English version

Milé studentky, milí studenti,

v dnešním newsletteru pro vás máme hned několik pozvánek. Chtěli bychom vám představit inovovanou podobu univerzitního fóra UP Reflexe, kde můžete otevřeně diskutovat o radostech i strastech života na UP. Mimo jiné vás pozveme na AFO, které je už příští týden, a na majáles – hlavní den bude ve středu 3. května, ale i na úterý se chystá několik akcí na rozehřátí. Na váš názor se zeptáme v jednom průzkumu a ještě jednou můžete soutěžit o starty na půlmaraton.

 

Aktuálně jsou na pořadu dne také volby nového Akademického senátu UP. Právě končí sběr návrhů na kandidáty, kandidátní listiny budou zveřejněny nejpozději do úterý 25. dubna. Elektronické volby pak proběhnou od 3. do 11. května. Pro aktuální informace sledujte upol.cz/volby

CO SE DĚJE NA UP

Stručně z porady vedení UP

Na poslední poradě vedení (12. dubna) se projednávala návštěva laureáta Nobelovy ceny na UP nebo akcent na sledování kvality a rozvoj výukových kompetencí. Také byla představena nová vedoucí bezpečnostního oddělení. Přečtěte si celý souhrn (po přihlášení v Portálu UP), další pro vás připravíme zase za 14 dní. Podrobnější informace budou následně k dohledání v zápisech z porady vedení v UPShare, ale i v zápisech z jednání dalších orgánů, v normách a dokumentech UP i na dalších informačních platformách.

Interní diskuzní platforma UP Reflexe má novou, přehlednější podobu 

Existuje místo, kde mohou všichni, kteří studují a pracují na UP, otevřeně diskutovat, ptát se, děkovat nebo přinášet návrhy na zlepšení? Ano, jmenuje se UP Reflexe a je dostupná po přihlášení (leží tedy mimo dosah veřejnosti či internetových vyhledávačů). Aby byla tato diskuzní platforma přehlednější a otevřená větší šíři témat, jsou nově příspěvky na UP Reflexi rozděleny do tematických kategorií. Neváhejte ji proto využívat a se svými kolegy či spolužáky rozebírat problémy, přicházet s nápady nebo směřovat podněty nejen k širší akademické obci, ale i k vedení univerzity, fakult či součástí. Přečtěte si víc na Žurnálu UP. 

Blíží se termíny žádostí o koleje a rezervace pokojů, ubytovací smlouvu jde podepsat online 

Bez zbytečného cestování nebo dlouhých front jde od letoška podepsat smlouvu o ubytování na kolejích – Správa kolejí a menz UP totiž zavádí online podpis smlouvy. Od stejného dne půjde žádat o ubytování na kolejích na příští rok. Do neděle 23. dubna si pak mohou přednostně rezervovat stávající pokoj aktuálně ubytovaní studenti, od pondělí 24. dubna si mohou do vyčerpání místa rezervovat volné lůžko všichni ostatní studenti s kladně vyřízenou žádostí.

Rektorát se po 30 letech dočká nové fasády 

Špatný technický stav fasády budovy Rektorátu UP na ulici Křížkovského 8 si po třiceti letech vyžádal rekonstrukci. Opravy začnou koncem dubna, hotovo by mělo být v polovině srpna. Omezení pro pracující, studující i návštěvy by měla být minimální. Rozsah oprav i krátký pohled do historie budovy si přečtěte zde.

Nové číslo newsletteru Oddělení strategie a kvality UP

Vyšlo první letošní číslo newsletteru Oddělení strategie a kvality. Od nového roku se oddělení zabývá i agendou týkající se metodické a koordinační činnosti vedoucí k udržitelné a společensky odpovědné UP (Udržitelná univerzita). Tématem čísla je Strategie UP pro mezinárodní žebříčky. Dále mimo jiné informuje, že jsou k dispozici aktualizované údaje na webu v sekci Statistické tabulky, zároveň je již dostupná i většina zpracovávaných analýz v sekci Analýzy a grafy. Přečtěte si celý newsletter v PDF.

Právnická fakulta vyhlásila materiální sbírku pro Ukrajinu. Už podruhé 

Právnická fakulta ve spolupráci se svým studentem Vasylem Kapustejem vyhlásila materiální sbírku humanitární pomoci pro Ukrajinu. Dárci mohou věci nosit až do 12. května v pracovní dny od 8:00 do 18:00 na vrátnici budovy A právnické fakulty (tř. 17. listopadu 6). Měsíc trvající materiální sbírku tentokrát doplní online dražba zajímavých předmětů s vazbou na Ukrajinu. Podrobnosti a seznam věcí, které můžete věnovat, najdete v tomto článku.

DOTAZNÍKY A PRŮZKUMY

Průzkum kariérních plánů studentů UP 

Co po škole? Do zaměstnání nebo cestou vlastního byznysu? Kam studenti míří, ať už studium dokončí, či ne? Na tyto i další otázky se letos zaměřuje Průzkum kariérních plánů studentů UP, který připravil Vědeckotechnický park UP ve spolupráci s Kariérním centrem. Vyplněním krátkého dotazníku (už jen do konce dubna) nám pomůžete ještě lépe připravovat program podpory mladých podnikatelů z vašich řad a porozumět tomu, jak bychom mohli více rozvíjet kompetence podnikavosti.

POZVÁNKY

Majáles už za dva týdny! Uslyšíme Tata Bojs nebo zvonění majálesové tramvaje 

Už za dva týdny si budeme společně užívat dobré muziky, (snad dobrého počasí), ale hlavně dobré nálady na nádvoří Zbrojnice a Konviktu! Letošní 11. ročník Olomouckého majálesu UP se uskuteční 2.–3. května a nabídne koncerty, besedy, workshopy a spoustu dalších dobrot. Specialitou programu bude hudební majálesová tramvaj. Mezi velká jména letošního ročníku určitě patří kapela Tata Bojs nebo čerství držitelé Ceny Anděl – rapové trio 58G, dále Bert & Friends, Luciana nebo Milenium – ti vystoupí během hlavního dne ve středu. Už v úterý nás naladí hospodský kvíz, vystoupení improskupiny O.LI.V.Y. či koncert dua Mutanti hledaj východisko. Sledujte taky FB událost a pozvěte ostatní!

AFO po roce rozvibruje celé město

Stejně jako ozvěna se AFO – mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc 25. dubna vrátí po roce do Olomouce a na šest dní opět rozvibruje celé město. Tématem, které filmy a další programové body letos spojuje, je ECHO. Motiv ozvěny podtrhuje potřebu spolupráce mezi vědními obory a nutnost propojení výzkumu a jeho popularizace. Nezapomeňte se včas akreditovat (základní akreditace je zdarma) a prohlédnout si program. Jedna z programových sekcí připomíná také 450 let olomoucké univerzity. Rovněž vás zveme na panelovou diskuzi Výzvy a ozvěny otevřené vědy, která proběhne při příležitosti založení komunity otevřené vědy na UP.

Přebor UP v atletice

Dřímá ve vás atletický přeborník? Prověřit své síly můžete na tradičním Přeboru Univerzity Palackého v atletice, který Fakulta tělesné kultury UP připravila na středu 26. dubna. Závodit se bude v běžeckých disciplínách, také ve skoku dalekém, hodu oštěpem či vrhu koulí. Vítězové se mohou těšit na pěkné ceny, ve hře je mimo jiné Cena děkana FTK UP pro nejlepší atletku a atleta v podobě mimořádného sportovního stipendia. Co je pro účast na přeboru nutné udělat a rozpis jednotlivých závodů najdete zde.

SOUTĚŽE

Soutěž Podnikavá hlava 2023

Blíží se uzávěrka přihlášek do soutěže, která může nastartovat váš nápad a přetvořit jej ve funkční startup. Hledáme inovativní nápady, kreativní řešení a podnikavce, kteří se chtějí rozvíjet! Registrujte se a zabojujte o výhry v celkové hodnotě přes 450 000 Kč! Pusťte se hned do tvorby podnikatelského plánu, který s Vědeckotechnickým parkem UP můžete konzultovat do 7. května. Detailní info a podmínky najdete na webu soutěže. Nezapomeňte: stačí jen nápad! Přihlaste se do 10. května.

Starty na olomoucký půlmaraton – hlavní závod nebo 2Run

Jako dlouhodobý partner olomouckého půlmaratonu jsme pro vás získali ještě další registrace na hlavní závod a také 2Run (pro 2 běžce, 10 + 11 km). Pokud se na vás v minulých kolech soutěže při losování štěstí neusmálo, zkuste to klidně znovu! Stačí nám do 26. dubna napsat na soutez@upol.cz správnou odpověď na soutěžní otázku a registrace může být vaše. Do předmětu uveďte podle zájmu buď „Hlavní závod“, nebo „2Run“. Otázka: Kdo bude králem letošního Olomouckého majálesu UP?

Máme limitku turistické známky ke 450. výročí univerzity 

Kulatá, dřevěná, vypalovaná plaketka s pořadovým číslem 2786 a s vyobrazením historického rektorského žezla. Tak vypadá speciální limitovaná edice turistické známky vytvořené k jubilejnímu 450. výročí UP, jíž bylo vyrobeno pouhých 500 kusů. Za 40 Kč ji můžete získat v univerzitním obchodě UPoint či v informačním centru v podloubí olomoucké radnice na Horním náměstí, v centru popularizace Pevnost poznání nebo v obci Hodslavice, rodišti Františka Palackého, po kterém je univerzita od roku 1946 pojmenována.

Předávací inventura v UPointu

UPoint, Informační centrum a obchod UP, má od 17. dubna novou provozní manažerku. Stala se jí PhDr. Ing. Mgr. Renáta Pavlíčková, MBA. Z tohoto důvodu bude ve čtvrtek a v pátek 20.–21. dubna probíhat předávací inventura a v UPointu bude zavřeno.

VÍTE, ŽE...

Sledujte také weby a sociální sítě!