English version

Vážené studentky, vážení studenti,

už přijde jen jeden newsletter a budou Vánoce. Jsme rádi, že se povedlo, i přes různá opatření a ústupky, udržet po celou dobu tohoto semestru výuku převážně v prezenční podobě. Abychom podpořili proočkovanost mezi studenty a zaměstnanci, připravili jsme možnost očkování přímo na UP. Níže najdete podrobnosti a také další novinky z univerzitního světa, včetně několika tipů na vánoční dárky.

Očkování v pracovně rektora
Chceme přispět ke zvládnutí pandemie nejen zodpovědným a ohleduplným přístupem k sobě i druhým, ale i podporou očkování. Pro všechny, kdo uvažují o tom, že by se nechali očkovat ať už první, druhou, nebo třetí dávkou, jsme na 13., 14. a 20. prosince připravili přímo na UP Očkování v pracovně rektora. Odborný dohled si vzali na starost dva lékaři Fakultní nemocnice Olomouc, a to přímo rektor Martin Procházka a také prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti Vít Procházka. Stačí si zarezervovat termín a čas v našem rezervačním formuláři a pak už jen přijít s občanským průkazem (dokladem totožnosti) a kartičkou pojištěnce. Těšíme se na Vás, podrobnosti najdete na koronawebu.

Změny na pozicích kvestora a kancléře
Univerzita Palackého hledala v závěru roku dva nejvyšší úředníky: vypsala výběrové řízení na kvestora a kancléře. Novou kvestorkou se po schválení Akademickým senátem UP na konci listopadu stala Mgr. Petra Jungová, LL.M., dříve vedoucí oddělení veřejných zakázek. Ve funkci nahradila Ing. Jiřího Přidala, který na svou funkci rezignoval z osobních a zdravotních důvodů. Od 1. ledna pak bude nově obsazena také funkce kancléře, kterou po PhDr. Rostislavu Hladkém, MBA, převezme Mgr. Bc. Martin Tomášek. Ten dosud působil na právním oddělení rektorátu.

Pomozte nám chránit bezpečí na kolejích
Snahou Správy kolejí a menz UP je, aby se studenti cítili na kolejích bezpečně. Někdy se však i přes různá opatření může stát, že do prostoru kolejí vniknou cizí a nezvaní návštěvníci. Recepční mohou v takovém případě zavolat pracovníka bezpečnostní agentury; na některých kolejích navíc již funguje systém přístupu přes ISIC kartu. SKM jej proto pro zvýšení bezpečnosti plánuje zavést i na dalších kolejích na Envelopě. Přesto prosíme: pokud zjistíte, že se v prostorách kolejí zdržuje někdo, kdo tam nemá co dělat, hned informujte příslušnou recepci, aby měli recepční možnost situaci vyřešit. Více si můžete přečíst zde.

Menza v Holici se dočasně uzavírá
Od středy 8. prosince je do odvolání z personálních důvodů uzavřena menza v Holici. Již objednaná jídla budou zrušena a peníze vráceny na karty strávníků. Občerstvit se stále můžete ve FreshUPu v nově zrekonstruované budově 47. Pro aktuality i vánoční provozní dobu sledujte web SKM.

Nové číslo newsletteru oddělení strategie a kvality
Jakmile dočtete tento newsletter a zapíšete si všechny zajímavé události, podívejte se ještě do posledního letošního čísla newsletteru Oddělení strategie a kvality UP. Zjistíte v něm totiž podstatné věci, které se týkají celé univerzity – třeba to, co se bude v příštím roce na UP dít, což shrnuje Plán realizace strategického záměru UP na rok 2022. Tématem čísla jsou vnější vztahy a strategická spolupráce se Statutárním městem Olomouc. A tušíte, kolik procent všech přihlášek na vysoké školy v ČR směřuje právě na UP? Svůj tip si můžete ověřit na dvanácté straně zpravodaje.

Darujte pod stromeček knihu. Vánoční tipy z produkce Vydavatelství UP
O Vánocích platí dvě neoddiskutovatelné pravdy. Zaprvé: Dobrá a krásná kniha neodmyslitelně patří k vánočním dárkům stejně jako nové ponožky. Zadruhé: Místo na novou knihu se doma vždycky najde.

Darujte proto svým blízkým pod stromeček zajímavé čtivo. Podívejte se třeba na vánoční tipy z Vydavatelství UP. Najdete mezi nimi knihy o umění i historii, designově krásné a vypiplané do posledního detailu. Koupit je můžete na prodejně ve Zbrojnici i na e-shopu, nebo také 10.–11. prosince na Vánočním knihobraní v Muzeu umění Olomouc.

PS: Nezapomeňte, že studenti a zaměstnanci mohou při platbě v hotovosti či kartou uplatnit 10% slevu a že na prodejně ve Zbrojnici lze knihy platit i pomocí Flexi Passů!

Znáte nějakého zahraničního absolventa UP? Pošlete mu dotazník
Dům zahraniční spolupráce, česká národní agentura pro mezinárodní vzdělávání a výzkum, pomocí průzkumu vyhodnocuje, jaký dopad mělo studium zahraničních absolventů v ČR na jejich kariéru a život po absolutoriu. Pokud nějaké zahraniční absolventy studia v ČR znáte, řekněte jim, prosím, o tomto dotazníku. Lze jej vyplnit do 31. prosince, výsledky přispějí ke zlepšení a prohloubení vztahů mezi zahraničními absolventy a Českou republikou v rámci národního programu Czech Republic Alumni.

Udržitelný adventní kalendář poradí s dárky i krmením ptáčků
Studentský spolek Udržitelný Palacký si pro letošní předvánoční čas připravil již podruhé udržitelný adventní kalendář. Až do 24. prosince se můžete každý den těšit na různé tipy na udržitelné Vánoce, výborné recepty, vánoční tradice, tvoření a spoustu dalšího. Jednotlivé příspěvky najdete na facebookové stránce spolku a také na Instagramu. Několik rad a doporučení, jak žít v Olomouci o něco udržitelněji během celého roku, najdete také na stránkách Udržitelné univerzity.

Stipendijní program na podporu studia v zahraničí
Do 18. ledna 2022 se můžete přihlásit do 13. ročníku stipendijního programu Scholarship nadace Bakala Foundation. Získáte tak příležitost studovat na nejrůznějších zahraničních univerzitách v Evropě i na celém světě. Komu je stipendium určeno a jaká jsou kritéria pro přihlášení, najdete na stránkách programu. Více informací se dozvíte také na chystaných online přednáškách.

Vánoční otevírací doba UPointu
V UPointu najdete spoustu věcí, které se před Vánocemi mohou hodit, ať už je to vykrajovátko na linecké nebo na perníčky, nová, ručně vyráběná svíčka, nebo něco pod stromeček. Jak bude v adventním a vánočním období otevřeno?
  • Víkendy 11.–12. a 18.–19. prosince bude otevřeno od 9 do 13 hodin.
  • 23. prosince bude otevřeno od 9 do 13 hodin.
  • 24.–31. prosince bude zavřeno.
  • 3.–7. ledna bude zavřeno z důvodu inventury.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube