Vážené kolegyně, vážení kolegové,

již na konci tohoto měsíce bychom se mohli dozvědět, kdo se stane rektorem Univerzity Palackého v Olomouci na příští čtyři roky. Kandidáti jsou čtyři a Akademický senát UP bude našeho nového nejvyššího představitele volit 31. března. Týden předtím (24. 3.) proběhne veřejná prezentace kandidátů. O její formě s ohledem na aktuální epidemickou situaci vás budeme co nejdříve informovat.

Od 1. 3. se život v Česku i na univerzitě vlivem nových protiepidemických opatření opět trochu omezil. Proto vám v úvodu newsletteru shrnujeme nejaktuálnější informace a hned vzápětí přinášíme několik novinek na zlepšení nálady. V neposlední řadě pak na vás čeká také tradiční informační servis. 

UP od 1. 3.: Práce z domova, cesty mimo okres, povinné respirátory aj.
S ohledem na aktuální situaci rektor žádá, aby se zaměstnanci se svými nadřízenými dohodli na maximálním možném využívání práce z domova. Od 1. 3. platí také omezení pro pohyb mezi okresy. Pokud jakožto zaměstnanec UP pojedete na své pracoviště, nezapomeňte mít s sebou připraven vyplněný formulář pro případ kontroly. V souladu s vládními nařízeními současně na UP nově platí povinnost nosit respirátor či obdobně účinnou ochranu dýchacích cest. Organizace výuky či fungování menz a knihovny zůstavá nadále v dosavadním režimu. V aktuálním přehledu na koronawebu pak najdete informace i k dalším častým otázkám, jako je očkování či testování na covid-19.
V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
UP from 1 March: home office, inter-district travel, respirators, etc.
With regard to the current epidemic situation, rector asks deans, managers, and department heads to urge workers to work from home wherever possible. As of 1 March new measures limiting the movement of persons between Czech districts go into effect. When crossing district lines on your way to UP as an employee always carry a proper completed form with you. Also, as of 1 March wearing a respirator or similar personal protection equipment is mandatory inside UP spaces. Teaching regime and regime of library and UP dining continue under the unchanged limited conditions. A brief overview on the coronaweb gives you an information on other FAQ, such as vaccinations or testing.
Also, there is a special e-mail address for your questions still available: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

Také vám chybí návštěvy divadel a kin? Smutníte po koncertu své oblíbené kapely nebo vám jen chybí olomoucké reálie? Nejste sami. Proto jsme pro vás vytvořili rozcestník po kulturním vyžití na hanáckých sítích aneb Vše, co jste kdy chtěli vědět o Olomouci online, ale báli jste se to vyhledat.

Záznamy divadelních představení, tipy na zajímavé podcasty, pozvánky do virtuálního kina, internetové procházky po olomouckých muzeích i street artu, čtenářské výzvy nebo interaktivní kvíz. To vše přehledně najdete na stránce upol.cz/olomouc-online.

UPstream: Univerzita na vlastní oči
V průběhu minulého týdne se naplno rozjel web UPstream, místo, kde přehledně a snadno najdete všechna univerzitní a fakultní videa. Nejedná se přitom jen o jakousi „videobanku“, UPstream nabídne také živé přenosy přednášek, vystoupení aj. Podrobněji o UPstreamu si můžete přečíst na Žurnálu. Videa pak můžete neomezeně sledovat na webu upstream.upol.cz.

Ukažte, jak umíte popularizovat vědu. V soutěži FameLab
Ještě do 7. března se můžete přihlašovat do mezinárodní soutěže FameLab 2021, která hledá nové „popularizátory“ vědy. Je-li vám alespoň 21 let a studujete nebo pracujete ve vědeckém oboru (biologie, chemie, matematika nebo fyzika), technickém oboru či medicíně, dveře máte otevřeny. Soutěž už po jedenácté pořádá British Council. Odborná porota hodnotí především obsah, srozumitelnost a schopnost zaujmout. Soutěžní prezentace (nesmí překročit 3 min.) jsou akceptovány v češtině, slovenštině nebo v angličtině. Podrobnosti a přihlášky zde.

Přečtěte si...
  • ...jak na UP vyvinuli nový nanomateriál pro roušky, respirátory i další užití.
  • ...co vše nás čeká kvůli klimatické změně v rozhovoru s Michalem Lehnertem a Martinem Jurkem z PřF.
  • ...co říká rektor Jaroslav Miller o perspektivách a možnostech členství UP v prestižní mezinárodní univerzitní alianci Aurora.
  • ...jak se právnická fakulta rozrostla o nové centrální křídlo s Knihovnou Milady Horákové.
  • ...jak se dá i během lockdownu absolvovat hned několik zajímavých túr v Olomouci.

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube