English version

Vážené zaměstnankyně, vážení zaměstnanci,

dnešní newsletter začneme krátkým a dynamickým ohlédnutím zpět – na světě je totiž dvouminutová aftermovie z letošního majálesu. Když se naopak podíváme dopředu a zrak stočíme třeba k Pevnosti poznání, spatříme blížící se Veletrh zdraví nebo Přírodovědný jarmark. Další důležité novinky ze života univerzity už na vás čekají podrobněji níže.

Letní otevírací doba Knihovny UP

Nejen menzy a bistra, ale také Ústřední knihovna ve Zbrojnici a fakultní pobočky Knihovny UP budou mít během léta upravenou otevírací dobu. V době, kdy budou uzavřeny, je možné knihy vracet do biblioboxů. Dlouhodobé výpůjčky (absenční na 30 dní) se automaticky půjčují do 19. září, tedy do začátku semestru. Podrobné informace o otevírací době jednotlivých poboček najdete na webu knihovny.

Nové benefity: fitness centrum a sdílené koloběžky

Fitness centrum Legends Gym nabízí pro zaměstnance UP jednorázový vstup za studentskou cenu 100 Kč a měsíční permanentku za cenu 800 Kč. Jako bonus je pro všechny zaměstnance první vstup zdarma. Stačí předložit zaměstnaneckou kartu a požádat o tuto výhodu na recepci.

V rámci udržitelné sdílené mobility pak můžete nově vedle kol Nextbike využít i elektrické koloběžky Eagle Scoots. Stáhněte si aplikaci v App Store nebo Google Play a v ní se zaregistrujte pomocí e-mailu jmeno.prijmeni@upol.czZároveň zašlete zprávu o registraci společně se svým jménem na adresu info@eaglescoots.com. Potvrzení aktivace slevy naleznete přímo v aplikaci v záložce „ceník“. V aplikaci najdete také parkovací místa označená piktogramem „P“. Ve spolupráci s městem Olomouc navíc vznikne v červenci dalších 56 nových fyzicky označených parkovacích míst.

Soutěž o udělení Juniorského grantu UP

Podpořit excelentní výzkum mladých akademických a vědeckých pracovníků do 37 let při zakládání nových vědeckých skupin a laboratoří a umožnit jim rozvinutí nezávislého vědeckého programu, tak aby měli možnost připravit významný mezinárodní projekt – to je cílem soutěže o udělení Juniorského grantu UP. Pokud splňujete podmínky, můžete do 27. července přihlásit i svůj projekt, a to ve třech vědních oblastech: a) přírodní vědy, matematika a informatika, b) lékařské vědy a biomedicína, c) humanitní a společenské vědy. Podrobné informace najdete zde.

Uni t(r)ips: univerzitní zajímavosti přístupné všem

Univerzita – to nejsou jen učebny a auly plné akademiků a studentů, ale také mnoho pozoruhodných míst, která by klidně mohla figurovat v turistických průvodcích. Oddělení komunikace je představuje jak obyvatelům Olomouce, tak přijíždějícím turistům na stránce Uni t(r)ips, která je nyní čerstvě aktualizovaná a dočkala se i anglické podoby. Až se vaši známí budou chystat do Olomouce, nabídněte jim kromě ubytování na kolejích i našich 23 zajímavostí. Čekají je významné historické budovy, podmanivé parky a zahrady, neotřelá panoramata či svěží gastronomie. A co vy – už jste byli všude?

Jak se dopravujeme na univerzitu?

Jednou z prioritních oblastí udržitelného rozvoje na UP je doprava – a to především taková, která je vstřícná k životnímu prostředí či veřejnému prostoru. Jak se ale skutečně na univerzitu dopravujeme? Jak bychom se dopravovat chtěli? Co nám v tom brání? Na to hledala odpovědi katedra psychologie FF, která ve spolupráci s Udržitelnou univerzitou provedla průzkum dopravních zvyklostí a preferencí. Ukázal, že cyklodoprava je v Olomouci populární, brzdí ji však nedostatečná bezpečnost i nenavazující cyklostezky; chůzi omezují úzké a nezpevněné chodníky, využití MHD malá frekvence spojů a motoristy trápí nedostatek parkovacích míst u univerzitních budov. Podrobnější výsledky jsou k dispozici v článku Žurnálu UP, výzkumné zprávě a stručné prezentaci.

Pozvánka na charitativní houslový koncert Děti dětem

Cyrilometodějská teologická fakulta a Základní umělecká škola Iši Krejčího zvou na charitativní houslový koncert Děti dětem na podporu dvou talentovaných dívek z ukrajinského Užhorodu. Výtěžek z dobrovolného vstupného jim pomůže zaplatit školné v umělecké škole a zapůjčení hudebních nástrojů. Koncert, na kterém vystoupí řada nadějných umělkyň, se koná v pondělí 20. června od 17 hodin v kapli Božího těla v Uměleckém centru UP (Konvikt).

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube