Milé kolegyně, milí kolegové,

prof. Martin Procházka byl dnes na Hradě jmenován novým rektorem Univerzity Palackého a v rektorské pracovně tak brzy dojde ke „střídání stráží“. Přečtěte si poděkování končícího rektora Jaroslava Millera všem zaměstnancům.

Změna ve vedení univerzity není jedinou velkou novinkou tohoto týdne. Od pondělí totiž došlo k obnovení praktické a laboratorní výuky studentů posledních ročníků a s tím i k nové povinnosti testování studentů v rámci UP. V úvodním „covid-přehledu“ proto přinášíme detaily k této záležitosti.

Hned poté se můžete těšit třeba na představení nové univerzitní sportovní kolekce sUPport a na tradiční informační servis. Víte například, že univerzita dnes otevírá své nové Japonské centrum?

Obnovení kontaktní výuky, testování studentů na covid-19 
Od pondělí 26. 4. se do prezenční výuky na UP mohou znovu zapojit studenti posledních ročníků Bc. a Mgr. studia, a to v rámci praktické a laboratorní výuky. Přidávají se tak k již platným výjimkám, do kterých spadají praktické předměty studentů lékařských a zdravotnickcýh oborů, prezenční zkoušky do 10 lidí ad. Součástí tohoto nového rozvolnění ve výuce na VŠ je i nutnost pravidelného týdenního testování studentů na covid-19. Studenti UP mohou využívat buď bezplatného testování v rámci UP, nebo testování na jakémkoliv jiném oficiálním testovacím místě v ČR. Negativní test je potřeba předložit také na kolejích. Podrobnosti pro vás shrnujeme v tomto článku. Průběžně doplňovaný seznam testovacích míst na UP najdete na stránce upol.cz/covid-19/testovani. Informace se průběžně aktualizují, proto doporučujeme obě stránky sledovat opakovaně.
V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
Resume of contact teaching, testing of students for Covid-19
As of Monday, 26 April teaching in person for practical, lab, experimental, and artistic lessons and training for students in their final year of Bachelor’s or Master’s studies has been resumed in addition to the already valid exceptions, which include practical subjects of medical students and students of healthcare study programmes, in-person exams for up to 10 people, etc. Newly, a mandatory part of in-person teaching is regular weekly testing of students for Covid-19. Students can take the test either at UP testing sites or at any other official testing site in Olomouc/Czechia. Testing at UP si free of charge for international students. A negative test is also mandatory for staying at dormitories. You can find all the details on mandatory testing of students on upol.cz/en/covid-19/testing. Information is continuously updated so please follow them repeatedly.
Also, there is a special e-mail address for your questions still available: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

UP + sport = sUPport
Zdatná mysl a zdatné tělo patří k sobě. A protože na UP víme, že pohyb je konstantou pokroku a že kdo chce uspět, musí poctivě trénovat, vytvořili jsme vlastní sportovní kolekci, která vám bude oporou ve vašem úsilí. Pohyb kupředu totiž podporujeme vždy – ve vzdělání, ve vědě, v kultuře i ve sportu.

V nové univerzitní sportovní kolekci sUPport spojujeme síly se značkou Adidas. Materiály a kousky jsme pečlivě vybírali, otestovat jsme je nechali profesionální sportovce z UP a došli jsme k závěru, že sUPport kolekce se hodí pro všechny od rekreačních sportovců-amatérů po ty, kteří se pohybem živí. Venku je jaro, parky se zelenají, příroda kvete – vyrazte si zasportovat tak, aby každý poznal, k jaké univerzitě patříte! Objednávajte v UPointu.

Vyrazte v rámci výzvy do práce na kole, pěšky či poklusem 
Počasí čím dál více nahrává jakýmkoliv venkovním sportovním či aerobním aktivitám. Proč se proto nezapojit do tradiční výzvy Do práce na kole, která kromě bicyklu mj. uznává i „dopravu“ po vlastních nohou v různém tempu. UP tuto výzvu podporuje dlouhodobě. Utvořte se svými kolegy tým 2–5 lidí a okořeňte si vaše cesty do práce o trochu toho sportovního zápolení. Na účastníky čekají designová trička i ceny. Podrobnosti na Žurnálu

I v této letní sezoně podpoří iniciativa Zaparkuj místní i přespolní buskery a buskerky v centru Olomouce. Pokud to situace umožní, od června do září bude nabízet ke krátkodobému zapůjčení hudební techniku a také možnost propagace veřejného vystoupení na sociálních sítí. Rádi byste se přidali a oživili olomoucké ulice svým buskováním? Chcete být „lépe slyšet“ a půjčit si k tomu přenosné aparáty? Zaparkuj je tu pro vás! Bližší informace a kontakty najdete na webu.

Víte, že...
  • ...Univerzita Palackého dnes otevírá nové Japonské centrum?
  • ...vědci z CATRIN přišli s nápadem, jak do lithiových baterií přidat síru, aby měly vyšší výkon, životnost a zároveň nižší náklady? 
  • ...UP se i letos zapojí do Noci vědců? Oblíbenou akci ovládne 24. září fenomén času.

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube