Konference G4G reaguje na globální dění a rozšiřuje spektrum témat

Logo konference.
Zdroj: CATRIN UP
Středa 8. červen 2022, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Renomovaný odborník na rostlinné biotechnologie Alan Schulman a Gary Vallad, jenž se věnuje studiu biologie patogenů, epidemiologie chorob a interakcí mezi rostlinami a patogeny, budou hlavními hosty mezinárodní konference Green for Good VI, tentokrát s podtitulem Globální výzvy. V Olomouci ji ve dnech 12. až 15. září pořádá CATRIN Univerzity Palackého spolu s Evropskou biotechnologickou federací (EFB). Účastníci si připomenou i 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela.

Na konferenci se již tradičně sjedou odborníci na rostlinné biotechnologie, editování genomu hospodářsky významných plodin a podobně. V souladu s podtitulem konference ale nově přibude problematika bioekonomiky a cirkulární ekonomiky, získávání a ukládání energie v biologických systémech či Green Deal, boj s klimatickými změnami a další. Podrobnější informace jsou dostupné na na webu konference, kde je ještě možné se registrovat.

„Program bude rozdělen do sedmi sekcí. Reagujeme na aktuální společenské výzvy a chceme umožnit odborníkům z daných oblastí, aby se navzájem informovali o svých nejnovějších výsledcích a třeba společně hledali cestu k udržitelnější společnosti. Součástí programu bude i panelová diskuze o udržitelném zemědělství a produkci potravin a také posterová sekce,“ uvedla za organizátory Karolina Zavoralová z CATRIN.

O úvodní přednášku se postará profesor v oboru rostlinných biotechnologií Alan Schulman z Helsinské univerzity, který v současné době působí jako prezident Evropské organizace pro rostlinné vědy (EPSO). „Jeho skupina využívá genetiku, genomiku a buněčnou biologii k pochopení procesů dynamiky genomu. Spolu s kolegy se rovněž zabývá odolností vůči suchu a dalšími znaky udržitelnosti u ječmene a bobu obecného. Jeho výzkumná skupina hraje ústřední roli v projektech pangenomu bobu a ovsa, stejně jako dříve v případě referenčních genomů Brachypodium a ječmene,“ představil hosta vedoucí CATRIN-CRH a viceprezident EFB Ivo Frébort.

Hlavní přednášku přednese Gary Vallad z University of Florida, jenž se ve svém výzkumu zaměřuje na diagnostiku a léčbu chorob běžných jak u zeleniny, tak u okrasných rostlin s důrazem na vývoj a zavádění strategií pro boj s chorobami na biologické bázi. „Jeho výzkum využívá tradiční i moderní přístupy ke studiu biologie patogenů, epidemiologie chorob a interakcí mezi rostlinami a patogeny. V rámci plenární přednášky bude hovořit o aplikované genomice a zelených biotechnologiích,“ doplnila Zavoralová.

Stejně jako vědci na celém světě si i účastníci konference připomenou letošní výročí spjaté s osobností G. J. Mendela. Obraz věnovaný zakladateli genetiky i další výtvarná díla inspirovaná přírodními vědami během konference vystaví Jitka Brůnová Lachmann.

Konference G4G se koná v Olomouci od roku 2011 každé dva roky, kvůli pandemii covidu-19 ale musela být odložena. Green for Good VI se uskuteční v budově Právnické fakulty UP.