English version

Milé kolegyně, milí kolegové,

pohled do kalendáře nám prozradí, že se kvapem blíží polovina nejkratšího měsíce v roce. Takové datum, jakým je právě 14. únor, nemůže nechat nikoho chladným: pro některé je svátkem zamilovaných, jiní si počkají na první máj a raději oslaví začátek letního semestru. V pondělí navíc začíná i Akademický týden UP, během kterého si několika akcemi připomeneme 76. výročí obnovení naší univerzity v roce 1946.

Protiepidemická opatření na začátku semestru
Spolu se začátkem semestru dojde postupně ke změně řady opatření ministerstva zdravotnictví týkajících se v souvislosti s covidem-19 také režimu na Univerzitě Palackého. Obecné aktuální informace naleznete na oficiálních covid stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR a Vlády ČR, konkrétněji k režimu na UP pak na univerzitním koronawebu upol.cz/covid-19 (web bude v nejbližších dnech opakovaně aktualizován, sledujte jej prosíme průběžně). 

Jednou z chystaných změn bude například ukončení povinného testování všech zaměstnanců k 18. únoru. V dalších minimálně čtrnácti dnech by pak mělo být na doporučení Krizového štábu UP na univerzitě umožněno dobrovolné testování zaměstnanců, podrobnosti zjistíte již brzy zde a na své konkrétní fakultě (v případě, že bude odkaz přetížen, si můžete přímo do prohlížeče zkopírovat link: bit.ly/testovaniUP).

Vzhledem k množství chystaných postupných změn a neustálému vývoji epidemické situace doporučujeme v nejbližších dnech sledovat aktuální informace nejen na univerzitním koronawebu opakovaně.

Setkání (nejen) akademické obce UP
Součástí letošního Akademického týdne UP, který začíná – stejně jako semestr – 14. února, bude i Setkání (nejen) akademické obce UP. Přijďte ve čtvrtek 17. února v čase 16:30–18:00 do auly pedagogické fakulty diskutovat o aktuálních i budoucích aktivitách, výzvách i problémech UP a všech jejích součástí. Všichni studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého v Olomouci jsou srdečně zváni. Na hojnou účast se těší rektor univerzity Martin Procházka. Akce se uskuteční v hybridní formě (odkaz naleznete před konáním akce na těchto stránkách) a za dodržení aktuálních epidemických opatření. Dotazy můžete posílat už teď na komunikace@upol.cz.

Zapojte se do dotazníku společnosti THE o reputaci univerzit
Jak jsme informovali už v listopadu, mezinárodní společnost Times Higher Education (THE) se aktuálně obrací na vybrané akademické a vědecké pracovníky s pozváním k vyplnění krátkého dotazníku. Jeho prostřednictvím se zvolení zaměstnanci zapojí do aktuálního sběru dat o reputaci univerzit pro mezinárodní žebříček THE. Společnost Times Higher Education si kontakty volí sama na základě prokazatelných výsledků v oblasti vědeckých publikací, nevíme tedy, komu přesně bude doručen. 

Pokud budete nebo jste již byli společností THE vybráni a osloveni, zapojte se, prosím. Sběr dat bude brzy ukončen. Dotazník, který je důležitý pro výsledné hodnocení univerzit, je rozesílán z adresy profilerankings@timeshighereducationemail.com. Náhled e-mailu si prohlédněte zde.

Do letního semestru s ještě chytřejší UPlikací
Zatímco na začátku zimního semestru se v UPlikaci objevil průvodce studentů KudyKam, ten letní přinese další příjemnou novinku: automatickou synchronizaci rozvrhu se STAGem. Dříve totiž bylo potřeba při změně rozvrhu ve STAGu aktualizovat ten v UPlikaci ručně, nově na neaktuální rozvrh aplikace sama upozorní a nabídne nápravu. Studenti se tak včas dozví i o případných změnách času a místa výuky ze strany katedry, vyučujícího či rozvrháře. Aktuální rozvrh a nová, přehlednější hlavní stránka aplikace se ale budou hodit i vyučujícím. 

Ať už UPlikaci používáte, nebo ne, můžete nám pomoci s jejím vývojem vyplněním jednoduchého dotazníku. Ještě je něco, co UPlikace neumí, ale podle vás by měla? A pokud ji nepoužíváte, co by měli její tvůrci udělat, aby si vás získali? V neposlední řadě můžete také děkovat: stačí kliknout sem.

Upozorněte studenty na novou výzvu Nadačního fondu UP
Už posedmé mohou studenti a studentky získat podporu pro svůj vědecký nebo umělecký projekt. Díky Nadačnímu fondu UP mají opět šanci vyzkoušet si své představy v praxi, podívat se na zahraniční pracoviště či poznat osobnosti oboru. Žádat o podporu je možné do 14. března 2022. Ponoukněte své studenty, aby tuto jedinečnou příležitost využili. Fond podporuje umělce, kreativce, badatele a inovátory z řad studentů magisterských i doktorských programů. Jednou z důležitých podmínek je, aby měl projekt nebo výzkum mezinárodní přesah. Více ve zprávě Žurnálu UP nebo přímo na webu NF UP.

Hospodský kvíz aliance Aurora prověří znalosti Evropy
Univerzita Palackého je součástí mezinárodní aliance Aurora, která sdružuje devět univerzit napříč celou Evropou. Přijďte se s ní seznámit v pátek 18. února na první UP Aurora International Pub Quiz v 18:00 v hospodě Kateřinská 10. Zároveň prověříte své znalosti z oblasti hudby, kultury a historie zemí členů Aurory. Pokud tedy víte vše o italské kuchyni, nizozemském fotbale a britských hercích nebo si chcete jen užít hezký večer, poznat nové lidi a procvičit si angličtinu, přihlaste se hned teď! Zjistíte také, jak zapojené země díky alianci navštívit. Kvíz organizují naši Aurora studenti, je otevřený pro týmy o třech až šesti účastnících a startovné se neplatí.

Seminář Etika – opatření na konci života
Nadační fond Petra Zoubka spolu s Právnickou fakultou UP pořádají odborný seminář Etika – opatření na konci života. Určený je akademické obci a všem dalším zájemcům o téma. Uskuteční se ve čtvrtek 17. února v čase 15:00–18:00 v aule právnické fakulty a také bude živě vysílán na fakultním YouTube kanále. Přihlašování předem není nutné. Program semináře najdete zde.

Možnost stipendijních pobytů a projektové spolupráce s Rakouskem
Vydejte se k našim jižním sousedům na stipendijní pobyt s programem AKTION ČR–Rakousko nebo v jeho rámci realizujte společný projekt. Obě příležitosti právě nabízí Dům zahraniční spolupráce, který pro zájemce připravil i informační webináře. Ve čtvrtek 17. února se uskuteční webinář o stipendijních pobytech a o týden později, 24. února, o možnostech projektové spolupráce.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube