Milé studentky, milí studenti,

během minulého týdne jsme na MEET UPu i spoustě dalších akcí po celém městě společně přivítali nový semestr i všechny, kteří opět zaplnili olomoucké ulice, podniky i samotnou univerzitu. Uplynulé období nám jasně ukázalo, že to není samozřejmost, a je tedy na místě poděkovat spolu s Palackým za zodpovědný přístup jak o prázdninách, tak při ubytovávání na kolejích a v prvních dnech semestru.

Pokud si nejste jisti, jaká opatření aktuálně platí, navštivte univerzitní koronaweb, kde i nyní přibývají aktuality. Nezapomeňte, že v některých případech je například nutné nahlásit univerzitě příjezd ze zahraničí.

Otevírají se žádosti o ubytovací stipendium
Nepropásněte možnost získat od univerzity ubytovací stipendium – na tuto podporu dosáhne většina našich studentů. Stačí splňovat několik kritérií, která jsou uvedena zde, ale hlavně je potřeba si o něj několika kliknutími zažádat ve STAGu v menu Studium a výuka > Moje studium > Moje údaje. Pokud vám bude přiznáno, třikrát za rok se můžete těšit na 2 250 Kč. Žádosti lze podávat od 1. října 2021 do 30. listopadu 2021.

Volte v následujících volbách, kdekoliv chcete
Až budete číst další newsletter, budeme už znát výsledky letošních sněmovních voleb. Budete-li během nich jinde než v místě svého trvalého bydliště (třeba v Olomouci), nezoufejte – můžete si požádat o voličský průkaz a volit kdekoliv. Lze to buď písemně (s doručením na úřad do 1. října), nebo osobně (do 6. října). Veškeré informace najdete zde.

Máte zájem o virtuální mobility?
Chtěli byste si vyzkoušet studium na zahraniční škole, ale nemůžete nebo nechcete být dlouho pryč? Nebo je pro vás takové virtuální studium nepředstavitelné? Dejte nám o tom vědět! UP se totiž rozhodla zapojit do projektu, který se zabývá problematikou virtuálních mobilit na českých vysokých školách. Při virtuální mobilitě se studenti účastní výuky nebo stáže v zahraničí prostřednictvím digitálních platforem, bez vycestování na partnerskou instituci, případně může být doplněna krátkodobým pobytem v zahraničí.

Svůj pohled na věc nám sdělte v anonymním dotazníku, vyplnit jej můžete jen do 30. září.

Poznejte v bezplatných kurzech podstatu inkluzivní univerzity
Jste si jistí, jak přistupovat ke studentům se zdravotním postižením nebo jak vypadá inkluzivní univerzita? Centrum podpory studentů se specifickými potřebami připravilo krátké kurzy (1 hodina) zaměřené na specifika jednotlivých druhů zdravotního postižení. Všechny jsou pro zaměstnance i studenty UP zdarma. Více informací a možnosti pro přihlášení naleznete na stránkách centra, případně na Portálu celoživotního vzdělávání, kde jsou dostupné i různé další kurzy.

Nejen sportovní programy v nabídce Akademik sport centra
Je všeobecně známo, že okysličený mozek podává lepší výkony. UP proto nabízí i spoustu příležitostí, kde si vyčistit hlavu, prostřednictvím Akademik sport centra. To letos spustilo nový online rezervační systém sportovních programů – pohodlně se tak můžete přihlásit nejen na jógu, kurz sebeobrany nebo balet. Individuálně se můžete vydat do posilovny nebo sauny, možná se vám jednou bude hodit také praktická znalost lukostřelby. ASC také hledá nové lektory některých sportovních programů – máte-li zájem, pište na asc@upol.cz.

Nastartujte se s Kariérním centrem UP
Pronikněte do tajů podnikání a digitálního marketingu se dvěma kurzy, které nabízí Kariérní centrum UP. Business kurz Podnikni to!, kterým prošlo už přes 5 000 studentů, vám v osmi úterních setkáních – poprvé 12. října – pomůže s nalezením podnikatelských příležitostí i s úspěšnou realizací vlastních nápadů. V kurzu DigiUP, zaměřeném na digitální marketing, se během sedmi středečních podvečerů odborníci z praxe zaměří na budování značky, copywriting nebo tvorbu webu; začíná se 6. října. Oba kurzy jsou pro studenty UP zdarma, registrujte se na stránkách Kariérního centra a sledujte také jejich Facebook.

Konec bloudění po knihovně
Vydejte se na exkurzi! V knihovnách UP je toho skryto spousta, ale důležité je to, co hledáte, umět také najít. Při prohlídce se dozvíte, jak knihy vyhledávat v katalogu i v regálech, jak tisknout či kopírovat nebo jak se zorientovat v široké nabídce elektronických informačních zdrojů. Pro účast je nutná rezervace, více informací a termíny najdete zde.

Páteční večer s Jindřichem Štreitem v Metropolu
U příležitosti letošního absolventského setkání proběhne v pátek 1. října v kině Metropol symbolická oslava narozenin Jindřicha Štreita, na kterou je kromě absolventů UP zvána i široká veřejnost. Od 20:00 se můžete těšit na talk show Davida Hrbka s Jindřichem Štreitem a poté na projekci snímku Na tělo – Obyčejný svět neobyčejného muže, který se věnuje příběhu našeho význačného olomouckého světoznámého fotografa. Vstupenky si můžete zdarma rezervovat přes webové stránky kina či na jeho pokladně. Během odpoledne dorazte i na nádvoří Zbrojnice, kde budou vedle dalšího programu nejen pro absolventy, ale i pro zaměstnance připraveny poukázky na jídlo a pití zdarma.

Vydejte se s Udržitelnou univerzitou na říjnovou cestu ke zdraví
Jen co skončilo podzimní kolo kampaně Do práce na kole, přináší Udržitelná univerzita pozvánku na další výzvu, jejímž cílem je tentokrát navrátit zpět do všedních dnů chůzi. Do historicky prvního kola výzvy 10 000 kroků – cesta ke zdraví se v dubnu zapojily bezmála čtyři tisíce lidí. Využijte podzimních dní, zkuste chodit nejen do práce nebo do školy pravidelně pěšky a registrujte se do dalšího, říjnového kola. Více si přečtěte v článku Žurnálu UP a sledujte aktuality na webu Udržitelné univerzity.

Získejte volný vstup na podzimní Floru
Coby tradiční partner výstav Flora Olomouc pro vás máme připraveno 2×10 volných vstupenek na letošní podzimní etapu, která se uskuteční ve dnech 14.–17. října v areálu olomouckého výstaviště. Stačí nám do pondělí 4. října napsat na soutez@upol.cz, jaký je název letošní podzimní hlavní expozice, a máte šanci získat dva volné vstupy. Své místo v programu má třeba oblíbené Dýňodlabání nebo prezentace včelařských potřeb a včelích produktů Hanácká včela.

Cena Wernera von Siemense
Publikovat výsledky své vědecké práce a ukázat je světu je v dnešním konkurenčním prostředí nesmírně důležité – a kdo tak nečiní, jako by skoro ani nebádal. Studentům, pedagogům a vědcům technických, přírodovědeckých a medicínských oborů s tím může pomoci Cena Wernera Siemense. Pomozte rozšířit řady laureátů z UP a nominujte sebe nebo někoho jiného, a to do 30. listopadu. Součástí ocenění je i příjemná finanční odměna: letos se v osmi kategoriích rozdělí 900 000 korun. Vice v článku Žurnálu UP nebo rovnou na stránkách ceny.

Konfuciův institut chystá kurzy i festival
Konfuciův institut UP otevírá od příštího týdne hned několik kurzů, které jsou pro studenty a zaměstnance UP zdarma. Odpočinout si můžete při taj-či nebo výuce kaligrafie a čínské malby, naopak při lekcích stolního tenisu si aktivněji procvičíte tělo a v hodinách čínštiny zase hlavu. Více informací včetně možnosti registrace najdete na stránkách Konfuciova institutu.  

Během října připravuje institut také Festival asijské kultury, a zve proto na první dvě akce: ve středu 5. října proběhne přednáška o kultivaci a péči o organismus v období podzimu z pohledu tradiční čínské medicíny, ve středu 12. října si zase budete moci připravit a sníst čínské taštičky 饺子 ťiao-c´. Více v aktuální nabídce akcí.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube