Univerzitě Palackého se podařilo vyjednat konkrétní humanitární hmotnou pomoc Číně

Předání ochranných pomůcek na čínské ambasádě.
Foto: archiv MK
čtvrtek 13. únor 2020, 8:00 – Text: Tomáš Franta

Po několikadenním intenzivním jednání s kompetentními orgány se Univerzita Palackého připojuje k humanitární pomoci, kterou svět poskytuje Číně v souvislosti se šířením nákazy koronavirem. Po komunikaci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a čínskou ambasádou se UP rozhodla adresovat humanitární hmotnou podporu své partnerské univerzitě v Hangzhou.

Olomoucké univerzitě se podařilo zajistit k odeslání celkem 1000 kusů respirátorů, které splňují parametry žádosti zaslané čínskými orgány na MZV ČR. Zásilku respirátorů zástupci univerzity předali na čínskou ambasádu, která se postará o její urychlené dodání na vytyčenou instituci. Hangzhou leží v provincii Zhejiang, která je v rámci nákazy koronavirem v současnosti třetí nejvíce zasaženou oblastí.

„Prioritou pro nás byla adresnost a rychlost dodání konkrétní hmotné pomoci. Situace v Číně je stále vážná a zásoby ochranných pomůcek a obleků tamním úřadům docházejí. I s ohledem na naše zahraniční vědecko-vzdělávací spolupráce s některými čínskými univerzitami je proto naší morální povinností snažit se pomoci dostupnými prostředky,“ řekl prorektor pro zahraničí Martin Kudláček. „Podařilo se nám sehnat tisícovku kriticky nedostupných respirátorů a zajistit jejich promptní dodání na naši partnerskou univerzitu v Hangzhou,“ dodal.

Humanitární aktivity UP v tomto bodě nekončí. Univerzita v těchto dnech usiluje o zajištění další zásilky ochranných pomůcek, kterou by do Číny případně poslala v nejbližších dnech. Na materiální pomoc alokovala UP zdroje ze svého rozpočtu.

V souvislosti s narůstajícími dotazy studentů i zaměstnanců UP na možnost finančního příspěvku Číně se UP rozhodla spolupracovat s Českým červeným křížem (ČČK) a prostřednictvím svých informačních kanálů směřovat zájemce na oficiální finanční sbírku ČČK.

Zpět