Akademický týden Univerzity Palackého připomíná znovuobnovení Univerzity Palackého v Olomouci v roce 1946, kdy se 21. února rozezněly na počest této události zvony všech olomouckých kostelů. Univerzita pravidelně v tomto termínu pořádá řadu kulturních, vědeckých a společenských aktivit, na něž je zvána i veřejnost. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se letos odehraje jen několik z nich.

Od 18. do 20. února budou zaměstnancům a studentům a UP (na zaměstnaneckou/studentskou kartu nebo ISIC) umožněny vstupy zdarma do Pevnosti poznání (1 vstupenka do 4 expozic) a do Muzea umění Olomouc.

Zahájení celotýdenní akce Daruj krev s rektorem!

Pondělí 14. února | 7:50 | Transfuzní oddělení FNOL
V rámci tradičního Akademického týdne, během nějž si Univerzita Palackého připomíná výročí svého znovuobnovení (21. února 1946), proběhne 11.  ročník výzvy Daruj krev s rektorem aneb Modrá je dobrá. Ta si klade za cíl podporovat a propagovat bezplatné dárcovství krve – v roce 2022 o tolik potřebnější. Během týden trvající akce vyzýváme všechny studenty a zaměstnance Univerzity Palackého, aby přišli darovat to nejcennější, co mají – svou krev! Vítáni jsou především prvodárkyně a prvodárci. Registraci a více informací najdete na www.daruj.upol.cz nebo na Facebooku. Akce bude zahájena v pondělí 14. února v 7.50 na transfuzním oddělení FN Olomouc za účasti rektora Martina Procházky, prorektora Víta Procházky a prezidenta Českého červeného kříže Marka Jukla.

Hospodský kvíz – Speciál UP k výročí obnovení univerzity

Pondělí 14. února | 19:00 | Jazz Tibet Club
Ať už jste, nebo nejste fanoušky vědomostních klání, nenechte si ujít speciální díl zábavného kvízu, který pro vás připravilo oddělení komunikace UP ve spolupráci s fenoménem jménem Hospodský kvíz. Téma je jasné – Univerzita Palackého a Olomouc. Šestičlenné týmy složené ze studentů či zaměstnanců univerzity můžete registrovat na e-mailu soutez@upol.cz nebo přímo na Facebooku, kde najdete také informace o pravidlech a cenách. Kapacita je omezena. Akce se uskuteční za dodržení aktuálních protiepidemických pravidel.

Během Akademického týdne Univerzity Palackého, kdy si připomínáme výročí jejího poválečného znovu obnovení, se uskuteční letošní první univerzitní speciál populárního Hospodského kvízu. Dejte dohromady tým a staňte se vítězem v klání, kde poměříte nejen své znalosti, ale hlavně důvtip!

Čekat na vás bude klasických pět kol a padesát šest otázek zaměřených nejen na témata univerzity a Olomouce. Hlásit se mohou maximálně šestičlenné týmy (kapacita je omezena, tak neváhejte), v nichž musí většinu tvořit studenti či zaměstnanci Univerzity Palackého. Deset nejlepších týmů se může těšit na parádní ceny od UPointu a dalších partnerů kvízu.

O CO JDE?
Kvíz je určen všem bez rozdílu. Soutěžit mohou týmy o maximálním počtu šesti členů.
Počet týmů je omezen kapacitou Jazz Tibet klubu na 15 týmů. Čeká na vás klasických 56 otázek v pěti kolech, včetně hudební a obrázkové poznávačky.

REGISTRACE
Registrovat své týmy můžete buď na emailu soutez@upol.cz nebo v komentářích na facebookové události, a to v podobě: "Název týmu" a "počet členů v týmu". Zápisné je tradičně symbolických 50 Kč/soutěžící.

Více o hospodských kvízech www.hospodskykviz.cz.

Slavnostní předání čestných uznání autorům odborných knih a cen rektora pro studenty UP

Úterý 15. února | 10:00 | Aula pedagogické fakulty
Rektor Martin Procházka na tradičním slavnostním ceremoniálu osobně ocení autory odborných publikací z řad akademických pracovníků a úspěšné studenty za nejlepší bakalářské, diplomové a vědecké práce a sportovní výkony v roce 2021. Akce je pro pozvané hosty, není přístupná veřejnosti. Hosté musí mít ve vnitřních prostorách nasazený respirátor a dodržovat aktuální epidemická opatření. U vstupu se budou kontrolovat doklady o bezinfekčnosti (očkování, prodělání nemoci). Bližší informace poskytne Tomáš Krejčiřík, tomas.krejcirik@upol.cz.

Půlstoletí (nejen) s olomouckou chirurgií – křest knihy prof. Miloslava Dudy z edice Paměť UP

Středa 16. února | 15:00 | historické operační sály, nejstarší budova FN Olomouc označovaná jako Franc Josef (budova „B“)
Prof. Miloslav Duda je ikonou olomoucké chirurgie a za více než 50 let, které v jeho životě vyplnila medicína, zažil překotný vývoj společenský, lékařský i vědecký. Nyní se za svým životem, studiem i profesní dráhou ohlíží v knize vzpomínek, která vychází ve Vydavatelství UP v rámci vlajkové univerzitní edice Paměť UP. Křest knihy se uskuteční za přítomnosti prof. Dudy v jeho „domácím prostředí“ na půdě FNOL ve středu 16. února od 15:00.

Studentská mše svatá

Středa 16. února | 19.00 | kostel Panny Marie Sněžné
Ve středu 16. února se uskuteční zahajovací mše svatá letního semestru akademického roku 2021/2022. Jako již tradičně se bude konat od 19 hodin v kostele Panny Marie Sněžné (obecně známém jako „Sněženka“). Mši svatou bude sloužit o. Petr Káňa, kaplan pro mládež (nejen) na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. Více na www.vkholomouc.cz

 

Setkání (nejen) akademické obce UP

Čtvrtek 17. února | 16:30–18:00 | Aula pedagogické fakulty
Volně přístupná debata a beseda se uskuteční ve čtvrtek 17. února od 16.30 v aule Pedagogické fakulty UP. Budeme rádi, když přijdete diskutovat o aktuálních i budoucích aktivitách, výzvách i problémech Univerzity Palackého v Olomouci a všech jejích součástí. Všichni členové akademické obce i všichni ostatní zaměstnanci Univerzity Palackého v Olomouci jsou srdečně zváni. Na hojnou účast se těší rektor univerzity Martin Procházka. Akce se uskuteční za dodržení aktuálních epidemických opatření.
Akce proběhne v hybridní formě. Zaměstnanci a studenti, kteří se plánují aktivně zapojit a chtějí pokládat dotazy, se mohou registrovat k účasti přes Zoom. Těm, kdo chtějí setkání pouze sledovat, doporučujeme využít živý stream na univerzitním YouTube.
Dotazy můžete posílat předem na komunikace@upol.cz.

AFOkino: Svět přemýšlení / The World of Thinking

Čtvrtek 17. února | 19:00 | Filmový sál, Umělecké centrum UP (Konvikt)
Nizozemsko 2019, 57 min., režie Thomas Blom, Misha Wessel.
Co spojuje Alberta Einsteina, Roberta Oppenheimera, Kurta Gödela či Johna von Neumanna? Revoluční teorie těchto nejvýznamnějších vědců 20. století se dost možná zrodily na jednom a tom samém místě. V dokumentu se podíváme do Institute for Advanced Study v Princetonu, který od roku 1930 funguje jako inkubátor pro největší myslitele světa. Za tu dobu odchoval přes dvacet laureátů Nobelovy ceny. Jeho hlavním cílem je posouvat hranice lidského poznání. Institut podporuje nadějné vědce z celého světa, kteří usilují o zlomový objev v různých oblastech vědy. Vizuálně atraktivní snímek nám formou rozhovorů s pěti úspěšnými vědci přibližuje nejen jejich práci, ale také soukromý život.
Vstup zdarma.

Daruj krev s rektorem!

Pondělí 14. – pátek 18. února | Transfuzní oddělení FNOL
V rámci výzvy Daruj krev s rektorem aneb Modrá je dobrá tradičně vyzýváme studenty a zaměstnance Univerzity Palackého, aby přišli darovat to nejcennější, tedy svou krev. Student či zaměstnanec obdrží po prokázání se ISIC kartou či průkazem zaměstnance malý dárkový balíček od UPointu a FNOL. Více na www.daruj.upol.cz.

Vstupy zdarma do Pevnosti poznání a Muzea umění Olomouc

Pátek 18. – neděle 20. února | Pevnost poznání a Muzeum umění Olomouc
Studentům a zaměstnancům Univerzity Palackého v Olomouci budou umožněny vstupy zdarma do Pevnosti poznání (na kartu zaměstnance nebo studentskou ISIC kartu 1 vstupenka do 4 expozic) a do Muzea umění Olomouc (na zaměstnaneckou kartu nebo studentskou ISIC kartu).

Pevnost poznání – Centrum popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci – sídlí v unikátně zrekonstruované, památkově chráněné budově velkého dělostřeleckého skladu v olomoucké Korunní pevnůstce. Prostřednictvím interaktivních expozic, dílen, laboratoře a digitálního planetária zde zaměstnanci a studenti univerzity zábavnou a hravou formou přibližují dětem i dospělým vědecké poznatky i historická fakta. Pevnost poznání je také významnou institucí komunitního, kulturního a společenského života a pilířem tzv. třetí role olomoucké univerzity. Interaktivní muzeum vědy díky svému geniu loci a jedinečné atmosféře každoročně přivítá téměř 100 000 návštěvníků.

Muzeum umění Olomouc vystavuje díla z oblasti malířství, sochařství, kresby, volné a užité grafiky, fotografie, užitého umění a dokumentace architektury. Během Akademického týdne si mohou studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého zdarma prohlédnout expozice v budově Muzea moderního umění na Denisově ulici.

Aktuální výstavy

Petr Zlamal | V žáru malby
Retrospektivní výstava šternberského malíře Petra Zlamala, souputníka a spolužáka někdejších členů Volného seskupení 12/15, představí umělcovu pozoruhodnou figurativní i krajinářskou tvorbu vyznačující se svrchovaným expresivním malířským výrazem a citem pro neokázalou monumentalitu. Jádro výstavy budou tvořit obrazy z posledních třiceti let.

Byli jsme světoví! | Expo Brusel, Montreal, Ósaka z archivu architekta Miroslava Řepy
Nabízíme pozoruhodnou kolekci dokumentů, autor­ských fotografií a diapozitivů architekta Miroslava Řepy, spoluautora československého pavilonu pro Expo v Montrealu. Nadšení pozorovatele světové výstavy v Bruselu v roce 1958 vystřídala v Kanadě v roce 1967 velká zodpovědnost za úspěch naší expozice. Jako spolupracov­ník, ale zejména výborný dokumentátor se účastnil i světové výstavy v japonské Ósace, která završila přední pozici Čechů a Slováků na poli výstavnictví. Propojení kvalitní architektury s uměním, služeb pro návštěvníky s audiovizuálními novinkami, to vše září ze světelných obrazů, jimiž přiblížíme návštěvníkům dobovou atmosféru.

RE: Století relativity
Pro několik vybraných děl starých mistrů, která jsou návštěvníci zvyklí běžně vídat v nyní uzavřeném Arcidiecézním muzeu, jsme vytvořili prostor v expozici Století relativity, zaměřené na moderní umění 20. století. Věříme, že tento dialog napříč staletími dokáže zprostředkovat inspirativní umělecký zážitek.

Zvony olomouckých kostelů

Pondělí 21. února | 15:00 | Olomoucké kostely a chrámy
Úderem 15. hodiny se rozezvučí zvony olomouckých kostelů (sv. Mořice, sv. Michala a sv. Václava). Tradičně tím připomenou událost, kdy se 21. února 1946 touto cestou zvěstovalo Olomoučanům, že byl přijat zákon o obnovení olomoucké univerzity a naplnil se tak sen jejich předchůdců o univerzitním městě.

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)