Vážené kolegyně, vážení kolegové,

v pondělí naplno začal nový semestr. A je jasné, že opět bude netradiční, že během něj opět budeme muset reagovat na nečekané změny situace. Rektor Jaroslav Miller vás při té příležitosti ve svém krátkém proslovu prosí o trpělivost a věří, že společně vše zvládneme.

Ve velké zasedací místnosti Rektorátu UP dnes poprvé zasedl nový Akademický senát univerzity. Noví senátoři si na něm zvolili svého předsedu, kterým se stal Michal Malacka z právnické fakulty, a místopředsedy – za akademiky Irenu Smolovou z přírodovědecké fakulty, za studenty Marka Stratilíka z právnické fakulty. Na Žurnále online pak najdete rozhovor s Jiřím Langerem, který tzv. velkému univerzitnímu senátu předsedal v letech 2014–2020.

Kromě toho vám níže přinášíme novinky k aktuální situaci na UP v souvislosti s epidemií covid-19 a mnoho dalších pozvánek a užitečných informací.

Koordinátoři pro covid-19 na UP
Pro co nejlepší zvládnutí epidemiologické situace na UP a možnost předvídat a upravovat případný režim výuky na univerzitě monitorují jednotlivé fakulty a jednotky mezi svými studenty a zaměstnanci počty lidí s nemocí covid-19, případně počty lidí umístěných na základě výzvy krajské hygienické stanice do karantény.

Prosíme vás v tomto ohledu o zodpovědnost a spolupráci. Pokud budete mít pozitivní test na covid-19 nebo vás krajští hygienici umístí do preventivní karantény, informujte o tom koordinátora z vaší domovské fakulty nebo jednotky. Se všemi informacemi je nakládáno maximálně diskrétně. Soupis jednotlivých kontaktů naleznete v pravém sloupci na stránce:

► ► ► upol.cz/covid-19 ◄ ◄ ◄
(pokud je přímý odkaz přetížen, vepište adresu přímo do vašeho prohlížeče)
V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Aktualizací prošel také seznam nejčastějších otázek a odpovědí na adrese upol.cz/covid-19/faq.
Coordinators for Covid-19 at UP
In order to provide the best possible management of the epidemiological situation at UP and the possibility to foresee and adjust the potential teaching regime, individual faculties and other units are monitoring the numbers of their students and employees with the Covid-19 virus, as well as the numbers of people placed into quarantine.

We are hereby asking for your responsibility and cooperation in this regard. If you are diagnosed with Covid-19 or if your region’s public health authorities have placed you into preventative quarantine, inform your faculty or unit coordinator about it. All the information received will be handled with the utmost discretion. You will find a list of the individual contacts on:

► ► ► upol.cz/en/covid-19 ◄ ◄ ◄
(if the direct link is overloaded, type the address directly into your web browser)
We have set up a special e-mail address for your questions at: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers on upol.cz/en/covid-19/faq will also be updated before 10 September.

Den zdraví již zítra 24. 9. Rozšířený program je pestrý
Již ve čtvrtek 24. 9. proběhne od 10:00 do 14:00 na nádvoří Zbrojnice, v prostorách Vydavatelství UP a v UPointu Den zdraví pro zaměstnance UP. Na stránkách upol.cz/denzdravi máte stále možnost si rezervovat termín na mnohá zajímavá vyšetření, jako jsou kontrola zraku, měření složení těla aj. Kapacity na tyto procedury totiž byly navýšeny.

Mimo to si budete moct také prakticky vzkoušet poskytování první pomoci či navštívit stánek Akademik sport centra a zakoupit si sportovní průkaz na některý z nabízených sportovních programů. Celý Den zdraví bude samozřejmě probíhat za zvýšených hygienických opatření – k dispozici bude dezinfekce a během vyšetření i ve vnitřních prostorách prosím vždy používejte roušku. Podrobnější informace na webu.

Majáles zve na stream i street art
Ačkoliv jubilejní 10. Olomoucký majáles UP musel být definitivně odložen a proběhne až 10. a 11. května 2021, organizátoři si pro vás přesto pár překvapení přichystali. V úterý 29. září se můžete těšit na bleší trh, vintage market a swap v jednom ve vnitrobloku domu číslo 11 ve Wurmově ulici nebo na street art performance Davida Strauzze v Lomené galerii naproti Muzea umění. Z pohodlí domova pak můžete sledovat stream slovenského DJs dua Malalata ze střechy přírodovědecké fakulty. Více na www.majalesolomouc.cz.

Publikujete vědecké články? Zapojte se do výzkumu Knihovny UP
Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci se připojila k dotazníkovému šetření Postoj autorů k open access publikování, které zaštiťuje Asociace knihoven vysokých škol ČR ve spolupráci s její Iniciativou otevřeného přístupu.

Zapojte se prosím také a věnujte 5–10 minut svého času vyplněním krátkého dotazníkuJe určen především akademickým, výzkumným a dalším pracovníkům, doktorandům, popř. studentům, kteří publikují vědecké články. Do akce je zapojena většina českých vysokých škol a jednotlivé hlasy se sčítají. Podpořte tedy svou univerzitu a vyjádřete svůj názor k této problematice. Odpovědět můžete do 9. 10. 2020. Děkujeme za vaši spolupráci!

Přihlaste se do registru dárců dřeně a darujte krev s UP
Zapojte se do tradiční bohulibé iniciativy UP, můžete tím někomu zachránit život. Do Českého národního registru dárců dřeně se můžete zapsat 24. září od 9:00 do 16:00 v UPointu. Celá procedura nezabere ani 15 minut a vše je bezbolestné – absolvovat budete muset jen stěr z dutiny ústní. Dne 5. října pak odstartuje celosemestrální fakultní „soutěž“ v darování krve. Přijďte v průběhu zimního semestru darovat tu nejcennější tekutinu, kterou máte. Podrobnosti k oběma akcím najdete na daruj.upol.cz.

Neztraťte se na UP. Používejte nové univerzitní mapy
Tápete někdy, kde se nachází některá z univerzitních budov? Nemůžete trefit na schůzku, která se koná mimo vaše fakultní útočiště? Všechny tyto potíže vyřeší nové univerzitní mapy, které vás zdárně dovedou do cíle. Najdete je na mapy.upol.cz.

A pokud vám v mapách náhodou nějaká univerzitní budova, jednotka či zákoutí chybí, ozvěte se na e-mail rostislav.netek@upol.cz.  

Zapojte se do dopravního výzkumu olomouckých psychologů
Kupovali jste si nedávno (v tomto roce) osobní automobil, nebo ho právě vybíráte? Jde o nový, nebo ojetý vůz? Na co se při výběru zaměřujete? Vyplňte prosím krátký dotazník, který je součástí projektu TAČR Katedry psychologie FF UP k dopravní bezpečnosti. Nezabere vám to více než 5 minut. A nebojte se dotazník šířit i mezi vaše známé.

Ekologické dny Olomouc slaví 30 let

Ve dnech 26. 9. – 4. 10. 2020 se bude konat 30. ročník tradičního kulturně-společenského festivalu a podílí se na něm i naše Pevnost poznání. Pestrý program zahrnuje vše od besed, jarmarků, koncertů přes projekce až po workshopy. Podrobnosti najdete na webu akce. S ohledem na aktuální opatření zároveň sledujte možné změny v programu.

Víte, že...
  • ...Univerzita Palackého nabízí stipendia běloruským studentům a akademikům?
  • ...olomoučtí vědci objevili nové látky s protinádorovým účinkem?
  • ...Univerzita Palackého vydala katalog olomouckých kreativců a designérů?
  • ...na CMTF otevírají první studijní program v Česku, který je možné studovat jen online?

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube