Ondřej Michálek z PdF obdržel Cenu Vladimíra Boudníka

Z výstavy Grafika roku 2019, Obecní dům v Praze. Reprodukce Spojování znaků, 2012, akvatinta, suchá jehla, 500 × 750 mm.
Foto: archiv OM
úterý 18. únor 2020, 12:04 – Text: Milada Hronová

Pedagog katedry výtvarné výchovy, grafik, kreslíř a grafický designer Ondřej Michálek se stal laureátem Ceny Vladimíra Boudníka za rok 2019. Ocenění, nesoucí jméno průkopníka netradičních grafických technik, získal za celoživotní přínos v oboru volné grafiky.

Cenu, určenou českému umělci za významný tvůrčí přínos v dané oblasti, obdržel Ondřej Michálek v konkurenci sedmi kandidátů na zahájení výstavy Grafika roku 2019 v Praze.

„Na rozdíl od jiných ocenění, která se vztahují ke konkrétním grafickým listům, jde v tomto případě o uvedení do skvělé společnosti laureátů této ceny, mezi nimiž je i můj bývalý učitel grafiky na Filozofické fakultě UP Eduard Ovčáček. To je taky jeden z důvodů, proč si té ceny velice vážím. Je to pohlazení a nakopnutí současně,“ řekl Ondřej Michálek.

Výstava Grafika roku 2019, na jejímž zahájení byl Ondřej Michálek vyznamenán, je výstavním projektem s dlouholetou tradicí. Jde o každoročně vyhlašovanou celostátní soutěžní přehlídku umělecké tvorby v oblasti grafiky, jíž se účastní stovky českých umělců i studentů uměleckých škol. V rámci této výstavy – letos uspořádané ve výstavních sálech Obecního domu v Praze – má laureát možnost představit svou tvorbu.

„Ondřej Michálek je soustředěným tvůrcem cyklů metaforických podobenství světa, která nám podává jazykem grafického experimentu. Jeho dílo není mnohomluvné; je výsledkem systematické práce zacílené na inventuru našich existenciálních jistot a nejistot,“ uvádí v katalogu vydaném ke Grafice roku 2019 kurátor minipřehlídky Ivo Binder z Muzea umění Olomouc.

Ondřej Michálek získal za své grafické práce více než dvacet cen a čestných uznání u nás i v zahraničí. Jeho díla jsou k vidění nejen v českých, ale i evropských a zámořských galeriích a muzeích. Na katedře výtvarné výchovy PdF UP působí od roku 1990. Pod jeho vedením vznikla v ateliéru grafiky řada zajímavých diplomových, bakalářských i semestrálních prací.