Vážené kolegyně, vážení kolegové,

především s přáním pevného zdraví vás vítáme v novém roce. Epidemie covidu-19 sice zatím nepolevuje, a tak UP vstupuje do závěru zimního semestru opět v omezeném režimu. Buďme však i nadále optimističtí, ohleduplní, odpovědní a věřme, že brzy se nám vše podaří překonat a vrátíme se co nejdříve k (nejen) akademickému životu, na který jsme byli zvyklí a díky kterému má Olomouc onen pověstný genius loci.

V dnešním newsletteru najdete především aktuální informace k režimu univerzity či informace o možnostech psychologické pomoci, kterou někteří z nás v těchto neveslých časech potřebují. Přečíst si však můžete i radostnější zprávy, které s covidem-19 přimo nesouvisí. Třeba ty o nových zaměstnaneckých benefitech.

Vrátit se musíme také ještě k rezignaci rektora Jaroslava Millera na svou funkci ke konci dubna, kterou oznámil na posledním prosincovém zasedání Akademického senátu UP.

PES 5 a UP: výuka a omezený režim kolejí a knihoven
Minimálně do 10. ledna platí přísné omezení výuky na UP. Výjimky se vztahují pouze na zkoušky do 10 osob a klinickou a praktickou výuku některých (především zdravotnických) oborů. Podrobnosti najdete v přehledu na webu. Pátý stupeň protiepidemického systému PES omezuje také ubytování a pobyt na kolejích. Vedení kolejí se alespoň ku potěše studentů rozhodlo prodloužit možnost platit pouze 50 % kolejného v případě uložení klíčů do depozitu. Uzavřeny pak jsou až do odvolání hlavní knihovna na Zbrojnici i všechny fakultní pobočky.
V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
5th level of PES and UP: What is actual regime at the university?
In conjunction with shift to category 5 of the PES anti-epidemic system, there are alterations and restrictions to the regime at UP until 10 January at least. Several exceptions applies only to exams up to 10 persons and clinical or practical classes and internships for some of the study programmes (mostly medical ones). Details can be found here. Also, university library in Armoury and all other branches have to limit their services. They are closed at least till 10 January 2021. Details and information on returning books and suspension of fines here
We have set up a special e-mail address for your questions at: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

Možnosti psychologické pomoci pro studenty a zaměstnance UP
Aktuální náročná a bezprecedentní situace související s pandemií covidu-19 pochopitelně dopadá také na psychiku mnohých z nás. Pokud pociťujete nadměrné návaly úzkosti, obav či jiných tíživých pocitů a rádi byste si diskrétně popovídali s odborníky, můžete využít služeb psychologických a duchovních poraden některých fakult UP – své služby v tomto ohledu nabízí FF, PdF, FTK, FZV a CMTF. Podrobný přehled univerzitních poraden i možností psychologické pomoci ve FNOL či příspěvku na psychoterappeutickou péči pro pojištěnce VZP najdete v textu na koronawebu.

Aktualizace a změny v univerzitních e-mailech
Jak jste pravděpodobně již zaznamenali z obdržené zprávy, během vánočních svátků došlo k aktualizaci a drobným změnám u univerzitních e-mailů. Dovolte nám zrekapitulovat, čeho se změny týkají:
 • Při přihlašování do webového rozhraní emailu UP nyní přihlašovací jméno uvádějte ve tvaru portalID@upol.cz nebo up\portalID.
 • Po upgradu emailového serveru UP hlásí někteří uživatelé problémy s připojením k e-mailu přes program MS Outlook. Na vině je pravděpodobně zastaralá verze tohoto produktu. Prosím, nainstalujte si nejnovější verzi MS Office z Portálu UP. Stačí zavítat na Portál UP, kliknout na dlaždici Office365 a vpravo nahoře zvolit možnost „Nainstalujte si Office“.

Knih není nikdy dost. A těch ve slevě jakbysmet! Víte, že jakožto zaměstnanci můžete využít slevu 10 % na veškeré zboží ve Skriptárně ve Zbrojnici a na nákup přes e-shop Vydavatelství UP při zadání slevového kódu? Čeká na vás největší výběr odborné literatury v Olomouci. Sleva se vztahuje i na publikace od jiných vydavatelů a nakladatelů. Vše najdete na www.vydavatelstvi.upol.cz.

Nové zaměstnanecké slevy v Lion Sportu
Mezi nejnovější zaměstnanecké benefity patří také 30% sleva na nákup u Lion Sportu, autorizovaného prodejce značek Adidas, Puma a Reebook. Slevu můžete uplatnit jak v kamenných prodejnách, tak na e-shopu. Podrobnosti najdete v přehledu zaměstnaneckých benefitů.

  Víte, že...
  • ...čtyři vědci spjatí s UP se dostali na seznam nejcitovanějších vědců světa? Přečtěte si rozhovor s fytochemikem Ondřejem Novákem.
  • ...děkani lékařských fakult v ČR vydali prohlášení k pracovní povinnosti studentů?
  • ...na FF UP otevřeli unikátní doktorský program Psychologie práce a dopravní psychologie?
  • ...na PřF otevřeli Ekozookoutek, v němž návštěvníci uvidí více než 130 živočichů?
  • ...Vydavatelství UP představilo další díl učebnice češtiny pro cizince Czech it UP?

  Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
  naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

  facebook
  instagram
  twitter
  youtube