Univerzita Palackého představí své technologie na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně

úterý 25. září 2018, 14:52 – Text: OK

Olomouc (25. září 2018) Zařízení pro rychlé měření kondenzace vody SURface, detektor austenitu Austenitemeter a ukázky výtisků z největšího 3D centra na Moravě UPrint 3D představí Univerzita Palackého v Olomouci (UP) na Mezinárodním strojírenském veletrhu, který se koná od 1. do 5. října v Brně.

„Odmlžování skel, sledování stavu optických systémů, chytrá ventilace v automobilu. To je jen zlomek možností využití naší technologie SURface, která dokáže měřit povrchovou kondenzaci vody v různých aplikacích. Možnosti použití technologie SURface jsou široké. Lze ji aplikovat jak v automobilovém nebo leteckém průmyslu, tak v chytrých budovách a domácnostech,“ uvádí Petr Fryčák z Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty UP a původce technologie vyvinuté v projektu Proof-of-Concept Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého (VTP UP) a finančně podpořené Technologickou agenturou ČR.

SURface využijí i v nemocnicích například při monitorováni dýchání pacienta. Díky technologii mohou lékaři sledovat zamlžování dýchací masky pacienta, a tím zjišťovat, zda správně a plynule dýchá.

Přístroj Austenitemeter umožňuje rychlé a nedestruktivní stanovení strukturních, fázových a magnetických charakteristik materiálů obsahující železo. „Unikátně sestavené zařízení využívající Mössbauerovy spektroskopie může sloužit nejen ke stanovení zbytkového austenitu, ale také k určení dalších fází a struktur, jako jsou ferit, perlit, martenzit. Oproti konkurenčním řešením neanalyzujeme materiál pouze v jednom konkrétním bodě, ale integrálně na větší ploše, čímž je možno získat relevantnější závěry o složení materiálu,“ popisuje technologii její autor Jiří Pechoušek z Katedry experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty UP. „Austenitemeter navíc umí snímat selektivně povrch i masivních vzorků do hloubky přibližně 20 nebo 100 µm či tenké filmy. Přístroj je mobilní a urychlí práci inženýrů, poněvadž analýza trvá do 20 minut,“ dodává spoluautor technologie Lukáš Kouřil z katedry experimentální fyziky, který se významnou měrou podílel na technickém vývoji přístroje.

„Technologie nabízíme k použití a hledáme pro ně průmyslové partnery, kteří ji využijí pro své potřeby a podle svých reálných úprav a požadavků. Zařízení můžeme ihned předvést a otestovat přímo u zájemce o technologii,“ uvádí Petr Kubečka, business development manažer VTP UP.

Obě technologie a ukázky 3D výtisků z kovu, plastu i papíru z UPrint 3D budou mít návštěvníci možnost zhlédnout na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v pavilonu Z u stánku Olomouckého kraje po celou dobu konání akce.

 

Kontaktní osoba:

Mgr. Dana Jurková | Vědeckotechnický park UP | marketing manager
Univerzita Palackého v Olomouci
E: dana.jurkova@upol.cz | M: 731 642 938