Milé studentky, milí studenti,

před pár chvilkami Akademický senát UP zvolil nového rektora naší univerzity. Stane se jím Martin Procházka. Dnešní newsletter proto nemůžeme začít jinak než představením nového vrcholného představitele, který v čele naší alma mater usedne v letech 2021–2025.

Máme pro vás ale i tradiční covidové shrnutí, pozvánku na festival AFO, newsletter Oddělení strategie a kvality, soutěž Podnikavá hlava, novinky z Aurory a několik příjemných informací a bonusů.

Novým rektorem Univerzity Palackého bude Martin Procházka
Akademický senát UP dnes nadpoloviční většinou 14 hlasů rozhodl o tom, že novým rektorem Univerzity Palackého na období 2021–2025 bude profesor Martin Procházka. Jako rektora jej ještě do funkce musí potvrdit prezident republiky. Lékař a současný děkan FZV se stane patnáctým rektorem v novodobé éře UP od jejího znovuobnovení v roce 1946. Ve funkci vystřídá Jaroslava Millera, který univerzitu vedl v letech 2014–2021. Seznamte se s naším novým rektorem prostřednictvím stručného životopisu.

prof. MUDr. Martin Procházka, Ph.D. (*1970)
Absolvent Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (LF UP), profesor v oboru gynekologie a porodnictví. Od roku 1994 pracoval na Porodnicko-gynekologické klinice LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL), v současnosti je od roku 2019 děkanem Fakulty zdravotnických věd UP (FZV UP) a od roku 2014 přednostou Ústavu lékařské genetiky LF UP a FNOL. Dříve vedl také Ústav porodní asistence FZV UP. Ve své odborné práci se zaměřuje na perinatologii, fetomaternální medicínu a lékařskou genetiku, zejména na závažné komplikace při těhotenství či na problematiku geneticky podmíněných poruch krevního srážení. Jako lékař se odborně specializuje na vysoce riziková těhotenství, trombofilní stavy a na ambulantní gynekologii a prenatální péči, neplodnost a endometriózu. Zkušenosti získal i v rámci studijních pobytů a odborných stáží v Belgii, Švédsku a Holandsku. Podle databáze Web of Science je autorem 119 odborných prací, které mají přes 500 citací. Je členem výboru České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP, členem Společnosti lékařské genetiky a genomiky ČLS JEP a několika dalších evropských i mezinárodních odborných společností.

Aktuální režim na UP, testování studentů, statistiky testování
Na základě prodloužení nouzového stavu v ČR i většiny dosavadnách vládních opatření pokračuje život na UP v nastaveném režimu minimálně do 11. dubna.

Povinné týdenní antigení testování na covid-19 se kromě zaměstnanců UP nově týká také studentů lékařské fakulty a fakulty zdravotnických věd, kteří se v rámci vládních výjimek účastní kontaktní výuky. Podrobnosti najdete na webu upol.cz/covid-19/testovani. Tamtéž najdete také průběžně doplňované statistiky antigenního testování na UP.

V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
Nezapomeňte se sečíst
Po deseti letech v ČR opět probíhá sčítání občanů. Povinnost sečíst se přitom mají jak občané České republiky, tak také cizinci s trvalým či přechodným pobytem nad 90 dní. Nezapomeňte se sečíst. Online se můžete sčítat až do 11. května. Podrobnější informace na scitani.cz.
Actual regime at UP, testing of students, UP testing statistics
Based on the prolonged state of emergency in the Czech Republic and most of the current government measures, life at UP continues in the set regime at least until 11 April. 

The mandatory weekly antigen testing for covid-19 newly aplies not only to UP employees, but to students of the Faculty of Medicine and the Faculty of Health Sciences, who participate in contact teaching, too. Details on upol.cz/en/covid-19/testing. At the same page you can also find continuously updated UP testing statistics.

Also, there is a special e-mail address for your questions still available: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.
Czech Republic Population Census
After ten years, the population census is taking place in the Czech Republic once again. Both citizens of the Czech Republic and foreigners with permanent or temporary residence for more than 90 days are obliged to count. Don’t forget to get counted. You can fill the form online until May 11th. Details on scitani.cz.

Newsletter Oddělení strategie a kvality
Zajímají vás podrobnosti ke strategickému záměru univerzity na příštích 10 let? Či informace k rozvojovým, dotačním a institucionálním programům? Chcete znát, jak dopadl průzkum mezi zaměstnanci na téma společenské odpovědnosti? Pak doporučujeme začíst se do tradičního newsletteru Oddělení strategie a kvality.

AFO bude opět online, ale přitom jako živé
Rok se s rokem sešel, ale pandemie covidu-19 je tu stále. Festival AFO se proto i letos nastěhuje do prostředí internetu, kde mu to již loni nadmíru slušelo. Stesk po atmosféře kinosálů plných zvědavců a neutuchajícím týdenním ruchu v olomouckých ulicích můžete rovnou zahnat. AFO toho totiž na webu nabídne tolik, že vám to vše bohatě vynahradí. A nadto si budete moci festivalové snímky užívat dvakrát tak dlouho! 

Čeká na vás přes 100 dokumentů, divácký soutěžní filmový výběr, tematické sekce (Vizualizace, Adaptace, Ostré&Pálivé, Rovnost.Respekt.Orgasmy), rozhovory, přednášky, slow TV a nepřijdete ani o pověstný hudební doprovodný program – organizátoři nachystali hned 8 online koncertů. Od 27. 4 do 11. 5. si jako vaši domovskou stránku nastavujte web watchandknow.cz.

Hledá se Podnikavá hlava. Bude to ta vaše?
Podrobná mapa Měsíce, automat na med či inteligentní dopravní zrcadla. To jsou jen některé z projektů, které v minulosti uspěly v tradiční soutěži Podnikavá hlava, kterou pořádá Vědeckotechnický park UP. A nyní je tady další ročník! 

Fantazii se v Podnikavé hlavě meze nekladou. Vy představíte vize a plány, VTP vám je pomůže zrealizovat a dostat do světa. Na vítěze čekají nové kontakty a zkušenosti, zpětná vazba od odborníků, 50 tisíc korun do startu podnikání, sleva 50 procent na roční pronájem kanceláře a konzultace mentorů i externích partnerů zdarma. Hlásit se můžete do 10. května. Podrobnosti zde.

Knihovna UP přináší online čtení k zamyšlení
V rámci března – měsíce čtenářů pro vás připravila Knihovna UP ve spolupráci s oddělením komunikace UP sérii videí, jejichž hlavními hrdiny jsou zaměstnanci knihovny a jejich oblíbené knihy, které se vám pokusí nejen představit, ale také vás motivovat k jejich přečtení. Všechna videa najdete na YouTube kanálu univerzity pod playlistem Knihovna UP.

Nahlédněte online do Galerie sociální fotografie
Vzhledem k tomu, že epidemická situace stále nenahrává osobní návštěvě v Galerii sociální fotografie při katedře sociologie, andragogiky a kulturní antropologie FF UP, připravili pro vás členové galerie speciální online katalog, v němž si můžete prohlédnout aktuální fotovýstavu Jak se žije v Chomoutově, a to i s doprovodnými texty. Užívejte si kulturu online ve všech možných podobách.

Víte, že...
  • ...na CMTF natáčí dokumenty o životě během covidu?
  • ...Vydavatelství UP představilo memoáry význameného anglisty prof. Jaroslava Peprníka?
  • ...olomoučtí vědci se podíleli na rozluštění dědičného kódu žita?
  • ...vědci z CATRIN se podíleli na vzniku solárních pecí k odstranění toxické plyny či výrobě nanomateriálů?
  • ...vědci z FTK zkoumají, jak pomůže molekulární vodík s rekonvalescencí po covidu?
  • ...UP přijala 32 tisíc přihlášek – nejvíce za posledních devět let?

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube