Fakulta tělesné kultury hostí největší konferenci v oblasti zdravého životního stylu

úterý 4. červen 2019, 12:04 – Text: OK

Olomouc (4. června 2019) – O příležitostech a aktuálních výzvách v oblasti zdraví a aktivního životního stylu a jejich politické podpoře, o výživě nebo o vlivu prostředí na pohybovou aktivitu se bude v následujících dnech mluvit v Praze a Olomouci. Výroční konference International Society of Behavioral Nutrition and Physical Activity (ISBNPA), kterou spolupořádá Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, se zúčastní přes 1300 odborníků z celého světa.

Jednu z největších odborných událostí tohoto zaměření hostí ve dnech 4. až 7. června pražské Kongresové centrum. Tak zvané satelitní mítinky a doprovodné akce přivedou část odborníků také do Olomouce, kde se mimo jiné ve dnech 8. až 10. června uskuteční konference Are V4 Living Actively?

„Naše očekávání, co se týče účasti, se naplnila. Máme přihlášeny účastníky z padesáti zemí, mimo jiné i z Brazílie, Chile, Nepálu nebo Aruby, velká část odborníků pochází z anglicky mluvících zemí nebo ze Skandinávie, kde jsou obory související se zdravým životním stylem a výživou nejvíce etablované. Konference jako taková je výrazně interdisciplinární. Vedle specialistů na výživu či pohybovou aktivitu se tu setkávají také psychologové, sociologové nebo ekonomové,“ uvedl za organizátory z fakulty tělesné kultury Ferdinand Salonna z Institutu aktivního životního stylu. 

Nabitý čtyřdenní program v Praze slibuje přednášky takových kapacit, jako jsou například Greet Cardon z belgické Ghent University, britský epidemiolog sir Andrew Haines, Barry M. Popkin z University of North Carolina nebo Bruce Y. Lee z americké Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. Zajímavou paletu přednášek, sympozií a posterových prezentací doplňuje řada workshopů, věnovaných například prevenci rakoviny nebo elektronickému zdravotnictví, tzv. eHealth.

Mezi aktivními účastníky přitom nechybějí ani zástupci fakulty tělesné kultury. „Za velký úspěch považuji, že byl Lukáš Rubín vybrán k ústní prezentaci v kategorii mladých výzkumníků. Celkem bylo posuzováno 140 zaslaných abstraktů, pouze čtyři mladí autoři ale mohou svou práci představit publiku prostřednictvím plnohodnotné zvané přednášky,“ podotkl Ferdinand Salonna. O své vědecké práci budou hovořit také Jana Pelclová, Zdeněk Hamřík, Josef Mitáš nebo Michal Vorlíček, prostřednictvím posteru svá témata představí Julie Wittmannová, Zuzana Svozilová nebo Aleš Gába.

Již před zahájením pražské konference se v Olomouci uskutečnil vzdělávací kurz zaměřený na hodnocení efektivity programů a intervencí v oblasti zdravého životního stylu a na konferenci tamtéž navážou i po jejím skončení. Přímo v prostorách fakulty tělesné kultury totiž zasednou k jednání členové nově vznikající výzkumné skupiny INTUE (International Network of Time-Use Epidemiologists). Ta se zabývá vytvářením standardů v oblasti epidemiologického výzkumu zaměřeného na monitoring pohybové aktivity, sedavého chování a spánku a analýzu vztahu těchto typů chování vzhledem ke zdraví jedince. Jednu z přednášek během zasedání pronese Karel Hron z katedry matematické analýzy a aplikací matematiky Přírodovědecké fakulty UP, průkopník metody statické analýzy kompozičních dat.

Do barokních prostor Uměleckého centra UP pak zavítají účastníci konference Are V4 Living Actively?, na níž bude hlavním řečníkem James F. Sallis z University of California a hovořit se bude zejména o vlivu prostředí na pohybovou aktivitu. 

Užitečné odkazy:

https://konference.ftk.upol.cz/

Kontaktní osoby:
Ferdinand Salonna | vědecký pracovník
Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci | Institut aktivního životního stylu
E: ferdinand.salonna@upol.cz | M: +421 908 335 925

Zpět