Volby do Akademického senátu UP startují již zítra

Volby budou online.
Foto: Žurnál UP
Monday 18 May 2020, 10:18 – Text: Ivana Pustějovská

Už od zítřka budou voliči rozhodovat, kdo zasedne v novém Akademickém senátu Univerzity Palackého. Senátory z řad všech fakult na funkční období 2020–2023 bude akademická obec volit ve dnech 19.–25. května. Historický poprvé to přitom bude online, protože klasicky pojatých voleb by se vzhledem k pandemii Covid-19 a přijatým opatřením nemohla zúčastnit značná část právoplatných voličů.

Co stojí za to si připomenout, než půjdete volit? Především to, že jsou to volby důležité, protože Akademický senát UP je nejvyšším orgánem univerzitní samosprávy. Rozhoduje o organizační struktuře, rozpočtu, schvaluje Vědeckou radu, volí rektora a má celou řadu dalších povinností a pravomocí. Senátorů je 24 a jejich volební období je tříleté.

Volit mohou členové akademické obce, tedy akademici a studenti. Z každé fakulty se do Akademického senátu UP volí dva zástupci z řad akademických pracovníků a jeden student. V těchto volbách platí, že „všichni volí všechny“, každý volič tedy může dát dva hlasy akademikům a jeden hlas studentům. Voliči přitom volí kandidáty ze své fakulty. S jejich jmény se mohli seznámit na speciální volební stránce www.upol.cz/volby a prostřednictvím předvolebních kampaní, které mohli kandidáti vést na svých fakultách, prostřednictvím sociálních sítí a podobně.

Virtuální volební místnosti pro hlasování do „velkého“ Akademického senátu UP se otevřou v úterý 19. května 2020 přesně v 0:00. Vstoupíte do nich přes odkaz na již zmíněných stránkách www.upol.cz/volby, případně přímo přes volební stránky nasevolby.upol.cz. Přihlášení je snadné, použijete stejné přihlašovací údaje jako do Portálu UP, STAGu, Moodlu, OBD atd. Není k tomu potřeba žádná speciální technika nebo program, stačí libovolný stolní počítač, notebook, tablet nebo mobil s připojením k internetu a s aktuálním internetovým prohlížečem. Doporučujeme použít např. prohlížeč Chrome nebo Firefox. Centrum výpočetní techniky UP se pak stará o to, aby volby proběhly technicky správně a byly dobře zabezpečeny.

Podrobné informace k volbám do Akademického senátu najdete na stránce www.upol.cz/volby, kde je i sekce nejčastějších otázek a odpovědí. Pustit si můžete také YouTube video předsedy hlavní volební komise Jana Strojila, v němž se nejčastějším otázkám o volbách do AS UP věnuje.

A ještě jedno připomenutí: Mezi dny 19. a 25. května se konají také elektronické volby do fakultních senátů na PdF, Přf a FTK. Konkrétní termíny se přitom u každé fakulty liší. Pokud se vás tyto fakultní volby týkají, sledujte prosím informace na konkrétním webu dané fakulty.

Back