Milé studentky, milí studenti,

především s přáním pevného zdraví vás vítáme v novém roce. Epidemie covidu-19 sice zatím nepolevuje, a tak UP vstupuje do závěru zimního semestru opět v omezeném režimu. Buďme však i nadále optimističtí, ohleduplní, odpovědní a věřme, že brzy se nám vše podaří překonat a vrátíme se co nejdříve k (nejen) akademickému životu, na který jsme byli zvyklí a díky kterému má Olomouc onen pověstný genius loci.

V dnešním newsletteru najdete především aktuální informace k režimu univerzity či informace o možnostech psychologické pomoci, kterou někteří z nás v těchto neveslých časech potřebují. Přečíst si však můžete i radostnější zprávy, které s covidem-19 přimo nesouvisí.

Vrátit se musíme také ještě k rezignaci rektora Jaroslava Millera na svou funkci ke konci dubna, kterou oznámil na posledním prosincovém zasedání Akademického senátu UP.

PES 5 a UP: výuka a omezený režim kolejí a knihoven
Minimálně do 10. ledna platí přísné omezení výuky na UP. Výjimky se vztahují pouze na zkoušky do 10 osob a klinickou a praktickou výuku některých (především zdravotnických) oborů. Podrobnosti najdete v přehledu na webu. Pátý stupeň protiepidemického systému PES omezuje také ubytování a pobyt na kolejích. Vedení kolejí se alespoň ku potěše studentů rozhodlo prodloužit možnost platit pouze 50 % kolejného v případě uložení klíčů do depozitu. Uzavřeny pak jsou až do odvolání hlavní knihovna na Zbrojnici i všechny fakultní pobočky.
V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
5th level of PES and UP: What is actual regime at the university?
In conjunction with shift to category 5 of the PES anti-epidemic system, there are alterations and restrictions to the regime at UP until 10 January at least. Several exceptions applies only to exams up to 10 persons and clinical or practical classes and internships for some of the study programmes (mostly medical ones). Details can be found here. Also, university library in Armoury and all other branches have to limit their services. They are closed at least till 10 January 2021. Details and information on returning books and suspension of fines here
We have set up a special e-mail address for your questions at: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

Možnosti psychologické pomoci pro studenty a zaměstnance UP
Aktuální náročná a bezprecedentní situace související s pandemií covidu-19 pochopitelně dopadá také na psychiku mnohých z nás. Pokud pociťujete nadměrné návaly úzkosti, obav či jiných tíživých pocitů a rádi byste si diskrétně popovídali s odborníky, můžete využít služeb psychologických a duchovních poraden některých fakult UP – své služby v tomto ohledu nabízí FF, PdF, FTK, FZV a CMTF. Podrobný přehled univerzitních poraden i možností psychologické pomoci ve FNOL či příspěvku na psychoterappeutickou péči pro pojištěnce VZP najdete v textu na koronawebu.

Dejte univerzitě zpětnou vazbu, na které opravdu záleží
Máme za sebou další koronavirový semestr. Ten opět probíhal ve velké míře online a pro vás studenty i pro učitele to znovu byla velká výzva a zkouška zároveň. A je potřeba si vše důkladně rozebrat. Co se podle vás ve výuce během dalšího nestandardního semestru poznamenaného pandemií covidu-19 povedlo? Co vám v seminářích chybělo? Těšíte se až se opět setkáte při výuce v učebnách, nebo vám právě naopak přinesla online výuka nové obzory a zkušenosti? 

Pokud jste studenty CMTF, FF, PřF, PdF, FTK, PF či FZV, zapojte se prosím do tradičních evaluací na stránkách eval.upol.cz. Zabere vám to pár minut a pro univerzitu i fakulty to bude skutečně vítaná zpětná vazba, která může ovlivnit podobu výuky v budoucnu. Děkujeme mnohokrát za váš feedback a spolupráci!

Víte, že...
  • ...čtyři vědci spjatí s UP se dostali na seznam nejcitovanějších vědců světa? Přečtěte si rozhovor s fytochemikem Ondřejem Novákem.
  • ...děkani lékařských fakult v ČR vydali prohlášení k pracovní povinnosti studentů?
  • ...na FF UP otevřeli unikátní doktorský program Psychologie práce a dopravní psychologie?
  • ...na PřF otevřeli Ekozookoutek, v němž návštěvníci uvidí více než 130 živočichů?
  • ...Vydavatelství UP představilo další díl učebnice češtiny pro cizince Czech it UP?

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube