Studenti z Evropy, Afriky a Asie se zúčastnili semináře držitelů Fischerova stipendia

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Středa 16. únor 2022, 14:56 – Text: Šárka Chovancová

Projekty zaměřené například na analýzu udržitelné spotřeby a výrobních schémat v rozvojových zemích, elektrochemické detekční systémy a jejich použití v chromatografii či reaktivní formy kyslíku v retrográdní signalizaci u vyšších rostlin prezentovalo šestnáct studentů z osmi zemí, kteří se zúčastnili únorového semináře držitelů Fischerova stipendia. Přírodovědecká fakulta tato stipendia uděluje zahraničním studentům doktorských studijních programů.

„Po vynucené přestávce v loňském roce, kterou způsobila protiepidemická opatření, jsme letos mohli opět uspořádat tradiční seminář, na kterém o výsledcích svého výzkumu referují zahraniční doktorandi z řad držitelů Fischerova stipendia. Vedle samotných stipendistů a jejich školitelů se semináře zúčastnilo i několik proděkanů přírodovědecké fakulty a prorektor UP pro internacionalizaci Jiří Stavovčík. Mezi přítomnými akademickými pracovníky panovala shoda, že formální i věcná úroveň příspěvků byla vesměs velmi dobrá a od posledního semináře v roce 2020 se zlepšila,“ uvedl proděkan pro mezinárodní záležitosti Miloslav Dušek.

Škála prezentovaných prací byla široká. Například Soodabeh Hassanpour z katedry analytické chemie se v rámci své práce zabývá vývojem nového typu rychlého senzoru na stanovení peroxidu vodíku v biologických vzorcích. Právě tato kapalina hraje zásadní úlohu při zánětlivých reakcích buněk. „Vyvinutí dostatečně citlivého, rychlého a miniaturního senzoru nám může hodně napovědět například o působení nanočásticových léčiv na tyto základní fyziologické dráhy v buňkách. V mé práci jsem se soustředila na využití techniky molekulárních otisků pro zachycení peroxidázového enzymu jako součásti elektrochemického senzoru. Vyvinutý senzor zatím umožňuje stanovení peroxidu vodíku v komplexních vzorcích krve, což hodnotíme jako velký úspěch, protože jde právě o předstupeň pro studium zánětlivé aktivity v buňkách.“

Seminář držitelů Fischerova stipendia se pod záštitou děkana Martina Kubaly konal na přírodovědecké fakultě už popáté. Mladí vědci z Francie, Íránu, Iráku, Španělska, Indie, Kamerunu, Maroka a Číny dostali možnost prezentovat své práce před akademickou obcí a díky tomu mohli získat zpětnou vazbu. „Atmosféra byla příjemná a přátelská. Diskuse, kterých se účastnili hosté i přítomní doktorandi, byly velmi živé. A to i přesto, že tematický záběr semináře byl velmi široký,“ doplnil Miloslav Dušek.