English version

Vážené zaměstnankyně, vážení zaměstnanci,

v prvním podzimním newsletteru pro vás opět máme výběr informací, pozvánek a výzev z univerzitního světa, nezapomněli jsme ani na soutěž. Věříme, že si každý najde to své – další akce pak najdete v nabitém univerzitním kalendáři. Přejeme příjemné čtení!

CO SE DĚJE NA UP

Stručně z porady vedení UP

Na poslední poradě vedení ve středu 27. září se hovořilo o vzniku fondu Josefa Jařaba či výsadbě stromů na Envelopě. Vzniká také metodika k umělé inteligenci. Přečtěte si celý souhrn (po přihlášení v Portálu UP), další pro vás připravíme zase za 14 dní. Podrobnější informace budou následně k dohledání v zápisech z porady vedení v UPShare, ale i v zápisech z jednání dalších orgánů, v normách a dokumentech UP i na dalších informačních platformách.

Nový zaměstnanecký benefit: UniCredit Bank 

Univerzitní benefity rozšířila nabídka nového partnera – UniCredit Bank. Nechejte si svou mzdu zasílat na účet UniCredit Bank a v případě aktivního užívání účtu získejte bonus až 500 Kč měsíčně po dobu jednoho roku. Dále se pracujícím na UP nabízí výhodnější úvěry, investice nebo pojištění. Detaily najdete na webu benefitů UP.

Jaký je váš názor na mezinárodní žebříčky a hodnocení VŠ?

Sledujete mezinárodní žebříčky? Jsou pro vás nebo vaše kolegy z ostatních univerzit funkčním kritériem? Stalo se vám někdy, že s vámi na základě výsledků UP v žebříčku někdo odmítl spolupracovat? Pohled pracujících na UP na mezinárodní hodnocení zjišťuje průzkum Oddělení strategie a kvality UP. Podělte se o svůj názor do 31. října – můžete přispět například k nastavení komunikace tématu mezinárodních žebříčků v rámci univerzity.

Nezapomínejte na pohyb: zkuste třeba tanec

Nejen na podzimní rýmičky můžeme vyzrát pravidelným pohybem. Svou oblíbenou aktivitu si díky nabídce Akademik sport centra UP může najít každý – je totiž opravdu široká. Přihlásit se můžete na jednotlivé lekce, např. karate, ranní jógu, sebeobranu, orientální a společenský tanec nebo Line Dance (velmi příjemný taneční směr pro každého v každém věku, ke kterému v začátku nepotřebujete partnera). Dále jsou v nabídce dlouhodobé kurzy (tenis, plavání, novinkou je argentinské tango). Navštívit můžete i lukostřelnici, posilovnu nebo saunu. Více na webu ASC UP.

Nominace na Čestné uznání rektora pro studenty DSP 

Do konce října lze prostřednictvím příslušných proděkanek a proděkanů podávat návrhy na udělení Čestného uznání rektora Univerzity Palackého v Olomouci studujícím doktorských studijních programů za odborný článek. Čestné uznání je možné udělit za odborné články z aktuálního či předcházejícího roku. Předkladatelem návrhu může být pouze proděkanka či proděkan zodpovídající za agendu doktorských studií na fakultě, kde je autor odborného článku navrženého na udělení ocenění zapsán ke studiu. Ocenění je spojeno s finanční odměnou formou mimořádného stipendia.

Kdo by měl dostat Cenu Jana Opletala?

Studentská komora Rady vysokých škol udílí Ceny Jana Opletala studentům a studentkám i čerstvým absolventům a absolventkám středních a vysokých škol za jejich činnost v rámci studia, za studentskou i občanskou angažovanost, dobrovolnictví a další veřejně prospěšné aktivity. Někoho ze svého okolí můžete nominovat do 27. října 2023 na e-mail cjo23@skrvs.cz, zároveň se studenti mohou zapojit do soutěže o návrh na podobu této ceny.

Last call: Registrace na zaměstnanecký dobrovolnický den končí v pátek 

Neváhejte a přihlaste se na první zaměstnanecký dobrovolnický den v historii UP. Místa v zoo a v hospici na Svatém Kopečku už sice nejsou, ale stále můžete vyrazit sázet stromy v klidném prostředí lesů u Šternberka a Mírova. Pokud se vám nechce tak daleko, vyrazte na Floru a pomozte zvelebit zeleň v univerzitním městě. V případě aktivní účasti dostanete rektorské volno, potřebné pomůcky a svačinu, zajištěna je i doprava.  

POZVÁNKY

Tajemství vědy odhalíte už tento pátek

Letošní Noc vědců v pátek 6. října ovládne téma tajemství! Nenechejte si ujít nejlepší noc plnou vědy, poznání a zábavy pro všechny generace. Na 100 bodů programu pro vás chystají fakulty, CATRIN, Pevnost poznání, Vědeckotechnický park (včetně nové budovy na Envelopě), Knihovna UP, Vydavatelství UP nebo Fakultní nemocnice. A protože vědou zaplníme celou Olomouc, propojí vzdálená místa nízkopodlažní autobusová linka. Prohlédněte si kompletní olomoucký program.

Otevřený přístup k vědeckým výsledkům = Open Science Week

Od 16. října se bude v pěti univerzitních městech konat Open Science Week, týden nabitý tématy spojenými s otevřenou vědou, správou výzkumných dat, otevřeným publikováním, občanskou vědou či právními aspekty otevřené vědy. V olomoucké části programu, jež proběhne v pátek 20. října, se budeme věnovat otevřené vědě z pohledu vědců a vědkyň a přestavíme občanskou vědu – těšit se můžete na zajímavé příklady zapojení občanů do výzkumu, např. pocitové mapy, nahrávání zpěvu strnadů, monitoring výskytu klíšťat, včelstev či zvěře. Zaregistrujte se a přijďte nebo se připojte online.

Umíte vyhledávat v elektronických zdrojích? 

Na říjen a listopad připravila Knihovna UP několik termínů školení pro všechny, kdo se chtějí naučit vyhledávat elektronické informační zdroje pro své studium či práci. Na školení se dozvíte, jaké zdroje UP předplácí, jak správně definovat klíčová slova a jak z nich sestavit rešeršní dotaz. Naučíte se pracovat s portálem e-zdrojů a budete na něm umět efektivně vyhledávat elektronické knihy, články i časopisy. Termíny i rezervaci najdete na webu Knihovny UP.

V coworkingu Element se chystají první besedy

Před dvěma týdny se otevřela univerzitní budova Envelopa Hub, jejíž součástí je také coworking Element. Sdílený prostor slouží mimo jiné k setkávání a pořádání besed, do příprav programu se mohou aktivně zapojit i studentské spolky. Už 5. října v 18:00 se můžete těšit na popularizačně naučnou přednášku Chemického spolku na téma Drogy: prokletí lidstva nebo nová naděje?. O pár dní později, 9. října od 16:00, se potkáme při workshopu Objevování pokladů AI: ChatGPT pro každého pořádaném VTP UP ve spolupráci s partnerskou IT firmou 3Pillar Global. Obě akce jsou zdarma, počet míst je však omezen, nezapomeňte se proto registrovat.

Jak podporovat aktivitu a sounáležitost studentů?

Chcete vědět, jak podporovat studenty, aby se zapojovali do různých mimoškolních aktivit, které jim pomohou rozvíjet jejich dovednosti, zájmy a hodnoty, a také navazovat a udržovat sociální kontakty? Přihlaste se na online seminář v rámci projektu Unicomm a získejte vhled do výsledků celoevropského průzkumu, praktická doporučení a inspiraci z příkladů dobré praxe. Dozvíte se také o některých úspěšných studentských aktivitách, jako je například vzájemná studentská pomoc v oblasti duševního zdraví. Akce proběhne 17. října, registrujte se zde.

NOVÉ NORMY

  • Statut Čestného uznání rektora Univerzity Palackého v Olomouci studentům doktorských studijních programů za odborný článek – novela č. 1 

    Tato novela vnitřní normy, účinná od 2. října, se dotýká zejména studentů doktorských studijních programů všech fakult UP a pověřených pracovníků UP, jejichž gesce se dotýká doktorského studia. Upravuje výši finanční odměny a rozšiřuje výčet osob, které mohou předkládat návrh na udělení Čestného uznání rektora.


    Úplně všechny normy UP včetně těch neúčinných, rozdělené po součástech UP, s možností filtrace a vyhledávání v nich naleznou studenti a zaměstnanci UP po přihlášení na files.upol.cz.

SOUTĚŽ

Vyhrajte univerzitní termosky a lístky do Pevnosti poznání

V dnešní soutěži můžete vyhrát horkou novinku z UPointu – univerzitní termosku. K ní přidáme dvě volné vstupenky do Pevnosti poznání, platné do konce roku 2023. Stačí, když nám do pondělí 9. října pošlete na soutez@upol.cz správnou odpověď na otázku a budete mít štěstí při losování. Otázka: V blízkosti které památky – stavby ze 13. století – se budou během zaměstnaneckého dobrovolnického dne vysazovat stromky pro Arcibiskupské lesy a statky Olomouc?

VÍTE, ŽE...

Sledujte také weby a sociální sítě!