English version

Milé studentky, milí studenti,

 

na začátek máme jednu dobrou zprávu: o pravidelný přísun provozních informací, zajímavostí nebo pozvánek ze světa Univerzity Palackého, které vám každých 14 dní přináší Newsletter UP, nepřijdete ani v roce 2023. V něm olomoucká univerzita, založená 22. prosince 1573, oslaví 450 let své existence. Před vánočními svátky jsme proto spustili speciální web 450.upol.cz, na němž si můžete prohlédnout časovou osu historie univerzity nebo proměny Olomouce v mapách. Nechybí ani postupně doplňovaný kalendář akcí spojených s oslavami – ty budou probíhat po celý rok až do 22. prosince 2023.

 

Už na tuto sobotu se chystá další den otevřených dveří UP, veškeré informace jsou na webu Univerzitní město a v e-mailu z minulého týdne. I v případě, že se letos do DOD aktivně nezapojujete nebo neplánujete obhlížet další studijní programy sami, neváhejte sem na tento den pozvat své známé, kteří by mohli mít o studium na UP zájem! V neposlední řadě se v pátek a v sobotu uskuteční prezidentské volby. Rektor UP Martin Procházka vyzývá studenty i zaměstnance, aby využili svého občanského práva a šli volit.

Lístky na Reprezentační ples UP jdou v úterý do prodeje

Vrcholem letošního Akademického týdne UP bude v pátek 17. února Reprezentační ples UP, který se do programu univerzitních akcí vrací po dvou letech, mimo jiné u příležitosti oslav 450 let univerzity. Návštěvníci plesu se mohou těšit na populární Moondance Orchestra Martina Kumžáka, taneční workshop, světelnou show, bohaté občerstvení nebo tombolu. Večerem bude provázet členka činohry Moravského divadla Olomouc Natálie Tichánková. Ples v prostorách hotelu NH Collection Congress Olomouc začíná v 19:30, vstupenky budou v prodeji od 17. ledna od 10:00 online na smsticket.cz. Podrobnější informace a fotky z předchozích ročníků najdete na ples.upol.cz.

Sociální stipendia na UP

Univerzita Palackého poskytuje studentům celou řadu stipendií. Jedním z nich je sociální stipendium, jehož výše je novou normou stanovena v období leden–červen 2023 na 4 330 Kč měsíčně. Podmínky, které je potřeba pro jeho přiznání splnit, a informace k přihlášce jsou k dispozici na webu.

Studentské evaluace dorazily do UPlikace

Ohodnoťte proběhlé semináře, dokud je ještě máte v živé paměti! V nejnovější verzi UPlikace nově najdete sekci, v níž můžete vyplňovat evaluace absolvovaných předmětů. Co se vám v semináři líbilo? Co vám v něm chybělo? V čem byl podle vás učitel super a kde by se naopak mohl zlepšit? Evaluace nejsou jen nějaká formalitka. Učitelé i vedení fakult se jimi skutečně zabývají, a i díky vám tak posouvají kvalitu i podobu výuky k lepšímu. Pokud máte strach, že by vaši konstruktivní kritiku někdo odhalil, nemusíte se bát. Evaluace jsou i v UPlikaci zcela anonymní. Nebojte se své učitele samozřejmě také pochválit!

Literární soutěž pro studenty: přihlaste své texty do 15. března

Píšete rádi? Zkuste štěstí v literární soutěži pro studentky a studenty Univerzity Palackého, kterou vyhlásil rektor Martin Procházka. Přihlásit se lze do 15. března a účastnit se je možné tentokrát ve třech kategoriích: poezie, povídka a volný útvar na téma Univerzita a já. Zapojit se mohou studenti a studentky všech fakult s texty v češtině nebo slovenštině. Ocenění získají finanční odměnu. Všechny důležité informace najdete zde. Připojit se můžete i do facebookové skupiny soutěže.

Podpořte s rektorem dárcovství krve

Přemýšlíte o tom, že byste začali darovat krev? Nebo patříte mezi pravidelné dárce? Ať tak, či onak, vyznačte si v kalendáři týden od 13. do 17. února a zapojte se do 12. ročníku výzvy Daruj krev s rektorem. Ta bude probíhat během Akademického týdne UP na transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. A jak na to? Stačí nám napsat do 7. února na e-mail daruj@upol.cz. Všichni dárci v tomto týdnu se mohou těšit na malý dárek. Více o výzvě najdete na daruj.upol.cz. Výzvu Daruj krev s rektorem a také dlouhodobou soutěž Vyhrň rukáv zahájí v pondělí ráno přímo na transfuzce rektor univerzity Martin Procházka a prezident Českého červeného kříže Marek Jukl. 

Jak se má akademická sféra bránit zahraničním hrozbám?

Průmyslová špionáž, propagandistické působení nebo zneužívání vědecké infrastruktury – i akademická sféra čelí různým druhům zahraničních hrozeb. Jak jim lze účinně předcházet? Centrum pro mezinárodní humanitární a operační právo (CIHOL) při právnické fakultě zve na přednášku The best practices and experience in countering foreign interference (CFI) in U. S. Academia. Američtí experti budou hovořit o zahraničních hrozbách pro výzkum v akademickém sektoru a představí zkušenosti a dobrou praxi v potírání těchto hrozeb. Přednáška se uskuteční 18. ledna od 10:00 na právnické fakultě. Anotaci přednášky najdete v tomto PDF, V případě zájmu se, prosím, předem registrujte.

Staňte se dobrovolníkem ve výzkumu vlivu emocí při komunikaci

Jakou roli hraje schopnost vyjadřovat a číst emoce při komunikaci mezi lidmi? Odpověď na tuto otázku se ve svém výzkumu snaží najít psychologové z filozofické fakulty. Zapojte se jako dobrovolníci a umožněte vědcům pomocí moderních metod sledovat vaše reakce a pocity při rozhovoru. Zjistíte, jaká je vaše schopnost rozpoznávat emoce, a získáte i popis své osobnosti na základě charakteristik, jako jsou emoční stabilita, extraverze, otevřenost vůči zkušenosti, přívětivost a svědomitost. Zájemci ve věku do 35 let se mohou hlásit na webu projektu EMOACT, přečtěte si také článek na Žurnálu Online.

Nové číslo newsletteru Oddělení strategie a kvality

Ještě před vánočními svátky vyšlo pravidelné prosincové číslo newsletteru Oddělení strategie a kvality UP. Tématem čísla je třetí role UP a koncepce společenské odpovědnosti. V textu o vznikající koncepci zjistíte, co vše vlastně do oblasti společenské odpovědnosti spadá, a zároveň máte možnost se prostřednictvím formuláře také sami vyjádřit. Přečíst si můžete také o mezinárodním hodnocení nebo Nadačním fondu UP. Celý newsletter najdete zde.

Stipendium na studium v zahraničí 

V newsletteru se snažíme pravidelně přinášet tipy na nejrůznější granty a stipendia. Zpozornět by tentokrát měli všichni studenti bakalářských a magisterských programů s trvalým bydlištěm v Olomouckém kraji, kteří by rádi zkusili studium v zahraničí. Olomoucký kraj totiž má na jeho podporu připraveno celkem 700 000 korun. O svůj díl se můžete přihlásit do 27. ledna, podrobnosti najdete na stránkách kraje.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.