English version

Milé studentky, milí studenti,

výuka v letním semestru je už na většině fakult minulostí, a tak bychom vám chtěli hned zkraje popřát hodně zdaru do zkouškového období, ať už vás čekají běžné zkoušky, nebo rovnou státnice či obhajoby. S jejich organizací vám pomůže vylepšená UPlikace, která v nové verzi přináší přehlednější zobrazení termínů zkoušek a další příjemné vychytávky. A protože i o zkouškovém je potřeba rozptýlení, pozveme vás nejen na majáles, ale také třeba na Olomouckou muzejní noc. Ta nás čeká už tento pátek a zapojí se do ní i naše univerzita.

Olomoucký majáles už příští týden!
Posledních pár dní nás dělí od nadvakrát odloženého 10. Olomouckého majálesu UP, jehož kompletní program najdete na www.olomouckymajales.cz. Kromě hlavního programu na vás čekají i besedy o green dealu a komiksu, AFOkino, sportovní aktivity nebo celodenní program v Lanovém centru Olomouc jen za 100 Kč (s ISICem), a to už v pondělí 23. května! Zapojit se ale můžete i do několika soutěží o ceny za více než 40 tisíc korun! Stačí se třeba zapojit do majálesového průvodu a korunovace našeho královského páru. Více informací najdete také na FB události.

Literární soutěž zná oceněné
Již poosmadvacáté studenti přihlásili své básnické a prozaické texty do Literární soutěže pro studenty UP, kterou vyhlašuje rektor univerzity. Odborná porota, ve které usedli Jana Vrajová, Radek Malý a Michal Sýkora, letos hodnotila 126 příspěvků od 120 posluchačů a posluchaček. Kdo z nich tedy vyhrál a komu bylo uděleno čestné uznání? To najdete spolu s fotkami v článku na Žurnálu UP. Vítězné texty si můžete přijít poslechnout na autorské čtení oceněných tvůrců – odehraje se ve středu 25. května od 17:00 na parkánu Konviktu jako jeden z bodů programu majálesu.

Večer k poctě Františka Palackého: Rudy Linka
Věděli jste, že naše univerzita mohla nést jméno Josefa Dobrovského? Nakonec ale – to už víme všichni – byla po svém obnovení v roce 1946 pojmenována po Moravanovi Františku Palackém. Na večeru, který k poctě tohoto významného historika a politika univerzita pořádá, se letos představí Rudy Linka, český jazzový kytarista žijící od roku 1985 v USA, organizátor festivalu Bohemia JazzFest, moderátor a světoobčan. Na jeho One Man Show Mezi řádky… se přijďte podívat v úterý 31. května od 19 hodin do auly Pedagogické fakulty UP.

Vyzkoušejte, jak se závodí na dračích lodích
Na pátý den pátého měsíce čínského kalendáře připadá každoročně svátek 端午节. Už víte? Pokud ještě ne, vězte, že jde o festival dračích lodí a že Konfuciův institut UP letos chystá jeho oslavu i v Olomouci. Přijďte se 9. června podívat, ale hlavně se také aktivně zapojit do soutěže dračích lodí na Poděbradech! Těšit se můžete na tréninkové rozjížďky, soutěž samotnou i na doprovodný program pořádaný ve spolupráci s Akademik sport centrem. Každé družstvo musí mít kapitána, bubeníka a 9 nebo 7 členů posádky. Protože se deadline blíží, přečtěte si podrobné informace a rovnou vyrazte shánět tým.

Prázdninové kurzy češtiny za výhodnější ceny
Znáte někoho, kdo by se rád začal učit česky? Nebo se snad někdo z vašeho okolí na tuto trnitou, ale zároveň kouzelnou cestu už vydal a chtěl by se posunout dál? Letní škola slovanských studií FF UP, která od 16. července do 14. srpna nabídne intenzivní kurz češtiny pro všechny od začátečníků po pokročilé, nabízí studentům a zaměstnancům UP výhodnější cenu. Absolvovat je možné buď dvoutýdenní, nebo měsíční školu, k níž kromě výuky patří také výlety, promítání, folklorní večer nebo sportovní odpoledne. Podrobnosti v tomto PDF a na lsss.upol.cz.

Dobrovolníkem na olomouckém půlmaratonu
V sobotu 18. června se opět koná olomoucký půlmaraton a vy můžete buď běžet, nebo fandit, nebo… zažít tuto velkou mezinárodní akci z pohledu spoluorganizátora a získat novou zkušenost, bodík do CVčka a stylový merč! Jak se to dělá? Tak, že se přidáte do dobrovolnického týmu Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2022, závod totiž díky své velikosti a slávě potřebuje dobrovolníků opravdu spoustu. Pro bližší informace se ozvěte na e-mail: honza.grenge@gmail.com. Pokud se rovnou chcete přihlásit, uveďte své jméno, telefonní číslo, datum narození a velikost trika.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube