Univerzita si vylepšila pozice v QS EECA, postoupila do TOP 10 procent

Foto: repro Žurnál UP
Čtvrtek 17. prosinec 2020, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

Mezi TOP 10 procent se vůbec poprvé probojovala Univerzita Palackého v mezinárodním žebříčku QS Emerging Europe and Central Asia Ranking 2021 (QS EECA). Britská vzdělávací společnost Quacquarelli Symonds (QS) do něj zařadila 400 institucí. Univerzita Palackého figuruje na 37. pozici a v porovnání s předchozím rokem si polepšila o sedm míst.

„Postavení Univerzity Palackého se v tomto žebříčku, jako u jediné z TOP 5 tuzemských univerzit, neustále zlepšuje a já jsem za tento trend velmi rád. V horizontu pěti let jsme vystoupali v celkovém hodnocení vzhůru o téměř 30 pozic,“ komentoval výsledky rektor Jaroslav Miller.

Nejstarší moravská univerzita si v meziročním srovnání vylepšila nebo udržela pozici u více než poloviny sledovaných indikátorů. Nejlepšího umístění stejně jako loni dosáhla v indikátoru Citovanost, kde obsadila osmé místo.

„Potěšující je i zpráva, že významný podíl na našem růstu v tomto rankingu má parametr Akademické reputace i Reputace u zaměstnavatelů, což ukazuje, že se nám daří zvyšovat úroveň povědomí o naší univerzitě v evropském i asijském prostoru. V posledních letech cílíme na nástroje zjišťování zpětné vazby od našich partnerů ve vzdělávání i výzkumu, a to jak na národní, tak mezinárodní úrovni. Tento přístup, zdá se, přináší své ovoce,“ doplnila prorektorka pro strategické plánování a kvalitu UP Hana Marešová. 

UP v žebříčku vystoupala  i v kategorii Web Impact meziročně o 13 míst a letos obsadila 21. pozici. V oblasti Akademická reputace je 48., což je o deset míst lepší výsledek než před rokem. Obdobný posun UP zaznamenala i u Reputace zaměstnavatelů, kde jí nyní patří 56. pozice. Zlepšení nastalo také v indikátoru Produktivita článku na akademického pracovníka, a to o pět míst na 80. pozici. 

QS EECA pracuje s daty z databáze Elsevier’s Scopus. V letošním vydání žebříčku bylo hodnoceno 18 vysokých škol z tuzemska, z toho pět se dostalo do TOP 50. Nejlépe si vede Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, ČVUT a Vysoké učení technické v Brně. UP obsadila v tuzemském srovnání pátou příčku. V mezinárodním hodnocení první tři místa obsadily Moskevská státní univerzita M. V. Lomonosova, Tartuská univerzita a Petrohradská státní univerzita.

Žebříček QS EECA 2021 najdete zde.

Zpět