English version

Milé studentky, milí studenti,

první letní newsletter letošního roku je zároveň posledním před prázdninami. Hned v úvodu bychom proto rádi připomněli několik provozních informací, které se s letním obdobím na univerzitě pravidelně pojí. Po celý příští týden (od 4. do 10. 7.) budou uzavřeny všechny menzy a bistra a až do 11. září pak bude jejich otevírací doba upravena. Změna se nevyhne ani univerzitní knihovně (ve Zbrojnici i fakultních pobočkách), skriptárně nebo UPointu.

 

Ačkoliv výuka v zimním semestru začíná na většině fakult až 19. září, univerzitní život neutichá, proto se na náš i váš zpravodaj můžete těšit i v červenci a srpnu. Kdy to bude, najdete spolu s jeho archivem na této stránce. Teď už vás čeká letní přání rektora Martina Procházky, k němuž se rádi připojujeme.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky, milí studenti,

 

blíží se závěr akademického roku a začíná doba prázdnin a letních dovolených. Je to zároveň dobrá příležitost, abych vám poděkoval za práci, kterou jste během uplynulého období odváděli. Máme za sebou další náročnou etapu, která byla ovlivněna jak covidovou pandemií, tak i válečným konfliktem na Ukrajině. Jsem přesvědčený, že jsme ji všichni zvládli více než se ctí.

 

Před loňskými prázdninami jsem nám všem přál, abychom se v dalším akademickém roce mohli znovu potkávat tváří v tvář. Mám velkou radost, že se to podařilo díky vám všem, díky našemu společnému úsilí, pružným reakcím při neustále se měnících podmínkách, snaze nacházet řešení a také díky našemu odpovědnému přístupu ke všem opatřením.

 

Opravdovou hrdost jsem pak cítil ve chvílích, kdy jsme se jako univerzita semkli a zapojili se do pomoci válkou zasažené Ukrajině. Aktivity, které v tomto smyslu rozvíjelo naše dobrovolnické centrum, jednotlivé fakulty a další součásti UP, považuji za skvělý příklad toho, jak se naše univerzita dokáže ne pouze slovy, ale i činy přihlásit k demokratickým principům a humanitním ideálům tolik důležitým pro zachování rovnováhy v lidské společnosti.

 

Před námi je období letních prázdnin a dovolených, v němž bych vám rád popřál spoustu příjemně strávených chvil s vašimi blízkými. Užijte si slunečné dny a chvíle zaslouženého odpočinku. Zároveň na sebe při letních cestách dávejte pozor, abychom se nejpozději začátkem nového akademického roku opět v pořádku shledali.

 

Přeji vám všem krásné léto!

 

Martin Procházka

Cena rektora pro dobrovolníky z řad studentů, absolventů a pracovníků UP

Dobré skutky u nás po zásluze netrestáme, ale naopak odměňujeme. Během několika posledních let, uplynulý rok nevyjímaje, se našel nespočet studentů, zaměstnanců i absolventů UP, kteří nezištně věnovali svůj čas druhým – teď je můžete navrhnout na Cenu rektora pro dobrovolníky. Online nominace jsou otevřené do 6. září, slavnostní předání cen se pak uskuteční na začátku příštího akademického roku.

Vaše staré mobily teď podpoří gorily

Co se skrývá ve vašem starém mobilu? Všechno asi neuhodneme, ale s jistotou bychom v něm našli vzácné kovy. Těch je na světě, jak název napovídá, nedostatek, a kvůli jejich těžbě jsou ničeny také africké pralesy, domov goril nížinných. Pomoci může důsledná recyklace – vhoďte proto starý mobil do sběrného tubusu, který nově najdete v průchodu Zbrojnice naproti Coffee Library. Díky projektu Mobily pro gorily nejen ušetříme zdroje, ale také přispějeme na vybavení strážců biosférické rezervace Dja v Kamerunu.

Nové číslo newsletteru Oddělení strategie a kvality UP

Mezi své čtení na léto můžete zařadit také nové číslo newsletteru Oddělení strategie a kvality UP. Jak bude vypadat nová koncepce společenské odpovědnosti? Jak hodnotit třetí roli naší univerzity? To jsou jen dvě oblasti, o nichž budete po jeho přečtení vědět více. Najdete v něm také porovnání podílu podaných přihlášek na české VŠ, novinky z mezinárodního hodnocení nebo odkaz na metodiku pro čerpání finančních prostředků z PROPOST. Přečíst si ho můžete zde.

Zapojte se do naší letní soutěže!

Je libo dárkový poukaz do Laser Manie v hodnotě 1 000 Kč, voucher na nákup v UPointu za 1 000 Kč, volné vstupenky do Pevnosti poznání či další věcné ceny? Stačí se zapojit do letní soutěže Oddělení komunikace UP a ve zkratce nám popsat váš nejpozitivnější zážitek z posledního akademického roku spojený s naší/vaší univerzitou.Ty nejoriginálnější a nejvtipnější příhody odměníme a případně anonymně zveřejníme na našich sítích. Tak hurá do toho! Své příspěvky posílejte až do 11. července na soutez@upol.cz.

Brigádu nebo stáž? Pomůže Kariérní centrum UP

Nemáte ještě brigádu na prázdniny? Ukončili jste studium a hledáte práci? Chcete se zdokonalit na pracovní stáži? Pokud ano, neměli byste minout web Kariérního centra UP, kde najdete aktuální nabídky zaměstnavatelů z nejrůznějších oblastí. Zaregistrujte se, ať vám žádná příležitost neuteče! Na prázdniny centrum také chystá nové termíny bezplatného koučování – podrobnosti jsou na Facebooku.

Výhodnější jízda na koloběžkách Eagle Scoots

Podpora udržitelné sdílené mobility je nám blízká, proto můžete nově vedle kol Nextbike využít za zvýhodněnou sazbu (o 25 %) i elektrické koloběžky Eagle Scoots. Stáhněte si aplikaci a zaregistrujte se pomocí e-mailu @upol.czZároveň zašlete zprávu o registraci společně se svým jménem na adresu info@eaglescoots.com. Potvrzení aktivace slevy naleznete přímo v aplikaci v záložce „ceník“. Najdete v ní také parkovací místa, označená piktogramem „P“; ve spolupráci s městem Olomouc navíc vznikne v červenci dalších 56 nových fyzicky označených parkovacích míst.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.