Divadlo a diverzita I: VOLNOST
Beseda dramaturgyň Viktorie Knotkové (CED Brno) a Dominiky Široké (DF) se Shermin Langhoff (Maxim Gorki Theater Berlin) a Birgit Lengers (festival Radar Ost). Volný vstup.
Mezinárodní diskuzní platforma CED Talks DIVADLO A DIVERZITA vytváří prostor pro diskuzi o současném stavu a podmínkách divadelní tvorby, kterou je nutno více otevírat inspirativním vlivům přesahujícím národní narativy a zároveň obohacovat o různorodé hlasy a perspektivy místních menšin a komunit. Nepřehlédnutelným aspektem diverzity a aktuálním tématem je rovněž stále nedostatečný počet žen působících ve vedoucích funkcích divadelních a kulturních institucí, stejně jako jejich slabá až minimální účast na podobném typu akcí konajících se ve veřejném prostoru a v médiích. Pravidelné setkávání, sdílení a výměna zkušeností s výraznými osobnostmi – women leaders – z řad zahraniční odborné veřejnosti je tedy podstatnou podporou a inspirací nejen pro jejich protějšky z České republiky, ale i pro širokou kulturní a akademickou obec.
Iniciátorem a garantem projektu je Centrum experimentálního divadla Brno. Kurátorky programové řady jsou dramaturgyně a překladatelka Viktorie Knotková a režisérka
a scénografka Kamila Polívková.
Nultý ročník se uskuteční 19. + 20. 5. 2024 ve spolupráci s festivalem Divadelní Flora Olomouc a zaměří se na německojazyčné prostředí. Tématem je pronikání / protínání a propojování různých kulturních vlivů s důrazem na „východoevropský“ diskurz.
První část programu letošního CED Talks DIVADLO A DIVERZITA: VOLNOST akcentuje vzájemné vlivy a přesahy německojazyčné a východoevropské divadelní tvorby. Vztahy a tendence uvnitř sice sjednocené, ale vnitřně stále rozpolcené Evropy budou diskutovány z různých perspektiv, pomyslné ohnisko zájmu se však v tomto případě nachází v Berlíně – městě historicky rozděleném na východní a západní část. Témata jako post migrantské divadlo, divadlo jako azyl nebo divadlo jako politikum budou společně, prostřednictvím svých zkušeností zkoumat intendantka Maxim Gorki Theater Shermin Langhoff a dramaturgyně a programová kurátorka festivalu Radar Ost Birgit Lengers spolu s dramaturgyněmi Viktorií Knotkovou a Dominikou Širokou, které mají obě výraznou zkušenost z působení v německojazyčném prostředí.
14:00 – 14:45
Když menšiny tvoří většinu
Debata Viktorie Knotkové s Shermin Langhoff
Shermin Langhoff, koryfejka společensky angažovaného divadla, promluví o vlastní přistěhovalecké zkušenosti – „cestě na Západ“, o emancipaci etnických i kulturních menšin prostřednictvím divadelní tvorby a představí svou koncepci vedení městské scény s mezinárodním souborem a výrazným fokusem na politická témata.
14:45 – 15:00
pauza
15:00 – 15:45
Východ Západu, západ Východu
Debata Dominiky Široké s Birgit Lengers
Birgit Lengers promluví o svých zkušenostech s mezinárodními projekty a spolupráci s umělkyněmi a umělci z východní Evropy. Debatu moderuje dramaturgyně Dominika Široká, kurátorka německojazyčné sekce festivalu Divadelní Flora Olomouc, tématem tohoto bloku tedy bude i reflexe festivalové činnosti spojené s oboustranným zájmem o spolupráci mezi bývalou východní a západní Evropou.
15:45 – 16:00
pauza
16:00 – 16:30
společná diskuze a dotazy publika