English version

Milé studentky, milí studenti,

držíme své slovo z minulého newsletteru a přinášíme vám před Vánocemi jeho poslední letošní číslo. Nadcházející svátky a konec roku jsou obdobím díků a bilancování, proto tento zpravodaj otevíráme vánočním přáním rektora Martina Procházky, které si můžete přečíst na Žurnálu. Posíláme také univerzitní pééfko a dva tipy, pokud sháníte dárky na poslední chvíli: Skriptárna na Zbrojnici i UPoint mají otevřeno i ve čtvrtek.

Evaluace předmětů: Jaký byl pro vás návrat k prezenční výuce?
Tradiční součástí předvánočního newsletteru je i prosba o hodnocení výuky v uplynulém semestru. Rozpaky z osobního kontaktu stranou – při online evaluacích můžete pochválit i spravedlivě a konstruktivně kritizovat zcela bez obav. Nebuďte součástí mlčící většiny a napište nám, jaký byl pro vás návrat k prezenční výuce. A hlavně – ponoukněte k hodnocení i své spolužáky. Osamocený hlas nikdy nemá takovou váhu a důvěryhodnost, jako když se do hodnocení zapojí většina studentů a studentek. Na stránkách eval.upol.cz či přes Portál UP můžete své názory, podněty a hodnocení vyplňovat až do 14. února 2022.

Velký zájem o očkování v rektorově pracovně
Budova, kde od roku 1946 sídlí rektorát naší univerzity, získala svou současnou podobu na začátku 18. století. Dříve sloužila jako rezidence probošta olomoucké kapituly. V letošním předvánočním období se však zřejmě poprvé ve své historii proměnila v očkovací místo – na 70 studentů a zaměstnanců UP využilo možnosti nechat se naočkovat proti koronaviru přímo v pracovně rektora. Odborného lékařského dohledu se navíc zhostili rektor Martin Procházka a také prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti Vít Procházka, kteří jsou zároveň lékaři Fakultní nemocnice Olomouc. Protože se nové termíny na první lednový týden v rezervačním formuláři rychle plní, předběžně plánujeme další na období letního semestru. Více si můžete přečíst článku univerzitního Žurnálu.

Menza od nového roku upraví ceny jídel
Dlouhodobý nárůst cen potravin a provozních nákladů, které zahrnují energie, mzdy, odpisy, údržbu a opravy majetku stravovacího provozu, se nevyhýbá ani univerzitním menzám. Správa kolejí a menz je proto nucena od 1. ledna zvýšit ceny jídel na dlouhodobě udržitelnou hladinu. Dosud byly ceny studentských jídel v menzách UP výrazně podprůměrné, nyní budou odpovídat úrovni ostatních srovnatelných univerzit. Pro více informací navštivte web SKM.

Do zahraničí s aliancí Aurora
Členství Univerzity Palackého v alianci Aurora přináší mnoho příležitostí nejen pro univerzitu jako celek, ale i pro jednotlivce. Vedle seminářů a různých projektů je to také nabídka zahraničních mobilit. Studentům se nyní otevírá možnost vydat se na praktickou stáž v několika zahraničních organizacích a obdržet stipendium ve výši 750 euro na měsíc. Podrobnosti jsou na stránkách zahraničního oddělení

Mezitím si nenechte ujít sérii webinářů o otevřených vzdělávacích zdrojích (Open Educational Resources – OER) a jejich výhodách. Jsou určeny akademickým pracovníkům a studentům a bude při nich pod heslem „obsah je král“ zdůrazněn význam volného přístupu k obsahu a výhody a podmínky tvorby a poskytování výukových materiálů. Program a odkaz na Zoom najdete na webu Aurory na UP.

Předvánoční číslo newsletteru Oddělení strategie a kvality UP
Ve čtvrtém letošním vydání tohoto zpravodaje najdete kromě aktuální pozice UP v mezinárodních žebříčcích také informace o hodnocení akademických pracovníků nebo o rozvojových a dotačních programech MŠMT. Tématem čísla jsou vnější vztahy, a to konkrétně spolupráce s Olomouckým krajem. Newsletter si můžete přečíst zde.

Expedice Neuron láká do terénu
Pojďte se svým terénním výzkumem navázat na slavnou éru cestovatelů Zikmunda a Hanzelky při další Expedici Neuron. V minulosti díky nim vědci zkoumali ledovce v tropech, objevili bekasinu královskou a opice uakari nebo hledali krokodýla konžského – cíle dalších výprav jsou na vás. Grantová výzva Nadačního fondu Neuron pro podporu vědy má připraven až 1 000 000 Kč na terénní výzkum bez ohledu na obor. Grant je určen pro vědce s bydlištěm v České republice, výzkum může probíhat kdekoli na světě. NF Neuron je připraven uhradit vše od letenky přes techniku až po náklady na zpracování expedice. Uzávěrka pro podání žádostí o grant je 31. ledna. Více v článku Žurnálu UP nebo přímo na stránkách fondu.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube