English version

Vážené zaměstnankyně, vážení zaměstnanci,
milé studentky, milí studenti,

listí se už nezadržitelně sneslo ze stromů na zem a na náměstí dokonce stojí vánoční strom – to jsou jen některé známky toho, že Olomouc pomalu mění podzimní kabát na zimní. Nikdy ale není pozdě na to, abyste sem pozvali své známé, obzvlášť pokud uvažují nad vysokoškolským studiem. Uchazečská kampaň už totiž propukla a od 1. listopadu si ti, kteří se rozhodli správně, můžou podávat přihlášky na více než 800 studijních programů. 

Než ale přijedou, přečtěte si, co je na univerzitě nového a jaké události a příležitosti se pro vás chystají. Předtím si pro jistotu na univerzitním koronawebu zkontrolujte, jaká opatření aktuálně platí.

Univerzita vybírá nového kvestora a kancléře
Univerzita Palackého hledá dva nové nejvyšší úředníky. Škola před časem vyhlásila výběrová řízení na pozice kvestora (kvestorky) a kancléře (kancléřky). Úspěšní uchazeči se svých funkcí ujmou v nejbližších měsících, nejpozději však od 1. ledna 2022. Pozice kvestora i kancléře jsou pro chod každé vysoké školy nesmírně důležité. Kancléř na UP zajišťuje administrativní, správní a organizační činnosti spojené s chodem školy. Kvestor je univerzitní ekonom, řídí hospodaření a vnitřní správu školy a vystupuje jejím jménem podle pravomocí daných rektorem a vnitřními předpisy školy.

Cena rektora: přihlásit můžete práci, článek i sportovní výkon
V minulých newsletterech jsme vám přinesli několik možností, jak s diplomovou prací udělat díru do světa. Pokud jste se nestihli přihlásit, nevadí, je tu totiž další příležitost – za svou diplomku, odborný článek nebo sportovní výkon můžete v soutěži o Cenu rektora UP získat přímo z rukou rektora UP Martina Procházky diplom a finanční odměnu. Do soutěže je potřeba zaslat práci spolu s vyplněnou přihláškou, posudky a zhodnocením jejího přínosu. V případě sportovních cen je nutné za jednotlivce či kolektiv vyplnit návrhový list. Učinit tak můžete do 19. listopadu. Více najdete v článku Žurnálu UP, propozice a formuláře potom zde.

Seznamte se hravě s principy udržitelnosti nejen na univerzitě
Víte, jak může přispět k udržitelnému rozvoji univerzita a že jí v tom můžete pomoci i vy? Na UP totiž právě vzniká zbrusu nová Strategie udržitelného rozvoje – pojďte si její pracovní verzi přečíst! Dozvíte se v ní, co se v oblasti udržitelnosti chystá, a zároveň ji budete moci okomentovat, a přiložit tak ruku k dílu. Vašim podnětům se bude věnovat koordinátorka udržitelného rozvoje Zuzana Huňková spolu s vedením univerzity. 

Vznikající strategie je – mimo jiné – založena na 17 globálních Cílech udržitelného rozvoje (SDGs). Co se mezi ně řadí a čemu všemu se vlastně udržitelný rozvoj věnuje? Zjistíte to v úterý 23. listopadu díky spolupráci Udržitelné univerzity a Charity ČR. Během odpoledne si v Pevnosti poznání můžete zahrát strategickou karetní hru nebo složit hlavolam, přičemž se dozvíte, jaké cíle je třeba do roku 2030 vyřešit a jak to udělat. Večer navážeme hospodským kvízem v Kozlovně, kde uplatníte své zeměpisné znalosti nebo cestovatelské zkušenosti. Všechny akce jsou zdarma, podrobnosti včetně registrace na kvíz najdete zde

I to nejlepší CVčko zkazí selfíčko
Máte vychytaný životopis a profil na LinkedIn, ale poslední, co vám chybí, je kvalitní fotka?
V tomto semestru vám Kariérní centrum UP opět nabízí nejen kontrolu obsahu a formy životopisu, ale také zhotovení profesionální portrétní fotografie. A co víc? Na focení vás připraví zdarma vizážistka. Stačí se přihlásit na webu kariérního centra, do 12. 11. (včetně) poslat CVčko na kariernicentrum@upol.cz a získáte profi fotku do vašeho portfolia. Akce probíhá 16. listopadu v čase 14:00–17:00. Poté, co se registrujete a pošlete nám své CVčko, si s vámi domluvíme konkrétní čas.

Zápas s jazykem
Katedra divadelních a filmových studií zve přátele tance a jazykovědy na pohybový workshop „Wrestling with language“ – interdisciplinární pohybově-lingvistickou laboratoř zaměřenou na téma „mnohojazyčnosti“. Zkoumat se budou možnosti propojení pohybu a jazykovědy. V průběhu několika dní rozvinou účastníci a účastnice pod vedením lektora performativní způsoby (nenormativního) vyjádření svých myšlenek, znalostí a pocitů spojených s jazykem a mnohojazyčností. Workshop povede Florent Golfier, „performer a transformer“ působící v česko-francouzském kolektivu tYhle. Kurz proběhne v termínech 18.–19. a 25.–26. listopadu 2021, 9.00–17.00 na Konviktu. Detaily najdete na Facebooku, přihlásit se můžete na portále CŽV.

Dobrovolničíte, nebo ne? A proč? Zapojte se do průzkumu
V posledních měsících se neuvěřitelně zvedla vlna solidarity a spousta lidí se, možná i poprvé, vydala na cestu dobrovolnictví. Dobrovolnické centrum UP, které na naší univerzitě tyto aktivity zprostředkovává a koordinuje, teď pomocí dotazníku zjišťuje, jak a proč se studenti a zaměstnanci UP do dobrovolnictví zapojují, co jim přináší a co je vůbec motivuje. Průzkum ale cílí i na ty, kteří nikdy nedobrovolničili, ať už o tom do budoucna uvažují, nebo ne. Odpovídat můžete až do konce listopadu zde. A pokud byste rovnou chtěli začít pomáhat, aktuální nabídky najdete vedle webu centra i na jeho Facebooku.

Vyhrň rukáv!
Každou kapkou své krve můžete pomoci lidem, kteří měli v životě o kapku méně štěstí než vy. Už tři týdny takto pomáhají studenti a zaměstnanci UP, kteří se tak zároveň zapojili do druhého ročníku Souboje fakult v darování krve a krevní plazmy. Vyhrňte rukáv taky a až do konce zimního semestru se přidejte do soutěže na podporu bezplatného dárcovství, za kterou stojí Studentský spolek FZV UP. Všechny důležité informace najdete na facebookové stránce soutěže, v článku Žurnálu UP a na webu daruj.upol.cz.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube