V Olomouckém kraji otestovali 9559 osob, vzorky poslouží i pro další analýzy

Pondělí 4. květen 2020, 8:06 – Text: OK

Olomouc (1. května 2020) – Především slova díků a obdivu ke všem, kteří se do celé akce zapojili, se nejčastěji opakovala během pátečního tiskového brífinku bezprostředně po ukončení studie kolektivní imunity na Covid-19 v Olomouckém kraji, a tedy i v České republice. Oproti původně plánovaným 7000 bylo otestováno celkem 9559 osob, z toho zhruba 60 procent v Olomouci.

Jsem rád, že tímto končí první fáze velké studie, u níž jsme se obávali, že o ni nebude zájem. Opak se stal pravdou. Studie je složena z mnoha ramen, a právě to v Olomouckém kraji bylo jedním z nejdůležitějších. Dobrovolníkům zde byla odebírána i žilní krev, což bude mít velký význam pro validaci použitých testů a jistě z toho bude i celostátně platné doporučení, jak s těmito testy pracovat,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek.

Připomněl, že studie se uzavírá za velmi příznivé epidemiologické situace v tuzemsku. Nelze ale od ní očekávat, že se stane bodem zlomu při debatě o rozvolňování opatření, která platí v celé zemi. „Studie se dívá do minulosti a bude odpovídat na otázku, zda jsme epidemii zastavili včas a jak hodně prošla českou populací,“ doplnil Dušek. Předběžné výsledky podle něj budou představeny 6. května.

Zdravotníci během týdne odebrali v Olomouckém kraji krev od 9559 dobrovolníků, číslo se ale ještě může upřesnit. V Olomouci krev poskytlo 5735 lidí, tedy zhruba 5,7 procent všech obyvatel. V Litovli a Uničově se zúčastnilo celkem 3824 dobrovolníků, což je asi 16 procent všech obyvatel tamní oblasti.

Jsou to úctyhodná čísla a chtěl bych poděkovat všem dobrovolníkům i těm, kteří se postarali o to, že testování bylo velmi klidné a plynulé. Tím, že jsme odebírali krev ze žíly, přispějí obyvatelé Olomouckého kraje k tomu, že bude možné vzorky analyzovat s použitím detailnějších technologií v laboratorních podmínkách,“ řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM) Marián Hajdúch. Zdůraznil, že studie má několik cílů včetně vědeckého pochopení epidemiologického způsobu šíření, pochopení imunity nebo odrazu přijatých opatření v komunitní imunitě populace.

Hajdúch, který je rovněž národním koordinátorem testování, vyzdvihl také roli Univerzity Palackého (UP) a Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) v celé studii. „Je vidět, že tyto instituce slouží svému regionu a snaží se naplnit svoji roli v řadě oblastí,“ doplnil. Kromě ÚMTM se do testování zapojili také zástupci Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd UP.

Práci zdravotníků, dobrovolníků, armády, místních samospráv a dalších partnerů ocenila i náměstkyně ředitele FNOL Andrea Drobiličová. „Vznikl tady obrovský příběh, který bohužel dnešním dnem končí,“ uvedla.

Hejtman Ladislav Okleštěk označil za klíčové rozhodnutí pro bezproblémový průběh studie zavedení elektronického rezervačního systému, který byl v rámci studie v tuzemsku ojedinělý. „Jsem také velice rád, že se studie podařila v Olomouckém kraji provést v takovém rozsahu a že se nám podařilo navýšit plánovaný počet testovaných osob,“ ocenil hejtman.

Velmi pozitivně průběh studie hodnotili i zástupci dalších zapojených partnerských institucí, k nimž patřila Armáda ČR, samosprávy zúčastněných měst a obcí, krajská hygienické stanice či hypermarket Globus.

Studie probíhala také v Praze, Brně či Litoměřicích, kde skončila v předchozích dnech.

 

Kontaktní osoba:
Peter Vanek | marketing a komunikace
Ústav molekulární a translační medicíny
E: peter.vanek@upol.cz | M: 775 050 355

Martina Šaradínová | tisková mluvčí vědeckých center
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého
E: martina.saradinova@upol.cz | M: 773 616 655

Zpět