Milé studentky, milí studenti,

tento týden je plný změn. Nejenže byl dnes na Hradě prezidentem jmenován nový rektor Univerzity Palackého, prof. Martin Procházka, ale především se od pondělí po dlouhé době pro mnohé z vás obnovila opět obnovila prezenční výuka. Ta jde nově ruku v ruce také s povinným testováním studentů na covid-19. V úvodní „covid-přehledu“ pro vás proto srhnujeme to nejpodstatnější z této oblasti.

Níže pak najdete také představení nové univerzitní sportovní kolekce sUPport, informace k možnosti tisku diplomek na Zbrojnici, výzvu k zapojení se do velkolepého výzkumu o studentech UP či do buskovací sezóny se Zaparkuj. Nechybí ani tradiční informační servis v závěru. Víte například, že univerzita dnes otevírá nové Japonské centrum?

Obnovení kontaktní výuky, testování studentů na covid-19 
Od pondělí 26. 4. se do prezenční výuky na UP mohou znovu zapojit studenti posledních ročníků Bc. a Mgr. studia, a to v rámci praktické a laboratorní výuky (hurá!). Přidávají se tak k již platným výjimkám, do kterých spadají praktické předměty studentů lékařských a zdravotnickcýh oborů, prezenční zkoušky do 10 lidí ad. Součástí tohoto nového rozvolnění ve výuce na VŠ je i nutnost pravidelného týdenního testování studentů na covid-19. Studenti UP mohou využívat buď bezplatného testování v rámci UP, nebo testování na jakémkoliv jiném oficiálním testovacím místě v ČR. Negativní test je potřeba předložit také na kolejích. Podrobnosti pro vás shrnujeme v tomto článku. Průběžně doplňovaný seznam testovacích míst na UP najdete na stránce upol.cz/covid-19/testovani. Informace se průběžně aktualizují, proto doporučujeme obě stránky sledovat opakovaně.
V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
Resume of contact teaching, testing of students for Covid-19
As of Monday, 26 April teaching in person for practical, lab, experimental, and artistic lessons and training for students in their final year of Bachelor’s or Master’s studies has been resumed in addition to the already valid exceptions, which include practical subjects of medical students and students of healthcare study programmes, in-person exams for up to 10 people, etc. Newly, a mandatory part of in-person teaching is regular weekly testing of students for Covid-19. Students can take the test either at UP testing sites or at any other official testing site in Olomouc/Czechia. Testing at UP si free of charge for international students. A negative test is also mandatory for staying at dormitories. You can find all the details on mandatory testing of students on upol.cz/en/covid-19/testing. Information is continuously updated so please follow them repeatedly.
Also, there is a special e-mail address for your questions still available: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

UP + sport = sUPport
Zdatná mysl a zdatné tělo patří k sobě. A protože na UP víme, že pohyb je konstantou pokroku a že kdo chce uspět, musí poctivě trénovat, vytvořili jsme vlastní sportovní kolekci, která vám bude oporou ve vašem úsilí. Pohyb kupředu totiž podporujeme vždy – ve vzdělání, ve vědě, v kultuře i ve sportu.

V nové univerzitní sportovní kolekci sUPport spojujeme síly se značkou Adidas. Materiály a kousky jsme pečlivě vybírali, otestovat jsme je nechali profesionální sportovce z UP a došli jsme k závěru, že sUPport kolekce se hodí pro všechny od rekreačních sportovců-amatérů po ty, kteří se pohybem živí. Venku je jaro, parky se zelenají, příroda kvete – vyrazte si zasportovat tak, aby každý poznal, k jaké unvierzitě patříte! Objednávajte v UPointu.

Dopisujete svou diplomku a přemýšlíte, kde ji vytisknete? Proč si ji nevytisknout třeba rovnou na univerzitě?! Vydavatelství UP totiž nově nabízí tisk a vazbu diplomových prací přímo na Zbrojnici. A protože ví, že studentské rozpočty nejsou bezedné, dává velký důraz na to, aby nabídlo co nejlepší poměr cena/výkon. Využijte této možnosti a zařaďte se mezi ty studenty, kteří svou diplomku na UP napíší, vytisknou i obhájí!

  Studenti UP 2021: Zapojte se do velkého online výzkumu!
  Jak se studentky a studenti Univerzity Palackého proměnili za posledních deset a dvacet let? To zjišťuje velký online výzkum, do kterého se můžete zapojit i vy. Organizátorům dosud dorazilo tři tisíce vyplněných dotazníků, ale snesou mnohem více! Tak se nebojte a zavalte je i svými postřehy. Čas máte do 10. května.

  Sportovní terminologií řečeno: Po první třetině výzkumu vedou v počtu odpovědí studentky nad studenty. Také lidnatější fakulty zatím porážejí účastí ve výzkumu menší „soupeře“ z CMTF, PF, FTK nebo FZV. Takže je vám určitě jasné, kdo především by měl při čtení těchto řádků zbystřit! Přidat se však můžete úplně všichni, výhodou tohoto „klání“ je totiž předem neurčený počet účastníků. Jedinou podmínkou je aktuální studium na UP. Dotazník vám zabere maximálně patnáct minut vašeho času. Tak klikejte a vyplňujte. Děkujeme!

  I v této letní sezoně podpoří iniciativa Zaparkuj místní i přespolní buskery a buskerky v centru Olomouce. Pokud to situace umožní, od června do září bude nabízet ke krátkodobému zapůjčení hudební techniku a také možnost propagace veřejného vystoupení na sociálních sítí. Rádi byste se přidali a oživili olomoucké ulice svým buskováním? Chcete být „lépe slyšet“ a půjčit si k tomu přenosnou aparaturu? Zaparkuj je tu pro vás! Bližší informace a kontakty najdete na webu.

  Víte, že...
  • ...Univerzita Palackého dnes otevírá nové Japonské centrum?
  • ...vědci z CATRIN přišli s nápadem, jak do lithiových baterií přidat síru, aby měly vyšší výkon, životnost a zároveň nižší náklady? 
  • ...UP se i letos zapojí do Noci vědců? Oblíbenou akci ovládne 24. září fenomén času.

  Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
  naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

  facebook
  instagram
  twitter
  youtube