Vážené zaměstnankyně, vážení zaměstnanci,

během minulého týdne jsme na MEET UPu i spoustě dalších akcí po celém městě společně přivítali nový semestr i všechny studentky a studenty, kteří opět zaplnili olomoucké ulice, podniky i samotnou univerzitu. Uplynulé období nám jasně ukázalo, že to není samozřejmost, a je tedy na místě poděkovat spolu s Palackým všem za zodpovědný přístup jak o prázdninách, tak v prvních dnech semestru.

Pokud si nejste jisti, jaká opatření aktuálně platí, navštivte univerzitní koronaweb, kde i nyní přibývají aktuality. Nezapomeňte, že v některých případech je například nutné nahlásit univerzitě příjezd ze zahraničí.

Poslední výzva: pomozte univerzitě k férovosti
Už jen do úterý 5. října můžete pomoci zlepšit pracovní prostředí na UP, a to vyplněním krátkého anonymního dotazníku. Jde o důležitý prvek analýzy rovných příležitostí, která je součástí vznikající kampaně Férová univerzita. Taková univerzita nabízí rovné pracovní příležitosti a podmínky pro všechny své zaměstnankyně a zaměstnance, snaží se co nejlépe sladit jejich soukromý i pracovní život a respektovat jejich potřeby. Na základě analýzy proto vznikne Plán rovných příležitostí (Gender Equality Plan). Dotazník najdete zde.
Fair University: Join the mapping of the equal opportunities at UP
Help us improve the working environment at UP by filling in a short anonymous questionnaire. You can do so until Tuesday 5 October. This is an important part of the equal opportunities analysis related to the emerging Fair University campaign. Fair University offers equal working opportunities and conditions for all its employees, tries to reconcile their private and working lives as well as possible and respects their needs. The analysis will therefore lead to the creation of a Gender Equality Plan. The questionnaire can be found here.

Poznejte v bezplatných kurzech podstatu inkluzivní univerzity
Jste si jistí, jak přistupovat ke studentům se zdravotním postižením nebo jak vypadá inkluzivní univerzita? Centrum podpory studentů se specifickými potřebami připravilo krátké kurzy (1 hodina) zaměřené na specifika jednotlivých druhů zdravotního postižení. Všechny jsou pro zaměstnance i studenty UP zdarma. Více informací a možnosti pro přihlášení naleznete na stránkách centra, případně na Portálu celoživotního vzdělávání, kde jsou dostupné i různé další kurzy.

Nové číslo newsletteru o strategii a kvalitě
Oddělení strategie a kvality UP vyslalo do světa další číslo svého tradičního newsletteru. Najdete v něm novinky z oddělení, jako například nově zpracované datové řady a analýzy zachycující vývoj UP v čase, výzvy na rozvojové a dotační programy nebo aktuální změny ve vnitřních normách. V rubrice Téma tohoto čísla zjistíte, co pro univerzitu znamená členství v alianci Aurora. Na obsahu se dokonce můžete aktivně podílet – v rubrice Vaše názory můžete třeba navrhnout nový benefit. Jaká výhoda možná v budoucnu potěší zaměstnance UP, zjistíte na čtrnácté straně.

Nejen sportovní programy v nabídce Akademik sport centra
Je všeobecně známo, že okysličený mozek podává lepší výkony. UP proto nabízí i spoustu příležitostí, kde si vyčistit hlavu, prostřednictvím Akademik sport centra. To letos spustilo nový online rezervační systém sportovních programů – pohodlně se tak můžete přihlásit nejen na jógu, kurz sebeobrany nebo balet. Individuálně se můžete vydat do posilovny nebo sauny, možná se vám jednou bude hodit také praktická znalost lukostřelby. ASC také hledá nové lektory některých sportovních programů – máte-li zájem, pište na asc@upol.cz.

Páteční večer s Jindřichem Štreitem v Metropolu
U příležitosti letošního absolventského setkání proběhne v pátek 1. října v kině Metropol symbolická oslava narozenin Jindřicha Štreita, na kterou je kromě absolventů UP zvána i široká veřejnost. Od 20:00 se můžete těšit na talk show Davida Hrbka s Jindřichem Štreitem a poté na projekci snímku Na tělo – Obyčejný svět neobyčejného muže, který se věnuje příběhu našeho význačného olomouckého světoznámého fotografa. Vstupenky si můžete zdarma rezervovat přes webové stránky kina či na jeho pokladně. Během odpoledne dorazte i na nádvoří Zbrojnice, kde budou vedle dalšího programu nejen pro absolventy, ale i pro zaměstnance připraveny poukázky na jídlo a pití zdarma.

Cena Wernera von Siemense
Publikovat výsledky své vědecké práce a ukázat je světu je v dnešním konkurenčním prostředí nesmírně důležité – a kdo tak nečiní, jako by skoro ani nebádal. Studentům, pedagogům a vědcům technických, přírodovědeckých a medicínských oborů s tím může pomoci Cena Wernera Siemense. Pomozte rozšířit řady laureátů z UP a nominujte sebe nebo někoho jiného, a to do 30. listopadu. Součástí ocenění je i příjemná finanční odměna: letos se v osmi kategoriích rozdělí 900 000 korun. Vice v článku Žurnálu UP nebo rovnou na stránkách ceny.

Anglický čtenářský klub pro děti zaměstnanců
Máte-li děti ve věku 10–12 let, můžete jej přihlásit do anglického čtenářského klubu Britského centra Knihovny UP, jehož motto zní „Read to Be Ready“. Děti si na každý měsíc vyberou jeden anglický titul z fondu BC, buď zjednodušený text pro začínající čtenáře, nebo text plný, a na další schůzku si o něm připraví krátké povídání pro ostatní. Členství v klubu je bezplatné a loňský – první – ročník byl tak úspěšný, že všechny děti chtějí letos v anglické četbě pokračovat. Proto neváhejte a vyplňte přihlášku na tomto odkaze co nejdříve. První schůzka bude 22. října a poté až do května každý předposlední všední pátek v měsíci od 15:00 do 16:30.

Vydejte se s Udržitelnou univerzitou na říjnovou cestu ke zdraví
Jen co skončilo podzimní kolo kampaně Do práce na kole, přináší Udržitelná univerzita pozvánku na další výzvu, jejímž cílem je tentokrát navrátit zpět do všedních dnů chůzi. Do historicky prvního kola výzvy 10 000 kroků – cesta ke zdraví se v dubnu zapojily bezmála čtyři tisíce lidí. Využijte podzimních dní, zkuste chodit nejen do práce nebo do školy pravidelně pěšky a registrujte se do dalšího, říjnového kola. Více si přečtěte v článku Žurnálu UP a sledujte aktuality na webu Udržitelné univerzity.

Konfuciův institut chystá kurzy i festival
Konfuciův institut UP otevírá od příštího týdne hned několik kurzů, které jsou pro studenty a zaměstnance UP zdarma. Odpočinout si můžete při taj-či nebo výuce kaligrafie a čínské malby, naopak při lekcích stolního tenisu si aktivněji procvičíte tělo a v hodinách čínštiny zase hlavu. Více informací včetně možnosti registrace najdete na stránkách Konfuciova institutu.  

Během října připravuje institut také Festival asijské kultury, a zve proto na první dvě akce: ve středu 5. října proběhne přednáška o kultivaci a péči o organismus v období podzimu z pohledu tradiční čínské medicíny, ve středu 12. října si zase budete moci připravit a sníst čínské taštičky 饺子 ťiao-c´. Více v aktuální nabídce akcí.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube