Milé studentky, milí studenti,

se zlepšující se epidemickou situací ožívá i naše univerzita. Mírný optimismus, který nám začíná kolovat v žilách, by mohl umocnit i dnešní newsletter. Nabízí vám totiž elektronické potvrzení o studiu, fyzickou stravu v podobě plánovaného sportovního odpoledne s Akademik sport centrem, duševní stravu v podobě vítězných prací studentské literární soutěže, pozvánku na velkolepý festival pouličních hudebníků v Olomouci, na kterém se UP podílí, či nabídku práce v Pevnosti poznání. Tak ať se vám líbí!

Otevřená UP aneb Aktuální covidový režim na univerzitě
UP se pomalu vrací do normálu. Vývoj epidemické situace se zlepšuje a pobízí k mírnému optimismu, což se odráží i v nejnovějším opatření vlády, které umožňuje obnovení kontaktní výuky všech studentů na UP. Přestože se toto rozvolnění většiny studentů z důvodu končící semestrální výuky bohužel již netýká, berme vše především jako pozitivní náznak toho, že se na univerzity může vrátit plnohodnotný život a studentský živel, který na celé akademické půdě velmi chyběl. Prezenčně mohou za dodržení 1,5metrových rozestupů probíhat i všechny zkoušky. Upraveny byly také výjimky v rámci povinného testování zaměstnanců a studentů UP. Podrobnější informace najdete v tomto přehledu.

Od pondělí 31. 5. pak studenti mohou využívat nových testovacích kapacit na kolejích B. Václavka a v Neředíně, a to každé pondělí a čtvrtek od 15:00 do 17:00.

V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
Open UP: Current covid regime
at the university
UP is slowly returning to normal. Developments in the epidemic situation are improving and instilling a bit of optimism, which is reflected in the latest government measure, which allows in person teaching for all UP students. Despite this loosening of restrictions, it will unfortunately not apply to the majority of students, due to the end of the semester, so let us take this as a positive indication that normal life and student élan will return to the university, something which has been sorely missed throughout academia. Exams may take place in person, if a 1.5 metre distance between persons is kept . Exceptions within the mandatory testing of UP employees and students have also been modified. Details in this brief overview.

Starting Monday, 31 May, the Neředín and Bedřich Václavek dormitories will open new, regular antigen testing dates for students every Monday and Thursday from 3 to 5 pm.

Also, there is a special e-mail address for your questions still available: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

Sportujte s univerzitou, Akademik sport centrum chystá na 9. června bohatý program
Smutnili jste, že v květnu musel být kvůli epidemické situaci zrušen tradiční sportovní den s Akademik sport centrem? Už nemusíte! Na 9. června totiž ASC UP chystá den plný sportu, kdy si budete moci zdarma vyzkoušet všemožné druhy sportování. Program potěší děti i dospělé. Na co se můžete těšit?

Ve Sportovní hale UP na vás čeká posilovna, badminton, florbal, turnaj smíšených čtveřic ve volejbale či malá kopaná. Z venkovních sportů se můžete těšit na tenis, vodácký výlet (sjezd řeky z Hynkova), turnaj smíšených trojic v beachvolejbalu či lukostřelbu.

V rámci hravého odpoledne pak organizátoři připravili discgolf, slackline, speedminton, ringo, frisbee, kroket, pétanque, kubb, mölki či skákací hrad pro děti. Samozřejmostí bude i občerstvení a hudba.

Další informace, včetně rezervací, najdete na stránkách Akademik sport centra.

Literární soutěž zná své vítěze, byl o ni rekordní zájem
Již posedmadvacáté studenti přihlásili své básnické a prozaické texty do Literární soutěže pro studenty UP vyhlášené rektorem. Odborná porota, ve které usedli literární expertka Jana Vrajová, básník a laureát Magnesie Litery Radek Malý a spisovatel Michal Sýkora, letos hodnotila rekordních 137 příspěvků od 133 posluchačů. Výsledky soutěže jsou zveřejněny zde, vítězné texty jsou k přečtení na webu spisovatele.upol.cz. Další informace najdete v článku na Žurnálu nebo ve speciální skupině na Facebooku. Podívat se můžete i na video, které vzniklo jako náhrada za neuskutečněné slavnostní předávání cen.

Přidejte se do týmu Pevnosti poznání a pomáhejte popularizovat vědu
Baví vás komunikace a popularizace vědy? Chcete získat praxi a brigádu v oboru? Chcete se podílet na budování značky univerzity v rámci Pevnosti poznání? Pak se přidejte do týmu interaktivního muzea vědy přírodovědecké fakulty, kde aktuálně hledají zájemce o práci edutainera nebo lektora neformálního vzdělávání v oborech biologie, fyzika, geografie, historie, chemie, matematika, výtvarná výchova a dalších příbuzných oborech. Čekají na vás:
  • odpovídající finanční ohodnocení,
  • profilace a zapojení podle vašeho oboru a časových možností,
  • přátelskou komunitu studentů a zaměstnanců UP,
  • benefity v podobě univerzitního merchandisingu,
  • zapojení do dalších aktivit a projektů Centra popularizace.

Své životopisy posílejte na adresu info@pevnostpoznani.cz.

Olomouc se promění v království buskingu a bude zpívat a tančit
Společenský život se pomalu probouzí z dlouhé pandemické hibernace a zahrádky restaurací a kaváren začínají ožívat. Ideální čas, jak podpořit optimismus v žilách a připravit nebývalou hudební akci, během níž se Olomouc promění v ráj pouličních hudebníků. Jeden den, jeden čas a více než 50 hudebníků! UP se s radostí přidává k bohulibé iniciativě Olomouc (o)žije, kdy na Horním náměstí, Dolním náměstí, náměstí Republiky, Žerotínově náměstí, v Riegerově ulici, Ostružnické, Ztracené, Mahlerově, Denisově a spoustě dalších míst bude v pátek 4. 6. od 18:00 do 22:00 vyhrávat pestrá paleta muzikantů. Projděte se zpívajícím a tančícím městem! Více na Facebooku.

Zlepšete si svou angličtinu na srpnovém kurzu s rodilým Američanem 
Využíváte ke studiu nebo k vědecké práci angličtinu? Chcete se v ní zdokonalit? Preferujete výuku v malé skupině? Studujete nebo pracujete na Univerzitě Palackého v Olomouci? Pak vězte, že můžete od 2. do 6. srpna trávit čas na intenzivním kurzu English for Academic Purposes, který pořádá CMTF a který povede rodilý Američan. Nutným předpokladem je vaše angličtina na úrovni B1/B2. Podrobnosti najdete zde.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube