Paměť se s věkem zhoršuje, paměťové techniky mohou proces zpomalit

Ilustrační foto: Vlastislav Bič
úterý 14. březen 2017, 14:00 – Text: Martina Šaradínová

O typech paměti, roli neuronů v procesu učení, potřebě trénovat paměť i o tom, jak je důležité chtít se učit, bude ve čtvrtek v aule přírodovědecké fakulty od 15:00 hovořit fyzioložka a trenérka paměti Ivana Fellnerová. Přednáška s názvem Moje paměť: Hrůza! (?) se koná v rámci Národního týdne trénování paměti a je určena pro členy akademické obce i veřejnost. V sobotu 18. března si ji budou moci od 14:30 vyslechnout i zájemci v Pevnosti poznání.

Paměť se s věkem v souvislosti s přirozeným odumíráním neuronů zhoršuje, o to větší smysl má její trénování. Podle trenérů paměti existuje spousta jednoduchých a mnohdy i zábavných metod, jak si pamatování určitých dat usnadnit. K tomu je ale dobré znát alespoň základní principy fungování neuronů v našem mozku. I to bude předmětem přednášky.

„Svojí paměti můžeme pomoci tím, že podpoříme vznik nových a pevnějších spojů mezi neurony, které díky tomu budou vytvářet komplexnější a trvalejší sítě. Mozek velmi rád pracuje na základě asociací, což je také princip většiny paměťových technik. Nové věci, které si nemůžeme zapamatovat, se snažíme dát do souvislosti s něčím, co už známe. Asociace mohou být logické, ale někdy i zdánlivě velmi nesmyslné až bláznivé. Mnemotechnické pomůcky občas asi používáme všichni, při učení větších objemů dat už ale musejí být rafinovanější,“ objasnila Fellnerová.

Významnou roli podle ní hraje i ambice zapamatovat si, tedy motivace pro učení. „Pokud například s věkem ztrácíme motivaci poznávat a učit se nové, ještě tím zrychlujeme fyziologický proces zhoršování paměti. Naopak když má člověk zájem, chce si zapamatovat a umí mozku naservírovat fakta účinnou formou, může dokázat neuvěřitelné. Ztrácet hlavu nemusejí například ani senioři. Ve srovnání s mladými lidmi mají sice horší mechanickou paměť, na druhou stranu jsou ale jejich výhodou bohaté zkušenosti, s nimiž mohou nové informace lépe asociovat,“ doplnila Fellnerová, která během přednášky účastníkům poodhalí i další tajemství paměti.

Dny mozku si lidé připomenou i o víkendu v Pevnosti poznání. Kromě prohlídky expozice Rozum v hrsti a sobotní přednášky Ivany Fellnerové si budou moci ve výtvarce tento důležitý orgán vyrobit. Mozkové závity si procvičí i v ostatních interaktivních expozicích.