English version

Vážené zaměstnankyně, vážení zaměstnanci, 

 

v dnešním newsletteru vám přinášíme spoustu příležitostí, jak se zapojit do života univerzity. Můžete nominovat kandidáty do akademického senátu nebo navrhnout, kdo by měl proslovit letošní fischerovskou přednášku. Pozveme vás na několik přednášek či besed a také na blížící se majáles a sportovní den. Opět se rozrostla nabídka zaměstnaneckých benefitů a nechybí ani oblíbená soutěž.

CO SE DĚJE NA UP

Stručně z porady vedení UP

Na poslední poradě vedení (29. března) se projednávaly nominace na fischerovskou přednášku i do akademického senátu. Pracuje se na přípravě statutu Komise pro doktorské studijní programy. Přečtěte si celý souhrn (po přihlášení v Portálu UP), další pro vás připravíme zase za 14 dní. Podrobnější informace budou následně k dohledání v zápisech z porady vedení v UPShare, ale i v zápisech z jednání dalších orgánů, v normách a dokumentech UP i na dalších informačních platformách.

Nominujte kandidáty či kandidátky do Akademického senátu UP 

Už začátkem května čekají UP volby nového akademického senátu. Klíčový řídicí orgán univerzity, který schvaluje její rozpočet, reviduje univerzitní předpisy či dohlíží na dění na kolejích a v menzách, bude na UP úřadovat od září po necelé tři roky. Celá akademická obec má nyní možnost nominovat zástupce své fakulty z řad vyučujících i studujících. Více najdete v této aktualitě a na upol.cz/volby.

TikTok je hrozbou pro univerzitní systémy

Vydírání, podvodné e-maily nebo krádež hesel a účtů můžou hrozit uživatelům TikToku – zvláště v případě, že na stejném zařízení přistupují k interním systémům, jako je STAG či UPlikace. Podle pokynu rektora UP proto nesmí být na služebních telefonech TikTok nainstalován. Vedení apeluje také na jednotlivce, aby na soukromých zařízeních s TikTokem do STAGu či UPlikace nepřistupovali. Více si přečtěte v této aktualitě.

Využijte možnosti pozvat na UP zajímavou osobnost

Už od roku 1994 se na UP koná přednáška k poctě prof. PhDr. Josefa Ludvíka Fischera, který byl prvním rektorem po jejím obnovení v roce 1946. Návrh na kandidáta/kandidátku pro letošní rok může podat každý student či zaměstnanec UP, součástí návrhu musí být krátké odůvodnění. Mělo by jít o významnou českou či zahraniční osobnost z kterékoli vědní oblasti. Návrhy posílejte na e-mail prorektorkaVaV@upol.cz do 15. května 2023. O výběru následně rozhoduje na návrh příslušné univerzitní komise rektor UP. Podívejte se na kompletní přehled osobností, které na UP fischerovskou přednášku proslovily v minulosti – loni to byla Dana Drábová.

Poslední šance: Vyplňte dotazník a pomozte získat dotaci na zlepšení pracovního prostředí na UP

Děkujeme několika stovkám z vás, kteří už dotazník spokojenosti s pracovním prostředím na UP vyplnili. Pomohli jste nám nejen získat přehled o svých názorech a přáních, ale také přiblížit univerzitu k dotaci od ministerstva práce a sociálních věcí. Podporu, která má zlepšit podmínky pro slaďování pracovního a rodinného života a pracovní prostředí celkově, máme šanci obdržet, pokud průzkum vyplní dostatečný počet zaměstnanců a zaměstnankyň. Po dohodě s MPSV jsme prodloužili termín do 9. dubna, vyplnit dotazník a vyjádřit svůj názor tak můžete ještě pár dní.

Nový bibliobox na Šlechtitelů 

Knihovna biologických oborů na PřF UP v Holici má už nějaký ten pátek nový bibliobox. Pro připomenutí: další najdete u vrátnice Zbrojnice, před budovou Teoretických ústavů, před budovou PřF (Envelopa), před budovou FTK (Neředín) a v budově A vedle schodiště na právnické fakultě.

ZAMĚSTNANECKÉ BENEFITY

Nový benefit: Sdílená auta od Autonapůl

Nemáte vlastní auto, ale občas by se vám hodilo? Zkuste si vypůjčit sdílené! První český carsharing Autonapůl poskytuje zaměstnancům UP jako benefit zvýhodněnou registraci bez nutnosti složení běžné kauce 5 000 Kč. Získáte tak přístup k desítkám vozů v Olomouci i dalších 7 městech v ČR. Vše jednoduše, online a bez závazků, platíte jen to, co projedete. Více informací a postup jak na to, najdete na autonapul.cz/upol.

PŘEDNÁŠKY A KURZY

Webináře pro zájemce o Fulbrightovo stipendium

Chtěli byste studovat, provádět výzkum nebo přednášet v USA? Díky Fulbrightovým stipendijním programům tam mohou vycestovat vědečtí pracovníci, přednášející i studenti – stačí dokončený bakalář. Kromě stránek s přehledem stipendií je připravena také série webinářů, během nichž se můžete vyptat na vše, co s programem, přihláškou a pobytem v USA souvisí.

POZVÁNKY

Evropské dialogy Václava Havla 2023: Evropa ve střetu dvou světů

Václav Havel byl po celý život zvyklý klást nepohodlné otázky. Jednou z nich byla úvaha o tom, kde začíná a kde končí Evropa. S ní souvisela i otázka, kde začíná a končí Rusko. Ve středu 19. dubna od 14 hodin bude nejen o tom v naší posluchárně Václava Havla (Křížkovského 12) debatovat řada zajímavých osobností v čele s diplomatem a publicistou Michaelem Žantovským, ekonomem Tomášem Sedláčkem či historikem a potomkem donských kozáků Alexejem Kelinem. Vstup zdarma po předchozí registraci a do zaplnění kapacity, více na webu nebo FB.

Už za měsíc bude majáles!

S květnem je tradičně spojený studentský svátek Olomoucký majáles UP. Letošní ročník se uskuteční 2.–3. května a na dvou scénách (nádvoří Konviktu a Zbrojnice) nabídne koncerty, divadlo, hospodský kvíz, workshopy, besedy, prezentace studentských spolků a neziskových organizací a k tomu dobré občerstvení. Specialitou programu bude hudební majálesová tramvaj. Králem Olomouckého majálesu UP 2023 se stane divadelní a filmový režisér a herec Miroslav Krobot. Podrobné informace již brzy na www.olomouckymajales.cz.

Sportovní den UP bude 10. května 

Přibližně měsíc zbývá do květnového Sportovního dne UP. Už teď na webu upol.cz/sportovni-den najdete některé z aktivit, které se na univerzitě na tento den chystají: výlet do Hodslavic, šachový turnaj, běh olomouckými parky nebo expediční superjízda. Během nadcházejících dní na tento web přibude také tradiční bohatá nabídka Akademik sport centra UP. Na sportovní den je každoročně vyhlášeno rektorské volno.

Stories Out of Space – literární večer Britského centra Knihovny UP 

Příběhy z vesmíru, ale také mimo vesmír a prostor, to je téma v pořadí již třetího literárního večera Britského centra Knihovny UP, který se chystá na středu 19. dubna od 18 hodin. Studenti semináře spekulativní literatury z katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP představí svá oblíbená beletristická díla, poezii a hudbu z oblasti science fiction i vlastní výzkumy a tvůrčí počiny.

Pošlete děti na letní cestu kolem světa – v angličtině

Rádi byste v létě navštívili co nejvíce zemí a zdokonalili se v angličtině, ale není to ve vašich silách? Pošlete na cestu kolem světa své děti! Během příměstského tábora Jazykové školy UPLift procestují celý svět už za 5 dní – s rodilým mluvčím a tématem „Cesta kolem světa za 80 dní“. Pro více informací a přihlášení navštivte web JŠ UPLift.

NOVÉ NORMY

 
 • Zásady soutěže o udělení Juniorského grantu Univerzity Palackého v Olomouci – novela č. 2
  Norma, účinná od 24. března 2023, je určena pro studenty UP a zaměstnance UP. Novelou normy došlo ke změně schvalovacího orgánu Juniorských grantů UP a byla zakotvena role Projektového servisu.
 • Organizační řád Rektorátu UP
  Norma, účinná od 1. dubna 2023, je určena pro všechny zaměstnance UP a stanovuje strukturu jednotlivých úseků Rektorátu UP a reflektuje dílčí změny vyplývající z nové vnitřní normy Pověření – rozsah pravomocí prorektorů, kvestora a kancléře UP při zastupování rektora UP a jejich jednání za UP.
 • Pověření – rozsah pravomocí prorektorů, kvestora a kancléře UP při zastupování rektora UP a jejich jednání za UP
  Norma, účinná od 1. dubna 2023, je určena pro všechny zaměstnance UP a stanovuje princip řízení a rozsah pravomocí prorektorů, kvestora, kancléře UP.
 • Řád vysokoškolské koleje UP
  Norma, účinná od 5. dubna 2023, je určena zejména pro studenty UP a dále pro zaměstnance UP. Novelou dochází k umožnění elektronického uzavírání smluv o ubytování, ke změně termínu splatnosti kolejného, ke stanovení povinnosti studentů hlásit změnu osobních údajů a k upravení podmínek vstupu do pokojů studentů.
 • Statut Vědeckotechnického parku UP
  Norma, účinná od 7. dubna 2023, je určena pro všechny zaměstnance UP. Upravuje postavení, činnosti, organizaci a řízení VTP UP.

Úplně všechny normy UP včetně těch neúčinných, rozdělené po součástech UP, s možností filtrace a vyhledávání v nich naleznou studenti a zaměstnanci UP po přihlášení na files.upol.cz.

SOUTĚŽE

Odhalujete vědecká tajemství? Staňte se Českým Vševědem! 

Řekněte o svém výzkumu světu! Soutěž popularizátorů vědy Český Vševěd už podruhé doprovodí Noc vědců, jejímž tématem je letos tajemství. Zapojit se mohou všichni odborníci a studenti. Stačí natočit video přibližující zajímavou formou v maximálně 150 sekundách tajemství vaší práce. Nerozhoduje profesionálnost videa, ale jeho obsah a originalita. Přečtěte si víc v článku Žurnálu UP a v tomto PDF.

Nabídka volných registrací na dm rodinnou míli na olomouckém půlmaratonu 

Jako hrdý partner olomouckého půlmaratonu, který se uskuteční v sobotu 17. června, pro vás máme ještě několik volných registrací na běh dm rodinná míle (jedna registrace v hodnotě 250 Kč na osobu). V případě, že máte o registrační startovní kód zájem, napište nám na soutez@upol.cz do středy 12. dubna. Předmět „DM míle“. Kódy rozdáme mezi nejrychlejší zájemce.

Vyhrajte startovné na olomoucký půlmaraton – hlavní závod  

Běhá vám to? Pak pro vás máme soutěž o volné registrace na největší běžecký svátek na Moravě – Olomoucký 1/2maraton. Jako dlouhodobý partner závodu pro vás máme připraveny ještě 2 registrace na hlavní závod. Stačí nám do 12. dubna napsat na soutez@upol.cz správnou odpověď na soutěžní otázku a registrace může být vaše. Do předmětu uveďte „Hlavní závod“. Otázka: Kdy budeme rozesílat další Newsletter UP? 

VÍTE, ŽE...

Sledujte také weby a sociální sítě!