Dvě přednášky na téma umělé inteligence ve výuce a vzdělávání

Pátek 27. říjen 2023, 12:51

Vzhledem k čím dál rychleji se rozvíjejícím nástrojům umělé inteligence a zvyšující se nutnosti se touto problematikou zabývat, nabídlo Oddělení dalšího vzdělávání přednášku pro zaměstnance a doktorandy UPOL, která byla zaměřena právě na umělou inteligenci ve výuce a vzdělávání.
Tématu se zhostil odborník na tuto problematiku, Bc. Mgr. Jakub Havlíček, Ph.D.

První cyklus přednášky proběhl 12. října, zúčastnilo 33 zájemců.
Lektor uvedl posluchače do problematiky AI, osvětlil rozdíl a spojitost AI s pojmem strojové učení, se kterým se pojem AI běžně zaměňuje. Podstatu strojového učení, AI a dalších přidružených pojmů doktor Havlíček vysvětlil srozumitelně jak pro ty, kteří se s těmito pojmy setkali poprvé, tak pro ty, kteří již mají o dané oblasti povědomí a mohli si své znalosti rozšířit a prohloubit. Přednáška dále nabídla seznámení se s konkrétními nástroji AI, a to textovými i obrazovými. Doktor Havlíček osvětlil, jak tyto nástroje fungují, jejich pozitiva i negativa a sdílel své vlastní zkušenosti. V neposlední řadě byla na programu probírána problematika AI ve vysokoškolském prostředí a možnosti, výhody i limity využití AI akademickými pracovníky a studenty.

Účastníci přednášky měli prostor klást dotazy z vlastní praxe, které se dané problematiky týkají a přednáška se tedy nesla v interaktivním duchu.

Pokud Vás téma umělé inteligence v kontextu vysokoškolského prostředí zajímá, můžete se zúčastnit druhého termínu přednášky, a to 2. listopadu 2023.

Přihlašovat se na ni můžete zde.