Studenti, zaměstnanci i veřejnost si mohou zlepšit dovednosti v oblasti tvůrčího psaní se spisovatelem Michalem Sýkorou

Pondělí 29. listopad 2021, 14:33

Institut celoživotního vzdělávání FF UP zve na kurz Tvůrčího psaní pořádaného ve spolupráci se spisovatelem Michalem Sýkorou. Cílem kurzu je účastníky vybavit potřebnými znalostmi a dovednostmi pro psaní krátkých prozaických textů.

Kurzu je možné se zúčastnit ve třech sobotních termínech, účastnící si tak mohou vybírat z 11. 12. 2021, 8. 1. 2022 a 22. 1. 2022 vždy od 9:00 do 15:00. V rámci kurzu budou účastníci seznámeni se zákonitostmi tvůrčí práce a geneze textu. Seminář je postaven na diskusi nad předloženými texty a průběžném plnění zadaných tvůrčích úkolů. Program semináře se opírá o osvědčenou příručku Davida Morleyho – The Cambridge Introduction to Creative Writing (11. vydání z roku 2014).

Účastníci se také mohou těšit na zkušeného lektora, Michala Sýkoru, literárního teoretika, vysokoškolského pedagoga a úspěšného spisovatele. Lektor je známý například svým románem Případ pro exorcistu (2012), jenž zahájil úspěšnou sérii s komisařkou Výrovou a na který navázaly další knihy Modré stíny (2013), Ještě není konec (2016), Pět mrtvých psů (2018) a Nejhorší obavy (2020, oceněno cenou Jiřího Marka pro nejlepší detektivní knihu roku). Sýkorovy romány se staly předlohou cyklu televizních minisérií Detektivové od Nejsvětější Trojice (2015–2019, scénáře Petr Jarchovský, režie Jan Hřebejk a Viktor Tauš), které vzbudily velký divácký a kritický ohlas a prodaly se i do zahraničí. Adaptace románu Ještě není konec nazvaná Vodník získala Českého lva za nejlepší televizní minisérii roku 2019. Michal Sýkora se také proslavil povídkou „Percy Thrillington“, která byla zařazena do americké antologie českých žánrových povídek Prague Noir (2018). Další povídky se objevily v antologii Krvavý Bronx (2020) či v tematickém cyklu audiopovídek Českého rozhlasu Strašidelné léto (2021).

Kromě románů napsal Michal Sýkora spolu s Petrem Jarchovským pro Českou televizi scénář k minisériím Živé terče (2019) a Pozadí událostí (2021, ve výrobě).

Seminář je součástí série praktických kurzů Reactor PRO organizované Katedrou divadelních a filmových studií FF UP. Více informací o přihlašování se dozvíte ZDE