English version

Vážené zaměstnankyně, vážení zaměstnanci,

 

ačkoliv během posledního víkendu padaly teplotní rekordy a někde dokonce podruhé rozkvetly jarní byliny, nemůžeme pochybovat o tom, že se zima nezadržitelně blíží. A protože se s ní spjatá problematika nárůstu cen za energie nevyhýbá ani univerzitě, její vedení situaci aktuálně na mnoha úrovních řeší. Pro její zvládnutí však bude nezbytná také podpora každého jednotlivce, tedy zaměstnance či studenta univerzity. Pro usnadnění jsme vám v duchu Zodpovědného Palackého už dříve představili jednoduché desatero pro úsporu energie. Nyní vydává vedení UP soubor doporučujících technických opatření také pro jednotlivé univerzitní součásti.

UP přijímá přihlášky ke studiu a představuje se na Gaudeamu v Brně

V minulém newsletteru jsme vám ukazovali, jak naši ambasadoři lákají zájemce o studium na Slovensku. Tento týden je zasvěcen největšímu z veletrhů terciárního vzdělávání, koná se totiž Gaudeamus Brno, kde v našem dvoupatrovém stánku až do pátku představujeme možnosti studia – vybírat lze z téměř tisíce kombinací studijních programů. Jejich kompletní přehled včetně dalších informací pro zájemce o studium nabízí speciální web univerzitnimesto.cz. Na většinu programů bakalářského, navazujícího či magisterského studia se dá podat e-přihláška do poloviny března. Běží také přípravy na dny otevřených dveří, nejbližší bude v pátek 2. prosince.

Cena rektora: přihlásit lze práci, článek i sportovní výkon

Vyzvěte své studenty, aby přihlásili svou diplomovou práci, odborný článek nebo sportovní výkon do soutěže o Cenu rektora UP. Ocenění získají z rukou rektora Martina Procházky diplom a také finanční odměnu. Do soutěže je potřeba zaslat práci spolu s vyplněnou přihláškou, posudky a zhodnocením jejího přínosu. V případě sportovních cen je nutné za jednotlivce či kolektiv vyplnit návrhový list. Učinit tak lze do 16. listopadu. Více v článku Žurnálu UP, propozice a formuláře zde.

Nový Žurnál UP: O nevšedně všedním životě s univerzitou

Jsou věci, které nám připadají samozřejmé až všední. Ale když se na ně podíváme z jiného úhlu pohledu, nahlédneme pod jejich povrch, zjistíme, jak poutavé a přínosné pro naše bytí jsou. A právě o tom, jak všední věci a děje dokážou lidé z univerzity proměnit v nevšední, je říjnové číslo univerzitního magazínu Žurnál UP. Vyzvedněte si ho na tradičních místech ve stojanech na fakultách, v UPointu, ve Zbrojnici, v Pevnosti poznání a dalších univerzitních budovách, anebo si rovnou otevřete elektronickou verzi.

Průzkum o univerzitních menzách vyplňujte do soboty

Už jen několik dní se můžete se Správou kolejí a menz UP podělit o svoje názory a postřehy, které se týkají stravování v menzách. V tomto článku najdete podrobnosti a také odpovědi na několik často kladených dotazů, které směrem k menzám zaznívají dlouhodobě, samotný dotazník je dostupný zde. Vaše odpovědi jsou samozřejmě zcela anonymní, vyplňovat můžete do 5. listopadu.

Kurzy IT kompetencí pro zaměstnance UP

Centrum výpočetní techniky připravilo pro zaměstnance UP nabídku kurzů v oblasti IT kompetencí. Od 7. listopadu budou probíhat lekce Outlooku, Excelu pro začátečníky a pokročilé. Máte-li zájem zrychlit a zefektivnit práci na PC, můžete se přihlásit na školení věnované operačnímu systému Windows 10. Nově je v nabídce také kurz věnovaný elektronickým podpisům a počítačové bezpečnosti. Aktuální nabídku všech programů celoživotního vzdělávání pro zaměstnance UP najdete zde.

AFOKINO: Řeka – pro zaměstnance zdarma

Filmy o krásách přírody, plné propracovaných záběrů pořízených často nejmodernějšími technologiemi, je nejlepší vidět na velkém plátně. Dalším snímkem, promítaným pod hlavičkou festivalu Academia Film Olomouc, bude Řeka režisérky Jennifer Peedom – filmová óda na řeky, které od nepaměti utvářejí podobu planety i způsob našich životů. Na projekci se můžete těšit už v pondělí 7. listoapdu ve 20:00 v Kině Metropol, pro zaměstnance je po předchozí rezervaci vstup zdarma.

UP Business Camp: nastartujte úspěšné podnikání

Chcete se pustit do podnikání, ale úplně nevíte, jak na to? Přijďte si v sobotu 5. listopadu do Pevnosti poznání poslechnout příběhy úspěšných podnikavců z regionu během UP Business Campu – konference o cestě k úspěšnému podnikání. Desátý ročník akce bude ve znamení tématu „Turbulentní doba – příležitost, nebo riziko?“ a nabídne přednášky, neformální setkání, získávání potřebných kontaktů, diskuze i soutěž. Nedílnou součástí programu je soutěž Souboj startupů. Program konference, medailonky řečníků i registrace jsou dostupné na webu upbusinesscamp.cz.

Materiální sbírka humanitární pomoci pro Ukrajinu

Válka na Ukrajině trvá už 252 dní a humanitární pomoc je stále potřeba, právnická fakulta proto opět vyhlásila materiální sbírku pro Ukrajinu. Zapojit se mohou všichni studenti a zaměstnanci UP. Věci můžete nosit v pracovní dny (8:00–18:00) na vrátnici budovy A (17. listopadu 8), a to celý listopad. Seznam věcí, které můžete darovat, najdete zde v PDF. Více o aktivitě PF UP v Žurnálu online.

Umělecké centrum UP čili Konvikt oslaví 20 let

Barokní budova bývalého jezuitského konviktu z 16. století je jednou z historicky nejstarších součástí Univerzity Palackého. Po velkorysé rekonstrukci v roce 2002 se z ní stal moderní akademický prostor a jádro kulturního dění v Olomouci. Dnes v něm sídlí uměnovědné katedry filozofické a pedagogické fakulty. Dvacetiletí této nové etapy oslaví Umělecké centrum UP v pátek 4. listopadu – chystají se koncerty, výstavy, předání cen i absolventské setkání katedry divadelních a filmových studií, která zároveň oslaví třicítku. Více si přečtěte v článku Žurnálu UP, novinky pak přibývají na facebookové události.

Hledají se odborníci do hodnoticích panelů GA ČR

Chcete přispět ke zlepšení české vědy? Jste odborníkem ve svém oboru? Zajímá vás, jakým směrem se ubírá český výzkum? Grantová agentura ČR každoročně obdrží do svých soutěží přes tři tisíce návrhů projektů ze všech oblastí základního výzkumu. Vybrat z nich ty nejlepší pomáhá více než 400 uznávaných odborníků. S ohledem na končící funkční období přibližně poloviny z nich v březnu 2023 vypisuje GA ČR výzvu na nominace do hodnoticích panelů. Přihlásit se je možné do 15. prosince 2022. Více na gacr.cz/paneliste2023.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.