English version

Milé studentky, milí studenti,

první sníh na Pradědu nám ukázal, proč že se tento semestr jmenuje zimní. Naštěstí se kromě univerzity můžeme před zimou schovat nejen doma nebo v univerzitní sauně, ale i v nejrůznějších podnicích a na množství zajímavých akcí. My vám proto v tomto newsletteru přinášíme výběr z nich, ať už kulturních, vzdělávacích, nebo sportovních. Další pak najdete v nabitém UP kalendáři. Užijte si je pokud možno bez starostí, ale nezbývá nám než už posté připomenout, že pandemie ještě nezmizela a že je stále dobré dodržovat základní pravidla pro vlastní bezpečnost i ochranu ostatních.

Vzdělávání není nikdy dost
Zúčastnili jste se některého z pestré nabídky kurzů celoživotního vzdělávání nebo znáte někoho, kdo navštěvuje Univerzitu třetího věku? Nejen tyto služby poskytuje a zastřešuje Oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce. Proto, aby se vám v jejich nabídce lépe orientovalo, vznikly webové stránky celoživotního vzdělávání, na kterých najdete rozcestník po nabízených kurzech.

Aktuálně se můžete hlásit na zajímavé vzdělávací programy, jako je např. reflexivní leadership či plánování akademické kariéry. S hostující lektorkou z Utrechtu, Elenou Valbusou, si procvičíte anglický jazyk a zároveň si tak rozšíříte znalosti v oblasti týmové spolupráce. Celý blok je věnován programům, zaměřeným na výuku studentů se specifickými vzdělávacími potřebami. Neváhejte a hned se na nějaký z kurzů přihlaste na Portálu celožitovního vzdělávání, než se jejich kapacita naplní.

Rozvíjejte své nápady i komerčně
Hledáte cestu, jak ověřit, zda je váš nápad životaschopný a zda by o něj byl v reálu opravdu na trhu zájem? Nevíte, jak jej dotvořit do podoby, kterou je možné prezentovat komerčním partnerům? Přihlaste svůj projekt do výzvy Proof of Concept, kterou pravidelně vyhlašuje Vědeckotechnický park UP. Více informací získáte nejen na příslušných stránkách, ale také na online semináři, který proběhne ve středu 20. října od 13 hodin na platformě MS Teams. Na seminář je potřeba se předem zaregistrovat. Na něj naváže školení s tématem Komercializace vědeckých výsledků na UP, které proběhne od 14 hodin. Další informace a možnost registrace na portálu CŽV.

Vyhrň rukáv aneb Souboj fakult v bezplatném dárcovství krve
Zúčastněte se druhého ročníku akce Souboj fakult Univerzity Palackého v bezplatném dárcovství krve aneb Vyhrň rukáv! Přijďte darovat krev nebo krevní plazmu na kterémkoli odběrovém místě v republice od 20. října do 21. února a podpořte dobrou věc i mezifakultního soutěžního ducha. V souboji se soutěží zejména v celkovém objemu krve darovaném studenty a zaměstnanci jednotlivých fakult a procentuálním zastoupení dárců mezi studenty. Zapojit se zájemci mohou jednoduše. Vyplní formulář, který si nechají po darování krve na vybraném odběrovém místě potvrdit a následně jej vhodí do sběrného boxu. Souboj fakult potrvá celý zimní semestr, vyvrcholí během tradiční akce Daruj krev s rektorem, která je nedílnou součástí únorového Akademického týdne UP. Více zde a brzy na daruj.upol.cz.

Aurora Open Day
Pravděpodobně už jste slyšeli, že se UP v loňském roce připojila do aliance Aurora. Co to ale znamená pro univerzitu a konkrétně pro vás? Kromě většího zaměření na společenskou odpovědnost a udržitelnost, digitalizaci společnosti nebo kulturní rozmanitost přináší členství také širší nabídku studentských a pracovních stáží nebo nové příležitosti ke spolupráci se zahraničními partnery v oblasti vzdělávání a výzkumu. Více se nám do newsletteru nevejde, ale to nevadí – dozvíte se to na „dni otevřených dveří“. Aurora Open Day proběhne v pondělí 18. října na pedagogické fakultě a své si z něj odnesou všichni, obzvlášť začínající výzkumníci, hledající nové příležitosti, nebo koordinátoři stáží a výměnných pobytů. Podrobný program najdete na webu Aurory na UP.

Série přednášek o udržitelnosti i kultuře
Během akademického roku 2021–2022 probíhá cyklus přednášek předních odborníků z univerzit, které jsou – jak už víme – stejně jako UP zapojeny do aliance Aurora. Věnovat se budou dvěma z profilových oblastní Aurory: jednak udržitelnosti a změně klimatu, jednak kultuře: diverzitě a identitě. Po přednáškách bude následovat diskuze a networking určený primárně pro studenty doktorského studia.

Nejbližší přednáška, kterou prosloví Univ.-Prof. Mag. Dr. Dirk Rupnow na téma Neznalost, rituál, zneužívání a soupeření: Politika paměti holocaustu ve 21. století, proběhne online ve středu 27. října od 17 hodin. Registrační formulář a informace o dalších přednáškách najdete zde.

Jak se dělá dobrá popularizace
Nedílnou součástí vědeckého výzkumu je vedle publikace výsledků také jejich popularizace. I když se může zdát, že některá zjištění se zábavnou formou představit nedají, nemusí tomu tak být vždy. S tím, proč a jak mluvit o vědě, vás v pátek 15. října v Pevnosti Poznání seznámí Michael Londesborough, kterého můžete znát z vědeckého popularizačního magazínu ČT PORT a který od roku 2002 provádí výzkum v Ústavu anorganické chemie AV ČR. Při interaktivní science show uvidíte praktické ukázky popularizace vědy. Registrujte se zde a přidat se můžete také na facebookové události.

Zvýhodněná nabídka Oxford Test of English
Potřebujete-li prokázat svou znalost angličtiny, Centrum jazykového vzdělávání FF UP, první akreditované centrum v ČR, vám nabízí možnost udělat si Oxford Test of English. Tento test je 100% online, ověřuje všechny dovednosti a je flexibilní: umožňuje zvolit jen některé dovednosti nebo jejich libovolnou kombinaci. Výsledky budete mít k dispozici již do 14 dnů. Nabízíme zvýhodněnou cenu pro studenty a zaměstnance UP. Nejbližší termín je 26. 11. 2021, proto neváhejte a vyplňte přihlášku co nejdříve, ať se můžete začít připravovat.

Vyběhněte si na Rabštejn a pak do sauny
Akademik sport centrum UP zve 6. listopadu na 35. ročník běžeckého závodu Rabštejnský kocour. Poběžíte krásnou podzimní krajinou z Libiny na Rabštejn přes silnice, louky, pole, lesy, lesní cesty a bažiny, poté se můžete zúčastnit také posledního slanění na skalách Velkého Rabštejna. Pokud se vám termín nehodí nebo máte raději jiné aktivity, stále se můžete přihlásit na nejrůznější sportovní programy v režii ASC UP nebo zajít za studentské ceny do sauny nebo na fitness.

Přebor UP v přespolním běhu
Po loňské koronavirem vynucené pauze se letos opět uskuteční Přebor UP v přespolním běhu. Ke startu 43. ročníku tradiční sportovní soutěže se běžci napříč univerzitou postaví ve středu 20. října. Jako první vyběhnou na trasu v okolí atletického stadionu a v Bezručových sadech v 15 hodin ženy, poběží 3 km. Na muže o půlhodinu později čeká trasa 5,5 km. Více zde.

Na vlnách módy a udržitelnosti
Nekupujte kvanta levného oblečení, které nic nevydrží, a pořiďte si raději originální kousky od lokálních tvůrců nebo se rovnou naučte šít vlastní. Naskočte na udržitelnou upcycle & slow fashion vlnu už tento pátek na Konviktu na eventu RozmanitostXtrochuHodněXJeden svět Olomouc. Těšit se můžete na workshop šití, přednášku s Amnesty International, módní přehlídku mladých designérů, kteří tvoří v souladu a respektem k naší planetě, prodejní place, film Autoportrét nebo květinovou afterparty. Uvidíte také, jak se dají využít vyřazené univerzitní propagační předměty. Akci pořádají studentky a studenti UP a podporuje ji Udržitelná univerzita.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube