English version

Vážené zaměstnankyně, vážení zaměstnanci,

dnes je to přesně 78 let od chvíle, kdy byla po druhé světové válce zvláštním zákonem obnovena Univerzita Palackého. I dnes se proto – stejně jako tehdy – rozezněly zvony olomouckých kostelů, aby tuto významnou událost připomněly.

Nezůstane ale jen u nich: během Akademického týdne UP, kterým si vzkříšení univerzity už od pondělí připomínáme, nás ještě čeká mše za univerzitu, promítání filmu nebo univerzitní ples. O víkendu můžete zdarma navštívit Pevnost poznání nebo Muzeum umění Olomouc – a to jak expozice moderního umění na Denisově ulici, tak zrekonstruované Arcidiecézní muzeum na olomouckém Václavském náměstí. Navíc si můžete pustit záznam včerejší besedy rektora Martina Procházky s Markem Orko Váchou, která byla první z nového cyklu setkání Procházka s...

CO SE DĚJE NA UP

Stručně z porady vedení UP

Na poslední poradě vedení ve středu 14. 2. 2024 se hovořilo o stěhování Oddělení pobytu cizinců pro Olomoucký kraj, které přesídlilo z Přerova přímo do Olomouce. Na programu RVH UP bylo projednávání 6 studijních programů, zasedala i Vědecká rada UP. Přečtěte si celý souhrn (po přihlášení v Portálu UP), další pro vás připravíme zase za 14 dní. Podrobnější informace budou následně k dohledání v zápisech z porady vedení v UPShare, ale i v zápisech z jednání dalších orgánů, v normách a dokumentech UP i na dalších informačních platformách.

Využijte benefity ze všech oblastí života

Nejen zdraví a kondici, ale také všeobecný rozhled, stav financí na účtu nebo vybavení kuchyně si můžete vylepšit díky zaměstnaneckým benefitům Univerzity Palackého. Na jaře se můžou hodit slevy do pneuservisu nebo na sportovní vybavení, kutily a zahrádkáře potěší sleva do hobbymarketu. Na výlet můžete vyrazit na sdíleném kole či koloběžce nebo si půjčit auto bez kauce. Kompletní nabídku najdete na webu. 

Získejte podporu na projekty nebo letní školy v otevřené výzvě Aurory 

Přispět k užší spolupráci mezi evropskými univerzitami pomůže nová otevřená výzva aliance Aurora. Na společný mezinárodní projekt v ní můžete získat až 25 000 eur. Cílem je nejen podpořit samotný výzkum, ale také pomoci vzniklému týmu během dané doby připravit projektovou žádost do rámcového programu Horizont Evropa nebo jiných evropských grantových výzev. Podporu lze čerpat také na pořádání tematických letních škol, a to až 20 000 eur. Třetí financovanou aktivitou jsou krátkodobé mobility zaměřené na mladé vědce. Podrobnější informace najdete na aurora.upol.cz.

KURZY

Zlepšete se v práci s AI nástroji, online zdroji nebo citačním manažerem 

Knihovna UP nabízí nepřeberné množství elektronických informačních zdrojů byla by škoda neumět je dostatečně a efektivně využívat. Věděli jste, že kromě článků a knih se nabízí třeba rozsáhlé databáze hudebních skladeb a partitur? Nebo že díky předplatnému portálu PressReader můžete číst některé české i zahraniční noviny a časopisy?

Všechno se naučíte od 26. února do 1. března během Týdne s elektronickými informačními zdroji (EIZ), kdy můžete využít individuální konzultace nebo navštívit workshopy a školení. Podrobný program i registraci najdete na webu Knihovny UP.

Prázdninové kurzy češtiny za výhodnější ceny

Znáte někoho, kdo by se rád začal učit česky? Nebo se snad někdo z vašeho okolí na tuto trnitou, ale zároveň kouzelnou cestu už vydal a chtěl by se posunout dál? Letní škola slovanských studií Filozofické fakulty UP, která od 16. července do 14. srpna nabídne intenzivní kurz češtiny pro všechny od začátečníků po pokročilé, nabízí studentům a zaměstnancům UP výhodnější cenu. Absolvovat je možné buď dvoutýdenní, nebo měsíční školu, k níž kromě výuky patří také výlety, promítání, folklorní večer nebo sportovní odpoledne. Podrobnosti v tomto PDF a na lsss.upol.cz.

Za studiem do Bavorska: stipendia na letní školy a jazykové kurzy 

Česko-bavorská vysokoškolská agentura (BTHA) nabízí stipendia na letní školy a jazykové kurzy v Bavorsku. Ucházet se mohou studenti, doktorandi, vyučující a vědečtí pracovníci z veřejných VŠ v ČR. Přihlášky a bližší informace naleznete na webu BTHA. Můžete se také připojit k informačnímu webináři, který se koná v úterý27. 2. 2024 v 16 hod. na Zoomu.

POZVÁNKY

Benefiční koncert na opravu varhan v kostele Panny Marie Sněžné 

Barokní varhany v kostele Panny Marie Sněžné na náměstí Republiky potřebují rekonstrukci. Kostel, který je od dob jezuitů pevně spojen s olomouckou univerzitou, je dnes sídlem akademické farnosti Sněženka a důležitým místem nejen pro Vysokoškolské katolické hnutí Olomouc, které během semestru požádá každou středu mše za jednotlivé fakulty UP. První benefiční koncert na opravu varhan se bude konat v sobotu 2. března v 19 hodin. 

Magazín Universitas o psychologii pracovního zdraví

Zajímavé novinky z dění na českých univerzitách můžete pravidelně číst na webu Universitas, kde se lze přihlásit také k odběru newsletteru. Jeho poslední vydání se věnuje psychologii pracovního zdraví i nové příručce k prevenci šikany. Zaměřuje se také na důležitost rozvoje pedagogických kompetencí a mezinárodních zkušeností. Celý newsletter si přečtěte na webu.

NOVÉ NORMY

  • Stanovení poplatků za úkony spojené s habilitačním řízením a řízením ke jmenování profesorem na UP – novela č. 1

    Tato novela vnitřní normy UP, účinná od 12. února 2024, je určena především uchazečům habilitačního řízení a řízení ke jmenování profesorem na UP, dále zaměstnancům UP pracovně zařazeným na odděleních vědy a výzkumu fakult, proděkanům pro vědu a výzkum a děkanům fakult, které mají uděleny akreditace pro tento typ řízení. Předmětem této novely je formální aktualizace znění normy a doplnění možnosti osvobození od poplatku za úkony spojené s řízením na základě rozhodnutí děkana fakulty.

SOUTĚŽE

Vyrazte s univerzitou na Colours of Ostrava!

Právě probíhající Akademický týden UP si zaslouží speciální soutěž! Dnes tak můžete vyhrát jednu čtyřdenní vstupenku pro jednu osobu na festival Colours of Ostrava, jehož je i letos naše univerzita partnerem. Stačí do středy 28. února napsat na e-mail soutez@upol.cz správnou odpověď na soutěžní otázku a mít trochu toho štěstí při losování. Soutěžní otázka: Za jakou cenu nabízí aktuálně náš UPoint stylovou, nejen pro letní festivaly vhodnou, UPcyklovanou ledvinku?

Fotosoutěž: rozmanitost a jednota

Město Olomouc vyhlašuje další ročník oblíbené fotosoutěže, v níž mohou nadšenci s objektivem vyhrát hodnotné ceny. Letos můžete soutěžit ve dvou kategoriích: rozmanitost a jednota. Na soutěži spolupracuje také UP prostřednictvím Udržitelné univerzity. Vyhrát můžete poukaz na fotovybavení a služby. Podrobnosti najdete na webu města.

VÍTE, ŽE...

 

Sledujte také weby a sociální sítě!