S vítězem Podnikavé hlavy prozkoumáte povrch Měsíce

pátek 31. květen 2019, 10:12 – Text: OK

Olomouc (31. května 2019) – Aplikace, díky které si budete moci podrobně prohlédnout všechna zákoutí Měsíce. To je podstatou projektu MESS, za nímž stojí student UP Michal Gabčo. Odbornou porotu oslovil natolik, že se stal vítězem letošního ročníku soutěže Podnikavá hlava, kterou pořádá Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci (VTP UP). Druhé místo získala Lucie Částková se svou hrou nejen pro nevidomé Olá a na třetím místě se umístil Lukáše Mazoch s nápadem EatMe. Ve speciální kategorii Podnikatel v sukni vyhrály Nikola Smětalová a Blanka Tomečková s projektem Zubařky.cz.

Na jednoduché mapě Měsíce v naší aplikaci zjistíte, kde se nacházejí ložiska vzácných kovů nebo kde nejčastěji svítí slunce“, říká vítěz Podnikavé hlavy Michal Gabčo. Sehraný vítězný tým chce svou výhru 70 tisíc korun investovat do rozvoje aplikace, která detailně mapuje měsíční povrch, a vytvořit 3D model Měsíce. Rádi by tak přispěli k posunu lidstva ke hvězdám. Například zákazníci, kteří si zakoupili pozemek na Měsíci, si budou moci dané místo prohlédnout a získat o něm podrobné informace. Že je o takový druh aplikace zájem, svědčí i fakt, že samotná NASA umožňuje datové analýzy povrchu Měsíce financovat.

Jak komentoval jeden z porotců: „V každé soutěži doufáme, že někdo přijde s nápadem, který bude mít přesah přes hranice našeho regionu, naší republiky, nejlépe i za oceán. Ale tady už je přesah dokonce i za hranice naší planety, což je úžasné.“

Porotu také zaujala společenská hra Olá, která propojuje svět zrakově postižených se světem vidoucích. Její autorka Lucie Částková by ráda touto hrou pomohla odbourávat mezilidské bariéry mezi těmito skupinami lidí. Svou výhru 15 tisíc korun chce využít na výrobu a rozvoj této hry.

Třetí místo a výhru 5 tisíc korun získal projekt s názvem EatMe od Lukáše Mazocha. Chystaná aplikace má propojit spotřebitele s místními výrobci domácích plodin, zeleniny a ovoce.

Díky výhře 10 tisíc korun v kategorii Podnikatel v sukni můžou Nikola Smětalová s kolegyní Blankou Tomečkovou začít vybavovat svou simulovanou ordinaci, v níž chtějí provádět osvětu, a hlavně učit děti nebát se zubaře.

„Velmi mě bavilo číst letošní projekty, které byly nové a nápadité. A byl bych rád, kdyby ti, co dnes nevyhráli, nestrčili svoje projekty do šuplíku, ale pracovali na nich nadále. Přál bych si, aby náš stát a naše ekonomika vzkvétala a rostla právě na takovýchto projektech, na takovýchto malých firmách,“ uvedl Roman Jurečka, ředitel VTP UP.

Tradiční soutěž Podnikavá hlava, pořádaná Vědeckotechnickým parkem Univerzity Palackého v Olomouci, je určena budoucím, začínajícím i zkušeným podnikatelům. Do letošního jubilejního 10. ročníku se registrovalo 36 soutěžících, z nichž 22 zaslalo přihlášku s podnikatelským záměrem. Do finále postoupilo 10 z nich. Vítězné projekty mají soutěžící možnost prezentovat před stovkami účastníků olomoucké konference UP Business Camp v listopadu 2019.

Soutěž Podnikavá hlava probíhala pod záštitou Olomouckého kraje a za finanční podpory generálního partnera České spořitelny, poskytovatele služby Erste Corporate Banking, a společnosti Reticulum.

Podrobné informace o soutěži naleznete na webu www.podnikavahlava.cz.

 

Kontaktní osoba:
Bc. Martina Novotná | PR manager
Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci
E: podnikavahlava@upol.cz | T: 585 631 420 | M: 739 249 010

Zpět