Botanická zahrada PřF nabídne v srpnu komentovanou prohlídku

Vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák
Foto: Šárka Chovancová
neděle 5. srpen 2018, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Komentovanou prohlídku nabídne v polovině srpna návštěvníkům botanická zahrada přírodovědecké fakulty, ve které nyní roste přibližně 1 500 domácích i cizokrajných rostlin. Podél cestiček si mohou příchozí odpočinout na kterékoliv lavičce, kochat se barvou květů a relaxovat ve stínu vzrostlých dřezovců či dubů.

„Mezi nejzajímavější rostliny, které právě kvetou, patří severoamerické mužáky, africké gloriózy nebo jihoafrické bodláky rodu Berkheya. Dále můžete vidět různé nenápadné polní plevele, jako jsou otočník evropský nebo ibišek trojprstý, které z české krajiny již téměř vymizely," uvedl Václav Dvořák, vedoucí botanické zahrady.

V botanické zahradě si lze také prohlédnout bylinkovou zahrádku či zeleninové záhony. „Ty připravujeme společně s Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Olomouci-Holici. K vidění jsou různé druhy rajčat, okra, což je jedlý ibišek z Blízkého východu, ačokča, lebeda zahradní, pálivé papriky, pohanka nebo různé druhy fazolí,″ doplnil Václav Dvořák.

Na své si přijdou i zájemci o zoologii. V zahradě právě poletuje žahalka Scolia hirta, což je na Olomoucku vzácný hmyz černé barvy s dvěma žlutými pruhy. „Ráda vysedává na bledě modrých květech máček a bělotrnů. Avšak pozor, nesahat, bodá,″ upozornil s úsměvem Václav Dvořák.

Na srpen jsou v botanické zahradě naplánovány dvě akce. Komentovaná prohlídka zaměřená na vyšší cévnaté rostliny a mechorosty, které představí Zbyněk Hradílek z katedry botaniky, se uskuteční v neděli 12. srpna od 10 hodin. U příležitosti 60. výročí Flóry Olomouc se pak botanická zahrada zapojí do letní etapy mezinárodní výstavy květin, kde se bude spolupodílet na expozici připravovanou Unií botanických zahrad ČR. Akce se koná od 16. do 19. srpna.