English version

Vážené zaměstnankyně, vážení zaměstnanci,

už tento pátek nás čeká jeden z vrcholů každoroční uchazečské kampaně – Den otevřených dveří UP. Na něj zavítají také tisíce zájemců o studium, které už naše univerzita během podzimu oslovila: přes 150 našich studentek a studentů představilo UP 92 tisícům návštěvníků veletrhů Gaudeamus a Kam na vysokú v Česku i na Slovensku. Mimo to se UP prezentuje přímo na středních školách v rámci roadshow Olomouc – univerzitní město. Téměř 200 studentských ambasadorů navštíví během tří měsíců přes 60 středních škol od Sokolova po Žilinu.

Vám, kteří už máte to štěstí být součástí Univerzity Palackého, přejeme příjemné čtení předposledního letošního newsletteru.

CO SE DĚJE NA UP

Stručně z porady vedení UP

Na poslední poradě vedení ve středu 22. listopadu se hovořilo o udělení dalšího čestného doktorátu nebo setkávání vedení s odbory. UP také byla oceněna prvním místem v ceně za kvalitu. Přečtěte si celý souhrn (po přihlášení v Portálu UP), další pro vás připravíme zase za 14 dní. Podrobnější informace budou následně k dohledání v zápisech z porady vedení v UPShare, ale i v zápisech z jednání dalších orgánů, v normách a dokumentech UP i na dalších informačních platformách.

Přijďte na adventní setkání u punče

Přijměte pozvání rektora UP Martina Procházky na adventní setkání u punče, které se uskuteční v úterý 19. prosince od 13 do 18 hodin na nádvoří Zbrojnice. Těšit se můžete nejen na alkoholické i nealkoholické punče a drobné pohoštění od Správy kolejí a menz, ale také na doprovodný program. Během setkání budou ve 14 hodin také poprvé předána Mimořádná ocenění pro neakademické pracovníky a pracovnice UP. Podrobnosti naleznete v Kalendáři akcí UP.

Knihovna UP: Vánoční provoz a slam poetry v Britském centru

V pondělí 4. prosince bude zavřeno do 14:00 ve Zbrojnici, v Knihovně FTK, PFa PřF (Envelopa i Holice – Holice bude mít zavřeno celý den). Od 14 hodin již bude běžný provoz. 

Týden před Vánocemi bude mít knihovna ve Zbrojnici i pobočky na fakultách drobné změny v otevírací době. Přes vánoční svátky až do konce roku bude zavřeno (noční studovna funguje nonstop). Přehled najdete na webu knihovny.

Britské centrum Knihovny UP zve na čtvrtý literární večer s tématem slam poetry. Konat se bude ve spolupráci s katedrou anglistiky a amerikanistiky FF UP ve středu 6. prosince od 18:00 v prostorách Britského centra Knihovny UP v přízemí Zbrojnice.

Věda a knihy jdou na Vánoce dohromady. Darujte pod stromeček (chytré) čtení

Ideální vánoční dárek je ten, který ukrývá knihy. Souhlasíte? Pak čtete správně. Vydavatelství UP připravilo tipy na knihy ze své produkce, které udělají radost všem zvídavým čtenářům ve vašem okolí. Dětem i dospělým. Odborná a populárně-naučná literatura totiž o Vánocích nezná (věkových) hranic. Darujte svým blízkým nové vědomosti, rozhledy, perspektivy, znalosti i poznání, ať už se zajímají o umění, historii, společensko-kulturní fenomény či medicínu. Přehled tipů najdete v článku na webu VUP.

Využít můžete i speciální vánoční 15% slevu. Slevový kód na e-shop najdete v článku, osobně se pak o slevu můžete přihlásit přímo ve Skriptárně na Zbrojnici. Tam můžete platit i Sodexo kartami a poukázkami, v tomto případě však bez nároku na slevu.

VÝZKUMY

Už jen do konce listopadu se zapojte se do studie o výskytu nevhodných forem chování

Šetření zaměřené na genderově podmíněné násilí, které je rozsahem první svého druhu v českém akademickém prostředí, provádí Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR). Výzkum probíhá na veřejných vysokých školách a ústavech AV ČR a je určen studujícím i zaměstnaným osobám včetně neakademického personálu, a to jak domácím, tak zahraničním. Vyplňovat jej můžete, ať už s genderově podmíněným násilím zkušenost máte, či nikoliv. Otevřen je už jen do čtvrtka 30. listopadu, více informací a odkazy najdete v článku.

PŘEDNÁŠKY

Jak může vypadat energetika budoucnosti?

Modernizace energetiky je nevyhnutelná, nejen kvůli stáří současné infrastruktury, ale i kvůli potřebě zamezit změně klimatu nebo získat nezávislost na ruském fosilním plynu. Jak může vypadat? Co jí stojí v cestě? Jaké přináší příležitosti? A jak dopadne na společnost? To představí Kristina Zindulková z Asociace pro mezinárodní otázky v přednášce Energetika budoucnosti, která se koná 13. prosince od 16:00 v budově Na Hradě 5, místnost UH1, 4. podlaží.

POZVÁNKY

AFOKINO: Národ velryb – pro zaměstnance zdarma 

Jednoho dne objeví malý chlapec na odlehlé pláži vyplavenou velrybu. Během boje o její záchranu se vydáme na dobrodružnou výpravu za těmito neobyčejnými tvory. Národ velryb je dokument pro celou rodinu, neváhejte proto s sebou do kina vzít i ty nejmladší diváky a divačky! Film se bude promítat s českým dabingem ve středu 13. prosince v 17:30 v kině Metropol. Nezapomeňte si udělat rezervaci pro sebe i doprovod na webu AFO.

Vyrazte s dětmi za univerzitním Mikulášem

Děti se už pilně učí básničku a vy ještě nevíte, zda si k vám Mikuláš a jeho kolegové najdou cestu? Akademik sport centrum UP je natolik všestranné, že vám pomůže vyřešit i tento problém. Stačí se přihlásit, koupit si balíček nebo připravit vlastní a přijít s dětmi ve středu 6. prosince v 17:30 do velké auly Pedagogické fakulty (Žižkovo nám. 5). Vstupné je jednotné pro děti od dvou let i dospělé 100 Kč/osoba. Čeká na vás hodina plná písniček, scének, tanců a legrace pro děti i dospělé. Přihlašovat se můžete pomocí formuláře, další info najdete na webu ASC UP

Vánoční hvězdy pro dobrou věc opět na UP

Podpořte neziskovou organizaci Šance Olomouc koupí vánoční hvězdy! Nemusíte chodit daleko, Dobrovolnické centrum UP je totiž bude od 1. do 6. prosince nabízet přímo na vybraných místech napříč univerzitou. V minulém roce se vybralo 39 060 Kč, zvládneme letos částku překonat? Harmonogram prodeje najdete na webu Dobrovolnického centra.

Zazpívejte si koledy s Ateneem

Přijďte se naladit na vánoční vlnu a zazpívejte si koledy společně se Smíšeným komorním sborem UP Ateneo. Připojit se ke zpěvu a nebo jen poslouchat můžete ve středu 13. prosince od 17 hodin před UPointem na Horním náměstí. Pro ty, kteří už texty vánočních koled pozapomněli, budou připraveny i zpěvníky.

Přijďte na vánoční jarmark Asociace studentů speciální pedagogiky 

Přijďte nasát vánoční atmosféru, zakoupit něco dobrého k snědku a podpořit spolek Modrý kruh, který se snaží dětem s poruchami autistického spektra zajistit odpovídající vzdělávání a plnohodnotný život. Členové Asociace studentů speciální pedagogiky se na vás budou těšit 5. a 6. prosince od 9:00 do 15:00 v prostorách šatny před aulou na Pedagogické fakultě UP.

Navštivte UP na trzích na nábřeží Josefa Jařaba

Letos poprvé se v Olomouci od 5. do 9. prosince uskuteční Vánoční trhy na náplavce – a Univerzita Palackého bude u toho. Od čtvrtka 7. do soboty 9. prosince se můžete na náplavce od 11 do 19 hodin těšit nejen na prodejní stánek UPointu a Vydavatelství UP, ale také workshopy pro malé i velké v podání Vydavatelství UP, Pevnosti poznání, katedry geoinformatiky PřF UP nebo Ústavu speciálněpedagogických studií PdF UP. Na akci vás srdečně zve oddělení marketingu UP.

NOVÉ NORMY

 
 • Statut Univerzity Palackého v Olomouci – novela č. 10

  Tato novela vnitřního předpisu UP byla registrována MŠMT ČR dne 13. listopadu 2023 a je účinná od 16. listopadu 2023. Je určena celé akademické obci UP; ruší dvě součásti UP, provádí změny v poplatcích za cizojazyčné studium, svěřuje nakládání s některými díly jejich autorům a další.

 • Rámcová dohoda na dodávky kancelářského papíru a obálek 2024–2025

  Tato vnitřní norma UP, účinná od 23. listopadu 2023, je určena pro zaměstnance UP. Upravuje základní zásady pro pořizování kancelářského papíru a obálek.

 • Akreditace a schvalování studijních programů a akreditace habilitačních řízení a řízení ke jmenování profesorem na UP – novela č. 3

  Tato novela vnitřní normy UP, účinná od 30. listopadu 2023, je určena všem zaměstnancům UP, kteří jsou zapojeni do procesu žádosti o oprávnění uskutečňovat studijní program. Upravuje popis postupů tak, aby byly v souladu s ověřenou praxí, a dále upřesňuje zřizování technických účtů v informačních systémech UP zajišťujících přístup k distančním studijním oporám v rámci procesu hodnocení žádosti o oprávnění uskutečňovat studijní program.


  Úplně všechny normy UP včetně těch neúčinných, rozdělené po součástech UP, s možností filtrace a vyhledávání v nich naleznou studenti a zaměstnanci UP po přihlášení na files.upol.cz.

SOUTĚŽ

Soutěžte s UPointem o vánoční balíčky 

Tentokrát si dva z vás mohou díky soutěži s UPointem nadělit vánoční balíček ještě před Vánoci. V menším balíčku najdete univerzitní baňku na stromeček, vánoční přání a vykrajovátko na cukroví. Větší balíček vás potěší čajemmedemvykrajovátkem a medovým mýdlem. Stačí, když nám do pondělí 4. prosince napíšete na soutez@upol.cz správnou odpověď na soutěžní otázku a zároveň se na dva z vás usměje štěstí při losování. Otázka: Který den bude UPoint v tomto roce otevřený naposledy? Správnou odpověď najdete snadno na webových stránkách prodejny

Zvažujete vánoční balíček z UPointu i jako dárek pro přátele nebo rodinu? Od pondělí budou v nabídce přímo na prodejně. V adventním čase pro vás bude navíc UPoint otevřený i v sobotu 16. prosince od 9 do 13 hodin.

VÍTE, ŽE...

Sledujte také weby a sociální sítě!