Milé studentky, milí studenti,

vítáme vás s prvním newsletterem roku 2020 a přejeme vám, ať v následujících dvanácti měsících dosáhnete svých cílů. Cíle a priority (nejen pro rok 2020) si vytyčil i rektor Jaroslav Miller. Jak uvádí ve svém nejnovějším příspěvku na blogu, přál by si, aby se UP zaměřila na otázky životního prostředí a vývoje klimatu, podporu občanské společnosti a rozvojovou pomoc. Příkladem takové pomoci je nově například ambiciózní vzdělávací projekt, který UP spustila v iráckém Erbílu.

Aktivity v Erbílu přitom nejsou jedinou výraznější novinkou zkraje nového roku. Prorektorka UP pro vědu a výzkum, prof. Jitka Ulrichová, se stala členkou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Na RCPTM získali prestižní evropský grant na výzkum v oblasti superkondezátorů. A své nové vize a plány představil Nadační fond UP. 

Ještě před Vánoci jste možná zaznamenali, že UP má tři nové profesory, že na FF UP ocenili významného anglistu – profesora Jaroslava Macháčka, že ministr zdravotnictví ocenil výzkumné aktivity prof. Jiřího Galla z LF UP a jeho výzkumného týmu a že Pevnost poznání představila nové logo ku příležitosti svého pětiletého výročí.

Následující informace newsletteru pak budou věnovány volbám do Akademického senátu UP, Dnům otevřených dveří, Reprezentačnímu plesu Univerzity Palackého či náboru do organizace Erasmus Student Network.

Staňte se senátorem/senátorkou Akademického senátu UP
Víte, že i při studiích se můžete stát senátorem či senátorkou a vůbec přitom nemusíte být starší 40 let? Akademický senát UP na svém zasedání dne 15. 11. 2019 rozhodl o vyhlášení nových senátních voleb na období 2020–2023 a právě studenti jsou v univerzitním senátu důležitou součástí. Pokud vás láká „politika“ na univerzitní úrovni, navštivte webovou stránku s podrobným harmonogramem a informacemi, které budou postupně doplňovány a aktualizovány. Samotné volby proběhnou ve dnech 20. 3. – 3. 4. 2020. Od 24. 2. do 5. 3. pak lze podávat návrhy kandidátů. Staňte se hlasem studentské obce na UP!
Buďte buddy. Pomozte Erasmus studentům v Olomouci
Pokud jste byli na Erasmu, tak to znáte. Aklimatizace v cizím městě a na nové univerzitě by nebyla tak jednoduchá, kdyby vám při tom nepomáhali tamní studenti. Nyní si tuto roli můžete vyzkoušet vy. Staňte se součástí Erasmus Student Network UP a usnadněte první týdny pobytu zahraničním studentům, kteří dorazí do Olomouce. Ať už vás láká chystání různých společensko-kulturních akcí, párty, či se chcete stát přímo parťákem/parťačkou Erasmáků, určitě se přihlašte. Procvičíte si jazyky, poznáte nové lidi, kultury a vylepšíte si karmu zábavnou dobrovolnickou aktivitou. Podrobné informace najdete na stránkách zahraničního oddělení UP.
Doktorandi mají šanci dostat své vědecké objevy do praxe
Pokud v současnosti studujte na UP doktorát a tušíte, že vaše dosavadní bádání má komerční potenciál, možná vás bude lákat aktuální výzva Vědeckotechnického parku UP. V rámci projektu Proof of Concept nabízí možnost zúčastnit se 29.–30. 1. intenzivního praktického workshopu Mega hackathon, na jehož konci čeká šťastlivce finanční podpora projektu až do výše 1 000 000 Kč. Podrobnější informace o přihlašování i samotné akci naleznete na zaměstnaneckém webu.
Protančete střevíce s Kapitánem Demo na Reprezentačním plesu UP
Vrcholem únorového akademického týdne se tradičně stane Reprezentační ples Univerzity Palackého, který se uskuteční 22. února v NH Olomouc Congress. Hlavní hvězdou se stane nespoutané alter ego hudebníka Jiřího Buriana s názvem Kapitán Demo. Online předprodej vstupenek bude zahájen 29. ledna na portálu smsticket.cz. Podrobnější informace o plese, cenách vstupenek i samotném prodeji najdete na webových stránkách plesu.
Univerzita se opět otevře zájemcům o studium
V sobotu 18. 1. se na univerzitě uskuteční druhý Den otevřených dveří tohoto akademického roku. Děkujeme všem, kteří se jakkoliv zapojíte do průběhu této akce a tisícovkám zájemců o studium zpříjemníte jejich pobyt v Olomouci. Podrobnější informace o průběhu Dne otevřených dveří si můžete přečíst na Žurnále, podrobný harmonogram pak najdete na stránkách studuj.upol.cz.
Olomoucký kraj „rozdává“ zahraniční stipendia
Studujete na UP a máte zároveň trvalé bydliště na území Olomouckého kraje? Budete v roce 2020 studovat v zahraničí a šikly by se vám nějaké finance navíc? Pak určitě využijte možnosti, kterou nabízí Olomoucký kraj. Třeba splníte všechny požadavky a získáte stipendium, které při zahraničním studijním pobytu ulehčí vašemu účtu. Nastudujte si podrobné informace a pospěšte si, deadline pro odevzdávání přihlášek je totiž už 17. ledna.
CERN v Ženevě hledá stážisty z řad univerzitních studentů
Studentské stáže v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě jsou opět na dosah. Doktorandi, studenti technických i humanitních oborů, vy vyšichni se můžete ucházet o neopakovatelnou zkušenost, za niž navíc dostanete zaplaceno. Pokud by vás šance stáže ve špičkovém a slavném vědeckém středisku lákala, zavítejte na tyto webové stránky či se začtěte do informačního plakátu. Deadline přihlášek je 25. března 2020.

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube