Dominik Záleský změřil v Birminghamu síly s nejrychlejšími běžci světa

Dominik Záleský (vpravo) na mistrovství v Birminghamu. Foto: Aleš Gräf, atletika.cz
středa 7. březen 2018, 12:00 – Text: Martin Višňa

Celkové sedmnácté místo vybojoval v barvách České republiky student rekreologie Dominik Záleský ve sprintu na 60 metrů na mistrovství světa v halové atletice, které v uplynulých dnech hostil anglický Birmingham.

Záleský si účast na světovém šampionátu zajistil v lednu na mítinku v pražské Stromovce, kde šedesátku zaběhl v novém osobním rekordu 6,61 sekundy. A v Anglii výbornou formu potvrdil. S časem 6,74 sekundy obsadil v úvodním rozběhu třetí místo a postoupil do semifinále, mezi čtyřiadvacet nejrychlejších sprinterů. Tady svůj čas vylepšil na 6,67 sekundy, na postup do finále to ale už nestačilo.

Zklamaný ovšem atlet není. „Už jen to, že jsem se dokázal na tak velké závody dostat, bylo úžasné. Běhat s nejlepšími je to, proč to člověk dělá, a jsem rád, že dokážu některé z nich i porazit. Semifinále pro mě bylo cíl, ten jsem splnil. Jsem moc rád, že se mi to povedlo,“ uvedl Záleský.

Student rekreologie je v současnosti akademickým mistrem České republiky v běhu na 60 metrů a díky výše zmíněnému osobnímu rekordu také historicky třetím nejrychlejším sprinterem u nás. Tím dosud nejrychlejším je František Ptáčník, který šedesátku v hale zaběhl v roce 1987 za 6,58 sekundy. Dominik Záleský za jeho výkonem zaostává o pouhé tři setiny sekundy.