Zamilovaná souhvězdí nebo tajné písmo. Pevnost poznání zve na víkend nabitý láskou

úterý 31. leden 2017, 15:12 – Text: OK

Olomouc (31. ledna 2017) Láska napříč vědními obory bude hlavním tématem programu interaktivního muzea vědy Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Ve dnech 11. a 12. února centrum připravilo poutavý program nazvaný Láska je (není) věda pro všechny návštěvníky bez rozdílu věku, a 14. února budou mít navíc všichni zamilovaní slevu na vstupném.

V expozicích vědeckého muzea se lidé mohou nejen inspirovat, ale také se naučit „miluji tě“ ve všech jazycích světa, vyrobit originální valentýnská přání nebo napsat láskyplný vzkaz tajným písmem. V přírodovědné laboratoři je animátoři provedou jednotlivými fázemi zamilovanosti z pohledu biochemie a představí chemický vzorec lásky. „Návštěvníkům prozradíme, který orgán v těle by měl být skutečným symbolem lásky. Rozhodně je nemine odhalení prastarého receptu na přípravu elixíru lásky z pouhé vody a na vlastní oči spatří, že i květiny dokáží samou láskou zčervenat,“ lákala na program Růžena Začalová, koordinátorka sekce chemie. Program s interaktivními pokusy začne v 11.00 a skončí v 17.00.

V expozici Věda v pevnosti, která je v přízemí muzea, bude připraven kvíz na téma: Znáte všechny osudové milostné páry historie? V kvízu přijdete na to, jak moc se nechaly významné osobnosti pobláznit láskou, ale i to, jak svou lásku vyznávaly. A také si budete moci vyzkoušet napsat svůj vlastní milostný dopis. Perem a inkoustem,“ doplnila Kateřina Rejšková, která se v pevnosti věnuje historii. V sekci Rozum v hrsti se zase návštěvníci naučí složit origami srdce z papíru, navíc s tajnou milostnou zprávou uvnitř. Další překvapení zájemci odkryjí vybarvením souřadnic a lásku společně otisknou i do nejrůznějších geometrických útvarů. Tvůrci programu nezapomněli ani na lásku ze světa zvířat. Návštěvníci například zjistí, podle čeho si zvířata vybírají ideálního partnera. Chybět nebude ani láska kosmická, a to v digitálním planetáriu, v sobotu i neděli od 10.30 do 16.30. Animátoři tam představí pověsti o lásce, nevěře či nenávisti z dob antických a odhalí souhvězdí, která vypráví o životech antických bohů.

Více na www.pevnostpoznani.cz.

 

Kontaktní osoba:

Martina Vysloužilová
Univerzita Palackého v Olomouci | Pevnost poznání
E: martina.vyslouzilova@upol.cz | T: 603 35 91 26