Milé studentky, milí studenti,

základní a střední školy dnes zahájily výuku a na nás přijde řada za chvíli. Otázku, jak bude vypadat letošní akademický rok, si přitom jistě pokládají mnozí z nás. UP prozatím směřuje k prezenčnímu zahájení zimního semestru. Všechny aktuální informace vždy najdete na stránce upol.cz/covid-19 a rovněž na informačních kanálech vašich fakult.

V dnešním newsletteru vám přinášíme mnoho informací a novinek. Přiblížíme vám podmínky pro vstup na koleje, připomeneme vám evaluace, pozveme vás na Akademické dožínky či přednášku z cyklu UPsolvent, nebude chybět ani sport – UP totiž hostí České akademické hry. Přejeme vám příjemné čtení a ať si v informacích najde každý to své.

Podmínky pro ubytování na kolejích UP od 1. 9. 2021
Na základě opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 20. 8. 2021 se mohou na kolejích ubytovat pouze ti studenti, kteří se prokáží certifikátem o provedeném očkování proti covidu-19, laboratorním potvrzením o prodělání onemocnění, negativním PCR testem ne starším než 7 dní nebo negativním antigenním testem ne starším než 72 hodin. Výše uvedené skutečnosti jsou studenti povinni prokázat před zahájením ubytování. Studentovi, který neprokáže splnění podmínek, nebude umožněn vstup do ubytovacího zařízení. Ve společných prostorách je pak nutné nosit respirátory a dodržovat rozestupy nejméně 2 metry. Podrobnosti ohledně ubytování včetně kontaktních informací naleznete na webu Správy kolejí a menz.

Nezapomeňte na evaluace a ohodnoťte vaše předměty
Pokud patříte mezi ty, které k aktivitě ponoukne pouze blížící se deadline, a zároveň studujete na FZV, FTK, PřF nebo PdF, nastala i pro vás konečně vhodná doba k evaluaci minulého semestru. Možnost anonymně ohodnotit výuku, a přispět tak k jejímu zlepšení totiž končí už v pondělí 6. září. Formulář, dostupný na adrese eval.upol.cz, můžete vyplnit na počítači, tabletu i mobilu odkudkoliv – jen si musíte vzpomenout, jak že ten dávno minulý semestr vlastně probíhal.

Už podesáté ve své historii vyznamená Studentská komora Rady vysokých škol studenty Cenou Jana Opletala. Získat ji může osobnost nebo skupina osobností za významný přínos akademické obci, hájení akademických práv a svobod, posílení studentských práv a svobod či za významné přispění v boji proti bezpráví, za rovné zacházení a příležitosti nebo proti jakékoliv diskriminaci. Nominace je možné posílat do 15. října 2021, a to prostřednictvím e-mailu cjo21@skrvs.cz, zároveň se studenti mohou zapojit do soutěže o návrh na podobu této ceny. Více si můžete přečíst také v článku univerzitního Žurnálu.

Možná jste o tom do dneška nevěděli, ale UP provozuje i univerzitní pole. Ačkoliv se na něm pěstuje například pšenice, ječmen, ostropestřec nebo mák, nemíří sklizené plodiny do menzy, ale do laboratoře. Pole totiž náleží katedře chemické biologie PřF UP a slouží primárně k experimentům a šlechtění. A jelikož je letos již sklizeno, zveme vás na oslavu tradičních dožínek, která proběhne ve čtvrtek 16. září v areálu přírodovědecké fakulty v Olomouci-Holici. Vedle krátkých prezentací a přednášek bude předvedena i využívaná zemědělská technika, mezi niž se dnes neřadí jen traktory a kombajny, ale třeba také drony.

Přímo se zahájením zimního semestru vám přinášíme další z řady přednášek na téma profesní a kariérní zkušenost absolventa Univerzity Palackého v rámci cyklu UPsolvent. V pondělí 20. září 2021 od 17 hodin pronese přednášku na téma „Moje cesta k urgentní medicíně absolvent Lékařské fakulty Univerzity Palackého MUDr. Bc. Stanislav Popela, lékař Zdravotnické záchranné služby, Emergency Fakultní nemocnice Olomouc, Emergency Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a marketingový specialista Vinařství Popela, který Vás seznámí jednak se svou profesní a kariérní zkušeností po absolutoriu, jednak se znalostí vína a vedením rodinného vinařství. Podrobnosti a kontakt pro registraci k účasti naleznete zde.

Tábory Pevnosti poznání pro zvídavé a neposedné děti
Máte doma zvídavé a neposedné děti, které rády luští, bádají, objevují, ale také dělají nejrůznější pokusy v kuchyni, toulají se v myšlenkách vesmírem nebo čtou v mapách? Pokud ano, přihlaste je do zájmových kroužků v Pevnosti poznání, které jsou otevřené pro děti od čtyř let po letošní osmáky. V nabídce jsou v tomto roce také dva nové kroužky, zaměřené na geografii a pohybové aktivity. Více informací o náplni kroužků, jejich ceně a nakonec i možnost přihlášení naleznete na stránkách Pevnosti poznání.

Věříte v dobro až na dřeň? Darujte naději
Věříte v dobro až na dřeň? V České republice je aktuálně v registru dárců kostní dřeně zapsáno 100 000 dárců, ale stále to není dost. Každý čtvrtý nemocný totiž vhodného dárce nenajde. Cyrilometodějská teologická fakulta proto hledá mezi studenty i zaměstnanci Univerzity Palackého co nejvíce dobrovolníků ve věku 18 až 35 let – důležitý je opravdu každý, protože jen jeden ze 120 dobrovolníků se skutečně stane vhodným dárcem. Chcete-li být jedním z nich, kontaktujte, prosím, nejpozději do 15. září 2021 PR referentku CMTF UP na e-mail lenka.perinova@upol.cz.

Víte, že se Univerzita Palackého ve dnech 2. až 7. září stane dějištěm 19. ročníku Českých akademických her, během nichž poměří síly ve dvaadvaceti sportech studenti vysokých a vyšších odborných škol z celé České republiky. Organizátoři her z Fakulty tělesné kultury UP očekávají účast až 1400 sportovců. O medaile a titul Akademický mistr ČR / Akademická mistryně ČR se bude bojovat v atletických a plaveckých disciplínách, ve fotbalu, florbalu nebo také třeba v orientačním běhu, frisbee či šermu. Aktuální informace o průběhu her můžete sledovat na jejich webu, Facebooku nebo Instagramu.

Běžte „s klokanem“ na tradičním závodě kolem Mlýnského potoka
Velcí klokani skáčou rychlostí až 60 km/h. Jak rychle běháte vy, můžete zjistit v sobotu 11. září při tradičním Běhu s Klokanem, krosovém závodě určeném jak dětem a mládeži, tak dospělým. Pořádá jej Jednota českých matematiků a fyziků, pobočný spolek Olomouc, ve spolupráci s katedrami matematiky Přírodovědecké a Pedagogické fakulty UP a dalšími organizacemi. Připravena je řada běžeckých tras v délkách od 60 m do 9 km a mnoho dalších různorodých aktivit pro děti. Akce se koná v Hejčíně u Mlýnského potoka, prezence proběhne v Hospodě U Travise.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube