Vážené kolegyně, vážení kolegové,

v pondělí v Česku sice skončil nouzový stav, ale na režimu UP se až na několik drobností nic zásadního nemění. Už téměř tři celé nestandardní pandemické semestry doléhají na všechny aspekty univerzitního života a studenti vysokých škol čelí velké nejistotě a stresu. I proto na jejich podporu rektor UP a děkani všech fakult vydali společné prohlášení.

Co dalšího najdete v dnešním newsletteru? Například informace o výzvě na projekty Proof-of-Concept, pozvánku na blížící se AFO a několik zajímavých akcí v Pevnosti poznání i tradiční informační souhrn.

Aktuální „covidový“ režim UP 
Život v ČR funguje od pondělí 12. 4. opět bez nouzového stavu, pro režim na UP se však téměř nic nemění. Nově odpadají jen formulářové povinnosti při cestování mezi okresy a skončila také pracovní povinnost studentů. Režim výuky, kolejí či knihovny zůstává nezměněn. Více ve shrnutí na „koronawebu“.

O dalším rozvolnění provozu VŠ bude vláda dále jednat. Dalším krokem by dle návrhu MŠMT měl být návrat praktické, laboratorní, experimentální a umělecké výuky studentů v posledních ročnících. O veškerých podrobnostech vás budeme informovat co nejdříve po vyjádření vlády.

V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
Current “covid” regime at UP
The state of emergency in Czechia ended on 11 April, however, almost nothing has changed for the UP regime as of 12 April. Newly, only form obligations for travel between districts are eliminated, and students' work obligations have ended. The regime of teaching, dormitories or library remains unchanged. More in the summary on “coronaweb”.

Further relaxations of university operations will be decided by the government soon. The next step should be the return to teaching of practical, laboratory, experimental, and art subjects for students in graduating classes. You will be informed of all details in the days to come.

Also, there is a special e-mail address for your questions still available: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

Dostaňte váš výzkum na trh. Další výzva Proof-of-Concept zahájena
Chcete uplatnit výsledky svého výzkumu v praxi, a využít tak komerční potenciál svého nápadu? Chcete, aby se vaše bádání uchytilo v reálném životě a pomáhalo lidem? Pak využijte možnosti přihlásit se do tradiční kontinuální výzvy na projekty Proof-of-Concept, které na UP koordinuje Vědeckotechnický park UP. Čas máte do 1. června. S plánováním a rozhodováním vám pomůže i speciální online seminář. Podrobnosti na Žurnálu a webu VTP.

Co si nenechat ujít na AFO? Držitele Nobelovy ceny či rozšířenou realitu

Letošní online ročník festivalu AFO je za rohem. Začíná již v úterý 27. 4. na webu watchandknow.cz, ale svá popularizační chapadla rozprostře i jinde. Proto jsme pro vás připravili několik tipů, které by vám z nabitého programu neměly uniknout. Přejeme vám příjemné dva týdny plné vědy, poznání a fascinujících objevů!

 • Hned první festivalový den bude ve znamení slavnostního zahájení s předáním ceny za přínos popularizaci vědy českému biochemikovi Janu Konvalinkovi, který bude hostem také navazujícího živého vysílání DVTV společně s rektorem UP Jaroslavem Millerem.
 • Ke snímku Občan Nobel proběhne online rozhovor s režisérem Stéphanem Goëlem a hlavním představitelem, nositelem Nobelovy ceny za chemii Jacquesem Dubochetem.
 • Socioložky Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková aka Duo docentky vystoupí se Sit down show na téma Rovnost.Respekt.Orgasmy, na kterou naváže i živá debata.
 • Ohrada u Muzea umění Olomouc pak letos nenabídne jen festivalový design, ale také rozšířenou realitu s obrazovým obsahem na téma Vizualizace dat. K jejímu probádání vám bude stačit chytrý telefon a aplikace Artivive.

  Akce z Pevnosti: Dny kosmonautiky i bilancování života v pandemii
  V příštích dnech se Pevnost poznání stane dějištěm hned dvou zajímavých událostí, které můžete sledovat v TV a online.
  • V pátek 16. dubna se na Pevnosti uskuteční natáčení zpravodajského pořadu SeČTeno. Hosty živého vysílání ČT24 budou od 8:40 osobnosti veřejného života, které zhodnotí uplynulý rok s pandemií. Pozvání přijali například rektor Jaroslav Miller, ředitel Vědeckotechnického parku UP Roman Jurečka, ředitel Pevnosti poznání Matěj Dostálek, ředitel festivalu Academia Film Olomouc Jakub Ráliš, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek či primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Podrobnosti na Žurnálu
  • Šedesátileté výročí letu Jurije Gagarina do vesmíru si pak o víkendu 17.–18. dubna připomene Pevnost v rámci online Dnů kosmonautiky a astronomie. Příznivci vesmíru a nejnovějších vědecko-technických objevů se mohou těšit na přednášky odborníků, podcasty i soutěž. Více na webu Pevnosti.

  Video | Introducing Aurora Culture: Diversity and Inclusion
  Florian Freitag a John Style jsou součástí pilotní domény Aurory Culture: Diversity and Identity a ve společném videu přibližují, jak mohou studenti a akademici profitovat z možností a výhod tzv. COIL opportunities, které se univerzitám zapojeným v alianci Aurora nabízejí. Cílem přitom je, aby se do této formy spolupráce zapojilo co nejvíce akademiků v oboru. Podrobnosti se dozvíte ve zmiňovaném videu.

  Víte, že...
  • ...na UP funguje iniciativa studentů a vědců Lovci kachen? Bojují s dezinformacemi okolo covidu-19.
  • ...proděkanka PdF Petra Šobáňová získala cenu Edwina Ziegfelda za mezinárodní přínos v rozvoji uměleckého vzdělávání?
  • ...Botanická zahrada PřF UP má od pondělí otevřeno a kvete to v ní jedna báseň?
  • ...olomoučtí entomologové se podílejí na mapování evoluce kovaříků – brouků, jejichž linie sahá až do dob dinosaurů?

  Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
  naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

  facebook
  instagram
  twitter
  youtube