Děti v roli vědců. Pevnost poznání spustila registraci na letní tábory

Čtvrtek 18. březen 2021, 9:29 – Text: OK

Olomouc (18. března 2021) – Letní prázdniny jsou ideálním časem pro nejrůznější dobrodružství. Co takhle vyzkoušet příměstské tábory v Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a proměnit se v chemiky, botaniky, zoology, astronauty, badatele i cestovatele časem? Registrace je spuštěna na webu interaktivního muzea vědy.

Na malé vědce čeká celkem pět dní nabitých zábavou. Tábory budou v jednotlivých turnusech od 12. 7. do 20. 8. a děti se v nich rozdělí podle věkových kategorií.

Děti se s námi podívají do vesmíru. Budeme se toulat po sluneční soustavě, přistaneme na Měsíci a prozkoumáme i nová, dosud neobjevená zákoutí. Možná na nás čeká i mimozemšťan,láká na program Jitka Doležalová, koordinátorka táborů v Pevnosti poznání.

Cesta za poznáním povede přes všechny expozice interaktivního centra. Kromě toho se děti zabaví také ve venkovním areálu Korunní pevnůstky a v sousední botanické zahradě. Chybět nebude ani spolupráce s vědeckými centry.

Chceme děti nadchnout pro vědu a ukázat jim, co u nás děláme a k čemu může být náš výzkum dobrý. Pokud to epidemická situace dovolí, přichystáme pro ně stejně jako v loňském roce interaktivní stanoviště a prohlídku pracoviště, které se ve svém oboru řadí ke světové špičce. Navíc si malí nadšenci budou moci vyzkoušet některé jednoduché pokusy přímo v naší laboratoři, řekla Radka Kvasničková, projektová manažerka z olomouckého Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

Co děti na táborech čeká?

• pozorování a objevování přírodních jevů a organismů (rostlin i živočichů)
  • bádání pomocí mikroskopů a dalších pomůcek skutečných vědců
  • krátké filmy v digitálním planetáriu
  • průzkum vesmíru formou nejrůznějších her