Vážené zaměstnankyně, vážení zaměstnanci,

základní a střední školy dnes zahájily výuku a na nás přijde řada za chvíli. Otázku, jak bude vypadat letošní akademický rok, si přitom jistě pokládají mnozí z nás. UP prozatím směřuje k prezenčnímu zahájení zimního semestru. Všechny aktuální informace vždy najdete na stránce upol.cz/covid-19 a rovněž na informačních kanálech vašich fakult.

V dnešním newsletteru vám přinášíme mnoho informací a novinek. Představíme vám projekt Ferová univerzita, pozveme vás na Den zdraví, bezplatné kurzy pro zaměstnance, Akademické dožínky či přednášku z cyklu UPsolvent, nebude chybět ani sport – UP totiž hostí České akademické hry. Přejeme vám příjemné čtení a ať si v informacích najde každý to své.

Férová univerzita. Zapojte se do dotazníku o „férovosti“ UP
Univerzita, která vytváří rovné pracovní příležitosti a podmínky pro všechny své zaměstnankyně a zaměstnance, snaží se co nejlépe sladit jejich soukromý i pracovní život a respektovat jejich potřeby, to je „férová“ univerzita. Právě taková má být Univerzita Palackého. Chybí jí k tomu něco? Je třeba na něčem zapracovat? I na tyto otázky by mělo přinést odpovědi dotazníkové šetření mezi všemi zaměstnanci, které proběhne v nejbližších dnech. Další informace naleznete v článku na Žurnále.

Rozšiřte si obzory. Zdarma s kurzy pro zaměstnance UP
Rektorát UP nabízí na podzim 2021 nové kurzy pro zaměstnance. Oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce připravilo jako každoročně nabídku kurzů, které jsou pro zaměstnance univerzity k dispozici zdarma. Účast je možná prezenční i on-line formou. V podzimní nabídce se můžete těšit na témata, jako jsou možnosti hybridní výuky, využití IT nástrojů ve výuce, čeština v odborných článcích, publikování vědecké práce, bio-psycho-socio-spirituální přístup k člověku a mnoho dalšího. Více informací, přehled kurzů i přihlašování na ně naleznete zde.

Dozvěďte se něco o svém těle, Den zdraví nabídne pestrý program
Přijďte se během Dne zdraví pro zaměstnance UP dozvědět něco o svém těle, nechte si zkontrolovat znaménka nebo si vyzkoušejte poskytnutí první pomoci. Kontrola zraku, diagnostika pohyblivosti a složení těla, dechová rehabilitace po covidu-19, správná technika chůze nordic walking. To je jen část z toho, co zdarma nabídne Den zdraví pro zaměstnance UP, který se uskuteční 16. září od 10:00 do 14:00 v prostorách Zbrojnice UP. Podrobné informace najdete na www.upol.cz/denzdravi.

Vyhlášení soutěže Čestné uznání rektora UP v Olomouci autorům odborných knih v roce 2021
O Čestné uznání rektora Univerzity Palackého se i letos mohou ucházet autoři odborných knih z řad univerzitních zaměstnanců. Návrhy na ocenění přijímají oddělení vědy a výzkumu na jednotlivých fakultách, v případě vysokoškolského ústavu ředitel. Uzávěrka je 30. září 2021. Podrobnosti naleznete zde.

Možná jste o tom do dneška nevěděli, ale UP provozuje i univerzitní pole. Ačkoliv se na něm pěstuje například pšenice, ječmen, ostropestřec nebo mák, nemíří sklizené plodiny do menzy, ale do laboratoře. Pole totiž náleží katedře chemické biologie PřF UP a slouží primárně k experimentům a šlechtění. A jelikož je letos již sklizeno, zveme vás na oslavu tradičních dožínek, která proběhne ve čtvrtek 16. září v areálu přírodovědecké fakulty v Olomouci-Holici. Vedle krátkých prezentací a přednášek bude předvedena i využívaná zemědělská technika, mezi niž se dnes neřadí jen traktory a kombajny, ale třeba také drony.

Přímo se zahájením zimního semestru vám přinášíme další z řady přednášek na téma profesní a kariérní zkušenost absolventa Univerzity Palackého v rámci cyklu UPsolvent. V pondělí 20. září 2021 od 17 hodin pronese přednášku na téma „Moje cesta k urgentní medicíně absolvent Lékařské fakulty Univerzity Palackého MUDr. Bc. Stanislav Popela, lékař Zdravotnické záchranné služby, Emergency Fakultní nemocnice Olomouc, Emergency Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a marketingový specialista Vinařství Popela, který Vás seznámí jednak se svou profesní a kariérní zkušeností po absolutoriu, jednak se znalostí vína a vedením rodinného vinařství. Podrobnosti a kontakt pro registraci k účasti naleznete zde.

Kroužky Pevnosti poznání pro zvídavé a neposedné děti
Máte doma zvídavé a neposedné děti, které rády luští, bádají, objevují, ale také dělají nejrůznější pokusy v kuchyni, toulají se v myšlenkách vesmírem nebo čtou v mapách? Pokud ano, přihlaste je do zájmových kroužků v Pevnosti poznání, které jsou otevřené pro děti od čtyř let po letošní osmáky. V nabídce jsou v tomto roce také dva nové kroužky, zaměřené na geografii a pohybové aktivity. Více informací o náplni kroužků, jejich ceně a nakonec i možnost přihlášení naleznete na stránkách Pevnosti poznání.

Věříte v dobro až na dřeň? Darujte naději
Věříte v dobro až na dřeň? V České republice je aktuálně v registru dárců kostní dřeně zapsáno 100 000 dárců, ale stále to není dost. Každý čtvrtý nemocný totiž vhodného dárce nenajde. Cyrilometodějská teologická fakulta proto hledá mezi studenty i zaměstnanci Univerzity Palackého co nejvíce dobrovolníků ve věku 18 až 35 let – důležitý je opravdu každý, protože jen jeden ze 120 dobrovolníků se skutečně stane vhodným dárcem. Chcete-li být jedním z nich, kontaktujte, prosím, nejpozději do 15. září 2021 PR referentku CMTF UP na e-mail lenka.perinova@upol.cz.

Víte, že se Univerzita Palackého ve dnech 2. až 7. září stane dějištěm 19. ročníku Českých akademických her, během nichž poměří síly ve dvaadvaceti sportech studenti vysokých a vyšších odborných škol z celé České republiky. Organizátoři her z Fakulty tělesné kultury UP očekávají účast až 1400 sportovců. O medaile a titul Akademický mistr ČR / Akademická mistryně ČR se bude bojovat v atletických a plaveckých disciplínách, ve fotbalu, florbalu nebo také třeba v orientačním běhu, frisbee či šermu. Aktuální informace o průběhu her můžete sledovat na jejich webu, Facebooku nebo Instagramu.

Běžte „s klokanem“ na tradičním závodě kolem Mlýnského potoka
Velcí klokani skáčou rychlostí až 60 km/h. Jak rychle běháte vy, můžete zjistit v sobotu 11. září při tradičním Běhu s Klokanem, krosovém závodě určeném jak dětem a mládeži, tak dospělým. Pořádá jej Jednota českých matematiků a fyziků, pobočný spolek Olomouc, ve spolupráci s katedrami matematiky Přírodovědecké a Pedagogické fakulty UP a dalšími organizacemi. Připravena je řada běžeckých tras v délkách od 60 m do 9 km a mnoho dalších různorodých aktivit pro děti. Akce se koná v Hejčíně u Mlýnského potoka, prezence proběhne v Hospodě U Travise.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube