Vědci se mohou ucházet o Ceny Neuron

Cenu Neuron pro mladé vědce získal i Lukáš Slodička z PřF.
Foto: NF Neuron
Úterý 11. únor 2020, 12:00 – Text: Ivana Pustějovská

Nadační fond Neuron otevírá již pojedenácté nominační proces na prestižní vědecké Ceny Neuron. Nominace mohou do konce března předkládat děkani a rektoři veřejných institucí, ředitelé akademických ústavů či představitelé Akademie věd, členové vědecké rady Neuronu a laureáti předchozích ročníků.

NF Neuron oceňuje nejlepší vědce a vědkyně v sedmi vědeckých disciplínách – matematice, fyzice, chemii, biologii, computer science, medicíně a společenských vědách. Na výběru se podílí vědecká rada fondu. „Je mi ctí, že v tomto důležitém orgánu nově zasednou špičkoví čeští vědci se světovým renomé – dohled nad oborem biologie přebírá Jiří Friml se svým týmem, sám laureát Ceny Neuron. Garantem oboru chemie se stává chemik Jan Konvalinka. Vynikající vědecké osobnosti v našich vědeckých radách a jejich pečlivá práce při výběru laureátů dávají Cenám Neuron ve vědecké komunitě to nejvyšší renomé a vážnost,“ říká Monika Vondráková, předsedkyně Správní rady NF Neuron. Světovou odbornost laureátů zajišťuje mezinárodní vědecká rada, která se spolupodílí na výběru laureátů od roku 2018.

Ceny Neuron budou opět předány v kategoriích pro mladé nadějné vědce až sedmi vědeckým talentům zpravidla do 33 let věku a také za přínos světové vědě. Toto ocenění získají až tři významní vědci či vědkyně působící v ČR i v zahraničí, kteří svým světovým objevem nebo dlouhodobou prací zásadně přispěli k rozvoji vědy. „Stejně jako v minulých letech, i v tomto roce jsou s Cenami Neuron spojené osobní prémie vědcům. Letos rozdělíme až osm milionů korun. Celkem za deset let své činnosti fond ocenil Cenami Neuron 85 vědců a podpořil českou vědu celkovou částkou 100 milionů korun,“ dodává Monika Vondráková.

V minulých ročnících již toto ocenění získali i vědci z UP, například Cenu Neuron pro mladé vědce v oboru fyzika obdržel Lukáš Slodička z katedry optiky přírodovědecké fakulty, stejnou cenu, ale v oboru společenské vědy má i kulturní antropolog Martin Soukup z filozofické fakulty. Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru fyzika získal v minulosti i profesor Jan Peřina z přírodovědecké fakulty a Společné laboratoře optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Podobně fond vyznamenal například i lékaře a absolventa UP Bohdana Pomahače, když vyzdvihl jeho přínos světové vědě v oblasti medicíny.

Cílem Cen Neuron je zvyšovat prestiž vědců v České republice, k slavnostnímu vyhlášení letošních laureátů dojde na podzim 2020.