Vážené zaměstnankyně, vážení zaměstnanci,

semestr na některých fakultách už začal a do jeho zahájení na těch ostatních nezbývá už ani týden. Je však stále potřeba – jak nám během léta připomínal Zodpovědný Palacký – dodržovat některá opatření. Ta aktuální, aktualizovaná k 14. září, najdete na univerzitním koronawebu. Kromě obecně platné nezbytnosti zakrývání dýchacích cest se několik povinností pojí také s příjezdem ze zahraničí.

Dejte nám anonymně vědět, zda už jste očkovaní
Přidejte se k více než 7 400 studentů a zaměstnanců UP, kteří již odpověděli na tři jednoduché otázky v anketě proočkovanosti na univerzitě. Dotazník je zcela dobrovolný a anonymní, avšak čím více respondentů jej vyplní, tím efektivněji mohou být nastaveny prostředky pro ochranu a bezpečí celé akademické obce. Učinit tak můžete zde a poté si prohlédněte i průběžné výsledky.

Jsme hrdými držiteli certifikátu HR Award!
Naše univerzita získala od Evropské komise prestižní ocenění HR Excellence in Research Award za kvalitu péče o lidské zdroje ve vědě a výzkumu. Tato cena zároveň funguje jako certifikát, že UP garantuje pro vědce a výzkumníky evropské standardy péče o zaměstnance, podporu jejich profesního rozvoje a transparentnost výběrového řízení při jejich přijímání. Tato „známka kvality“ nás zviditelňuje v zahraničí a zvyšuje i naši prestiž. Více si přečtěte v článku Žurnálu UP.

Férová univerzita. Zapojte se do mapování rovných pracovních příležitostí na UP
Univerzita, která vytváří rovné pracovní příležitosti a podmínky pro všechny své zaměstnankyně a zaměstnance, snaží se co nejlépe sladit jejich soukromý i pracovní život a respektovat jejich potřeby, to je „férová“ univerzita. Právě taková má být Univerzita Palackého. Chybí jí k tomu něco? Je třeba na něčem zapracovat? Pomozte najít odpovědi vyplněním anonymního dotazníku – také na jeho základě UP představí Plán rovných příležitostí (Gender Equality Plan), a především optimalizuje personální procesy tak, aby byla opravdu férová. Najdete jej zde.

Den zdraví pro zaměstnance
Už ve čtvrtek 16. září se v době od 10 do 14 hodin na nádvoří Zbrojnice a v přilehlých prostorách Vydavatelství UP uskuteční Den zdraví pro zaměstnance UP. Nezapomeňte se proto na vybrané aktivity a vyšetření (jako kontrola zraku či masáže) včas zaregistrovat. Další program, jako například ukázka dechové rehabilitace po covidu-19, kterou povedou odborníci z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace FN Olomouc, bude přístupný volně bez registrace. Jak vypadal loňský Den zdraví, se můžete podívat zde.

Jste spokojeni s informačními systémy na UP?
Studentská kurie Akademického senátu UP připravila dotazník, jehož účelem je získat zpětnou vazbu o informačních systémech a infrastruktuře na UP. Prosíme o jeho vyplnění pouze ty, kteří tak ještě neučinili – první výzva byla poprvé rozeslána začátkem června. Dotazník je anonymní a jeho výsledky budou zpracovány a prezentovány vedení UP, které tak získá podklady pro možné vylepšení IT systémů. Vyplnit jej je možné zde.

UPlikace nabízí průvodce studentů KudyKam
UPlikace – univerzitní mobilní aplikace pro správu studia, kterou v současnosti využívá asi třetina všech studentů UP – je opět o něco chytřejší. Nově obsahuje i původce po univerzitě KudyKam, který studenti dostávali posledních dvanáct let v tištěné podobě. Jeho náplní jsou jak základní informace o univerzitě či slovníček pojmů, tak praktické tipy či průvodce různými životními situacemi. S čím vším jim nový KudyKam pomůže, zjistíte v článku univerzitního Žurnálu nebo ve webové podobě průvodce.

Vyjde speciální studentský Žurnál UP
Co je to STAG? Co dělá studentský senátor nebo senátorka? Jak se dostanu z Olomouce do světa? A do jakého spolku se můžu přihlásit? Odpovědi najdou ve speciálním vydání magazínu Žurnálu UP/Student nejen noví studenti naší univerzity, ale i ti, kteří kvůli pandemii covidu-19 studentský život v Olomouci moc nezažili. Vyjde už tento čtvrtek a najdete jej na fakultách, v UPointu, v knihovně a především na Zbrojnici v době MEET UPu.

Aktuální plány Udržitelné univerzity
Od letošního jara působí na UP historicky první koordinátorka udržitelného rozvoje – stala se jí Zuzana Huňková, absolventka mezinárodních rozvojových studií. Co to znamená pro univerzitu, co se aktuálně plánuje a také tipy, jak žít v Olomouci udržitelně, najdete na webu Udržitelné univerzity. Nejdůležitější ale je, že se každý může aktivně zapojit – například hned do dvou mezinárodních projektů. Udržitelná univerzita také prostřednictvím spolku Udržitelný Palacký podporuje akci Ukliďme Česko – přijďte s námi proto v sobotu 18. září uklidit okolí rybníčku v Neředíně.

MEET UP přinese bohatý program i několik omezení
Ve dnech 20.–24. září připravuje oddělení komunikace, respektive úsek prorektora pro komunikaci a studentské záležitosti, tradiční akci k zahájení akademického roku pod názvem MEET UP. V souvislosti s organizací akce si vás dovolujeme seznámit s několika málo organizačními záležitostmi a z nich vyplývajícími omezeními, ke kterým ve zmíněném období dojde v areálu Zbrojnice a jejím přilehlém okolí. Předem se vám za zmíněná omezení omlouváme v případě, že se vás jakkoli dotknou, a zároveň vás na akci srdečně zveme.

21. 9.

  • stavba pódia na nádvoří Zbrojnice (pravděpodobně až po pracovní době, ale je možné, že dojde ke zvýšenému hluku v místě stavby i dříve)

22.–23. 9.

  • hudební program na nádvoří Zbojnice od 15 hodin do 23 hodin
  • stánky gastro na nádvoří Zbrojnice od 14 hodin do 23 hodin
  • zábor Biskupského náměstí před Zbrojnicí, tj. nemožnost zde parkovat ve zmíněné dny

24. 9.

  • demontáž pódia a dalšího vybavení v průběhu celého dne

Ještě jednou se omlouváme za případné komplikace a budeme rádi, když vás na některém z mnoha bodů programu přímo na Zbrojnici či mimo ni potkáme.

Čas do Noci vědců se krátí
Nezadržitelné plynutí času má i své výhody: díky němu se totiž blíží i Noc vědců, oblíbená vědecká párty pro celou rodinu, která oživí večer a noc v pátek 24. září. Letošním tématem je právě čas, proto se kromě tradičních míst nově zapojí například i Expozice času ve Šternberku, kam návštěvníky, stejně jako do kampusu v Holici, pohodlně dopraví speciální autobusová linka. Připraveno je přes 100 bodů programu pro děti i dospělé. Na některé z nich je potřeba se předem registrovat, proto už teď navštivte kompletní program na www.nocvedcu.cz/olomouc a www.nocvedcu.cz/sternberk a připojte se i na facebookové události.

Doktorská studentská grantová soutěž
Studujete doktorský studijní program ať už v prezenční, nebo v kombinované formě? Potom nenechte uplynout bez povšimnutí Doktorskou studentskou grantovou soutěž. Na jednoleté výzkumné granty je v ní totiž připraveno téměř 60 milionů korun. Semináře pro zájemce se konají 22. a 23. září, přihlášky lze podávat do 27. října. Souhrn nejdůležitějších informací najdete v této zprávě.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube